Çileğin Faydaları


Çileğin Faydaları
Çileğin Faydaları


Çileğin Faydaları;
yaz aylarının en lezzetli meyvesi olan çilek vücutta birçok farklı etki yaratıyor. Çileğin faydaları nelerdir çilek ne işe yarar öğrenmek istiyorsanız sizler için hazırladığımız yazımıza göz atabilirsiniz.

Nefis, ağız sulandıran ve keyif verici tadının yanında çileğin sağlık açısından inanılmaz faydaları vardır. Çilek gerek ilaç sektöründe gerekse kozmetik sektöründe çok fazla kullanılan bir besindir.

Çilek; tatlı, ekşi ve lezzetli olduğu için meyvelerin kraliçesidir desek yanlış olmaz. Buna bir de sağlığa katkısını eklersek ‘kraliçe’ tabiri eksik kalır. Çilek, antioksidan içeren en iyi 10 besin arasında yer alır ve sağlığa faydaları açısından birçok meyve sebzeden daha önemlidir diyebiliriz.

Çilek, bol miktarda A, C, B6 ve B12 vitaminleri içerir. Bunun yanında, kalsiyum, demir, fosfor, potasyum, selenyum, sodyum, manganez, magnezyum ve birçok besin bileşenini çok miktarda barındırmaktadır.

Çileğin Faydaları

Çilek cilt sağlığına inanılmaz katkıda bulunur. Özellikle içerdiği C vitamini, salisilik asit, antioksidanlar, eksfoliantlar cilt üzerinde meydana gelen kabarcıklara karşı çok etkilidir. Bu yüzden yüz yıkama işlemlerinde bile kullanılmaktadır. Çilek bu özelliği sayesinde cildi ölü hücrelerden ve yağlardan temizler.

Bunun dışında çileğin çok etkili bir antioksidan olması sayesinde cilt üzerinde meydana gelen alerjileri giderir, kirliliğe karşı cildi korur, cildi yumuşatır ve cilt hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Çilek suyu cildi aydınlatma özelliğine sahiptir. Bunun yanında yaşlılıktan kaynaklanan cilt lekelerine ve çillere karşı oldukça etkilidir. Çilleri ve yüz lekelerini giderici özelliği vardır. Bunun için çilek suyunu 10-15 dakika boyunca cilde uygulamak yeterlidir.

Çilek Akne Tedavisine Yardımcı Olur

Çilekli Maske
Çilekli Maske

Çileğin içerdiği C vitamini, Alfa Hidroksi Asitler (AHA), salisilik asit ve çilek flavonoidler, akne temizleme ve yağları yok etmeye karşı çok etkilidirler. Taze çilek maskeleri donuk, hasarlı veya akne eğilimli cilt sahipleri için etkilidir.

Çilekli Maskes: 7-8 tane çileğe bir yemek kaşığı süt ekleyin ve iyice birbirine karıştırın. 10-15 dakika boyunca yüzünüze uygulayın. Bunu aknelerden kurtulmak için haftada en az bir kere uygulayın. Bu karışım sayesinde 4-5 haftada aknelerden kurtulabilirsiniz.

Çilek Göz Altındaki Şişkinlikleri Giderir

Aşırı yorgunluk ve yaşlanmaya bağlı olarak göz altında oluşan şişkinlikleri çilek giderebilir.  Çilekleri ince ince dilimleyin ve 10-13 dakika boyunca göz altlarına koyun, daha sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın. Bu uygulama sayesinde göz altında oluşan şişkinlik, kararma ve morluklardan kurtulabilirsiniz.

Çilek Saç Sağlına Faydalıdır

Çilek B5 ve B6 vitaminleri içermektedir. Bu vitaminler saç sağlığı için hayati önem taşımaktadır.

Çilekli Saç Kürü: 7-8 tane olgun çileği ezin ve  bir çorba kaşığı mayonez ile karıştırın. Bu karışımı daha sonra saç ve saç derisinin üzerine uygulayın. 15-20 dakika bekleyin ve daha sonra saçınızı durulayın.

Bu karışım saçlarınızın sağlığına ciddi anlamda katkı sağlayacaktır. Saç köklerini güçlendirirken ayrıca kuru saçları nemlendirecektir. Bunun yanında şampuanların saçlarınıza verdiği doğal parlaklığı bu karışımda verecektir. Yani çok az para harcayarak daha güvenilir, daha sağlıklı ve daha ucuz saç bakımı yapmış olacaksınız.

Bu karışımın diğer bir faydası da kepek sorununu büyük ölçüde ortadan kaldırması, kafa derisinin sağlığını koruması olacaktır.

Çileğin Sağlığımıza Genel Faydaları

Çilek Cilt Sağlığı
Çilek Cilt Sağlığı

Çilek Hasarlı Ciltleri Onarır: Çilek bol miktarda C vitamini içerdiği için dokuları onarma özelliği vardır. Özellikle ‘kollajen’ diye adlandırılan madde, bu noktada önemli rol alabilir. Bu madde suda çabuk çözüldüğü için bünyede fazla saklanma imkanı bulamaz. Bu yüzden gıdalardan temin edilmesi gerekmektedir. Bir fincan çilek veya çilek suyu bu maddeyi fazlasıyla içerir ve hasarlı ciltlere hayati katkılar sağlayabilir.

Çilek Etkili Bir Ayak Temizleyicidir: Çileğin diğer bir özelliği de etkili bir ayak temizleyici olmasıdır. 8-10 tane çileği ezerek yulafla karıştırın ve önce ayaklarınızı 10 dakika ılık suda bekletin daha sonra bu karışımı 15 dakika boyunca ayaklarınıza ovarak uygulayın. Bu uygulama sayesinde ayaklarınızdaki ölü hücrelerden meydana gelen tabakalar ortadan kalkacaktır.

Çilek Göz Sağlığı İçin Önemlidir: Yaşa bağlı olarak gözler üzerinde lens şeklinde bir tabaka oluşabilmektedir. Bu tabaka görme yeteneğini zayıflatır. Çileğin bol miktarda içerdiği C vitamini bu tabakanın oluşmasına izin vermez. Bunun dışında gözü zararlı güneş ışınlarından korur. Retina ve korneayı güçlendirir.

Çilek Kolesterole İyi Gelir: Çilek hastalıklardan koruyucu bileşenler içermektedir bunlardan bir tanesi olan phytonutrient açısından çok zengindir.

Kalp Sağlığı İçin Çilek: Çileğin içerdiği birçok madde ve bileşen kalp sağlığına da faydalıdır.

Çilek Kemik Sağlığını Korur: Çileğin içerdiği K vitamini ve manganez, kemik sağlığı için hayati önem taşımaktadır.

Çilek Kanserden Korur: Yazının birçok kısmında çileğin çok etkili bir antioksidan olduğunu vurgulamıştık.

Çileğin Kalorisi ve Besin Değeri

1 kase taze çilek; Yaklaşık olarak 50 kaloridir. 1 gram protein içerir. 11.65 gram karbonhidrat içerir. 3.81 gram lif içerir. 94.12 miligram C vitamini içerir. 23.24 miligram kalsiyum içerir. 16.60 miligram magnezyum içerir. 31.54 miligram fosfor içerir. 44.82 miligram potasyum içerir.

Kaynak


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Gürsel Değirmenci
İnternet Teknolojileri Dijital Pazarlama uzmanı. Araştırma, geliştirme, planlama ve üretim konuların da takım lideri. Öykü, hikaye, oyun sever ve aynı zamanda yazar.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir