Diş beyazlatmak için yöntemler nelerdir?


Gülümsemeniz eksikse, beyaz dişlerin hayalini kuruyorsanız evde kolay yöntemlerle yapabilirsiniz. İstediğiniz gülüşe sahip olmak için; Diş beyazlatmak için yöntemler nelerdir?

En başta yapmanız gereken ağız hijyenini sağlamak. Sadece beyaz görünmesi için değil sağlığınızı etkileyecek sorunlar doğurmaması için dikkat edilmeli. Gün içinde yiyip içtiğiniz besinler dişlerinizde bir tabaka oluşturur. Bunun için düzenli olarak diş fırçalamaya özen gösterin. Sonra ekstra yöntemlerle daha etkileyici beyazlığı yakalayabilirsiniz.

 1. Fesleğen
  Fesleğen yaprağı çiğneyerek hem dişlerinizin beyazlamasını hemde ağız kokunuzun ortadan kalkmasını sağlarsınız.
 2. Karbonat
  Hepimizin bildiği en ünlü diş beyazlatma malzemesidir. Dişleri beyazlatmasının yanı sıra ağızdaki bakterileri öldürür ve diş taşlarını temizler.
 3. Tuz
  Diş macununuza tuz ekleyin. Tuz antibakteriyeldir ve aşındırıcı özelliğinden dolayı, dişlerinizdeki kalıntıları giderir. Temiz ve beyaz dişlere sahip olursunuz. Ayrıca diş eti iltihabında ki ödem azaltıcı etkisi vardır.
 4. Havuç veya kereviz
  Havuç veya kerevizi rendeleyip ezerek macun kıvamına getirin. Dişlerinizi bununla fırçalayın. Sert etkisinden dolayı diş taşlarını temizler. Fazla uygulamamaya dikkat edin aksi takdirde diş minesi zarar görebilir.
 5. Gliserin
  Dişlerinizi fırçalayıp yıkadıktan sonra fırçanıza 2 damla gliserin damladıtın ve dişlerinize sürün. Anti bakteriyel özelliği vardır, diş beyazlatmanın yanı sıra çürüklere karşı etkili olur.
 6. Portakal
  Portakal kabuğunun beyaz kısmı ile dişlerinize masaj yapın.

Evde beyazlatıcı diş macunu yapabilirsiniz;

Yarım limon suyu,
1 çay kaşığı karbonat,
2 damla zeytin yağı,
Bu karışımı diş fırçanıza alın ve fırçalayın. Beklediğiniz beyazlığa ulaşacaksınız.

Dikkat edilmesi gerekenler:

diş-fırçalamak
Dişlerinizin sararmasının sebebi vitamin eksikliği, diş eti hastalığı, bağdemcik iltihaplanması, solunum yolu enfeksiyonları gibi hastalıklar sebebiyle oluyor olabilir. Önce doktorunuza başvurun.

Diş sağlığınızı korumak istiyorsanız beslenmenize dikkat etmelisiniz. Süt ve süt ürünleri, dengeli beslenilmeli; vücudun ihtiyacı olan kalsiyum, fosfor, mineraller, A,D,C vitaminlerinden yeterli kadar alınmalıdır.

Gün içerisinde dişlerinizi temizleme fırsatı bulamıyorsanız çay, kahve, sigara,kola gibi çabuk sarartıcı alışkanlıklarınızdan kaçınınn.

Öğün aralarında dişlerinizi fırçalamak için vaktiniz veya imkanınız yoksa elma, havuç gibi dişlerinizi temizleyecek sert besinler tüketin.

Uyumadan önce mutlaka dişlerinizi fırçalayın. Aksi taktirde gece uyku halindeyken ağız içinde bakteriler artar ayrıca sabah uyandığınızda kötü bir koku oluşur.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Gürsel Değirmenci
İnternet Teknolojileri Dijital Pazarlama uzmanı. Araştırma, geliştirme, planlama ve üretim konuların da takım lideri. Öykü, hikaye, oyun sever ve aynı zamanda yazar.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir