Karbonatın Faydaları

Karbonatın Faydaları

Karbonatın Saça Faydaları

Güçlü Saç Telleri Ve Yağlı Saç Derisi İçin Karbonat: Karbonatın saç derisinde oluşan yağlanmayı azaltıcı bir etkisi vardır. Saç için kullanılabilecek en doğal temizleyicilerdendir. Zayıf ve kırılgan saçlar için çok az bir karbonat ile mükemmel bir bakım yapılabilir. Yine aynı şekilde kuru ve mat saçlar için de kullanılacak karbonat miktarı çok az olmalıdır.

Kepekli Saçlar İçin Karbonat: Saç diplerine düzenli bir şekilde uygulanan karbonat saçlarda oluşan kepeklenmeyi öneler. Karbonat saç diplerini çok iyi bir şekilde temizleyerek döküntü, kepek problemlerini etkili bir şekilde yok eder.

Saç Derisinde Oluşan Kokuya Karşı Karbonat: Koku giderici bir etkiye sahip olan karbonat saç diplerinde oluşan kötü kokulara karşı oldukça faydalıdır.

Yumuşak Ve Bakımlı Saçlar İçin Karbonat: Saçların daha bakımlı ve hoş bir görünüme kavuşabilmesi için karbonat kullanılabilir. Karbonat ilk uygulandığında saçlarda hafif bir sertlik hissedilebilir. Ancak birkaç kullanımdan sonra saçlar yumuşak ve daha bakımlı olacaktır.

Saçlar İçin Karbonat Nasıl Kullanılır?

1 su bardağı suya 1 yemek kaşığı karbonat ilave edilerek karıştırılır. Elde edilen karışım ile saçlar tıpkı şampuanlanıyormuş gibi yıkanır. 2-3 dakika bekletildikten sonra bol su ile durulanır.

Karbonatın Cilde Faydaları

Karbonatın en önemli etkilerinden biri de cilt güzelliğine bulunduğu katkıdır. Sivilce ve nedeni ile oluşan lekelerde kullanıldığında oldukça faydalı olur.

Karbonatın cilt üzerinde faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

Cilt Lekelerine Karşı karbonat: Cilt yüzeyinde oluşan ve oldukça can sıkan kırmızı ve kahverengi lekelere karbonat ile savaş açılabilir. Yarım tatlı kaşığı karbonata krem kıvamı alıncaya kadar su ilave edilir ve elde edilen karışım lekeli bölgelere uygulanır. Karışım ciltte kuruduktan sonra yıkanır.

Sivilcelere Karşı Karbonat: Karbonatın ciltte var olan sivilceleri kurutucu bir etkisi vardır. Ayrıca sivilce izlerine karşı da oldukça etkilidir. Karbonat sayesinde daha pürüzsüz ve daha hoş bir cilde kavuşmak mümkün olur.

Yaşlılık İzlerine Karşı karbonat: Karbonat ilerleyen yaş ile ciltte oluşan izler üzerinde de oldukça faydalıdır. Haftada düzenli olarak 1 defa yaşlılık izlerine karşı uygulandığında gözle görülecek şekilde fayda sağlanabilir.

Karbonatın Diğer Faydaları

 • Koltuk altı kokularına karşı etkili bir koku giderici hatta parfüm olarak kullanılabilir.
 • Dişleri beyazlatıcı etkisi vardır.
 • Mide rahatsızlıklarına karşı tüketilecek yemeklerin içine katılabilir.
 • Patates ve bakliyat türü besinleri pişirirken daha çabuk pişmeleri için, pişirilen yemeğe çok az karbonat eklenebilir.
 • Abartılmadan kullanılan karbonat ülsere karşı iyi gelir.
 • İştahı açıcı bir etkisi vardır.
 • Mide ve bağırsaklarda oluşan gaz ve ağrının giderilmesi için kullanılabilir.
 • Karbonat ile hazırlanan su kilo vermeye yardımcı olur.
 • Ayak kokusu için kullanılabilir.
 • Ev temizliği için kullanılabilecek doğal bir üründür.
 • Hamur işlerinde kullanılabilir.

Karbonatın Zararları

Karbonatın henüz herhangi bir yan etkisi bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Ancak aşırı karbonat ve karbonatlı su tüketimi karın ağrısı, şişkinlik hissi gibi bazı rahatsızlıklara yol açabilir.

Yorum Gönder