Beyaz Çayın Faydaları


Beyaz Çay
Beyaz Çay

Beyaz Çayın Faydaları; Beyaz Çay nasıl demlenir, nasıl kaynatılır, yapılır, ne sıklıkla içilmeli, beyaz çayın demleme şekli, çayının kaynatılma süresi, kaç dakika olarak hazırlanır ve nasıl içilir, neye iyi gelir, ne işe yarar, sağlık açısından nasıl tüketilmeli bilgileri yer almaktadır.

Beyaz Çayın Faydaları

Beyaz Çayın Faydaları
Beyaz Çayın Faydaları

Beyaz çay – antioksidan maddesi zenginliğinde şampiyondur, bu da ona gençleştirici, anti tümör ve onarıcı gibi eşsiz özellikleri verir. Kanserle mücadelede bir numaralı ilaçtır. Yani sürekli beyaz çay tüketimi vücudu gençleştirir, hücre membranlarını tahrip eden serbest radikallerden kurtarır, cilt ve saçlar güzelleşir. Aynı zamanda, beyaz çayın içerdiği antioksidanlar kanser ve kalp-damar hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur. Damarlarda biriken kolesterol tabakasını temizleme özelliği sayesinde kap hastalıklarının bir numaralı düşmanıdır.

Beyaz çayın içerdiği florin maddesi diş taşlarının oluşumunu engeller ve dişleri korur. Bu çayın bağışıklık güçlendirici, toksinlerden, serbest radikallerden, kolesterol plaklarından arındırıcı ve antibakteriyel etkisi de vardır.

Ayrıca, bu içecek yağ hücrelerini yok eder ve böylece kilo vermeye yardımcı olur. Kilo vermek ve güzel fiziğe sahip olmak isteyen birçok insan beyaz çayı tercih ediyorlar.

Beyaz çay iyi bir sakinleştirici etkiye sahiptir, tansiyonu düşürür ve yorgunluk hissini giderir. Diğer çay türlerinde farklı olarak kafein maddesi bu çayda daha az olduğundan insanın uyku düzenini bozmaz. Büyük miktarda P vitamini içerdiğinden yaraların hızlı iyileşmesine ve kanın pıhtılaşmasının artmasına yardımcı olur.

Beyaz Çay Nasıl Elde Edilir?

Beyaz çay aynı yeşil, siyah ve oolong çayı gibi Camellia sinensis bitkisinden hazırlanır. Beyaz çayı Çinliler keşfetmiştir. Bu çay camellia sinensis bitkisinin daha açmamış beyaz tüylü yaprak tomurcukların ve onların altındaki yarım açmış son iki yapraktan hazırlanır. Çok az fermente edilir.  Dalında taze kala biliyor. Beyaz çay dünyanın en pahalı çayıdır. 1 kilosunun fiyatı yaklaşık 1000 dolardır. Beyaz çayın eşsiz tadı ve oldukça hoş kokusu vardır. Bu çayı eski zamanlarda yalnız Çin imparatorları içerdi.

Beyaz çayı toplayanların üzerinden hiçbir keskin koku gelmemelidir. Çay yaprakları kokuya ve güneş ışınlarına çok hassastırlar. İşlemden geçtikten sonra güneş görmeyen ve kokularla temasta olamayacağı özel kaplarda muhafaza edilir. Beyaz çay kokuları sünger gibi içine çeker ve kendi güzel kokusu bozulur.

Beyaz Çayın Kimyasal Bileşimi

A, B1, B2, B15, PP, C, E, P vitaminleri; kateşinler, polifenoller, tanenler; uçucu yağlar; kafein ve tanen, teobromin ve teofilin, adenin ve guanin; malik asit, oksalik asit, sitrik asit, süksinik asit, piruvik asit, fumarik asit; sakkaroz, maltoz, fruktoz, polisakkaritler – selüloz, nişasta, hemiselüloz; theaflavin ve thearubigin.

Beyaz Çay Nasıl Hazırlanır?

Beyaz Çay Nasıl Hazırlanır?
Beyaz Çay Nasıl Hazırlanır?

Beyaz çayın bütün faydalı maddelerinden yararlanmak için onu düzgün demlemeniz gerek. Ayrıca beyaz çayı doğru muhafaza etmeyi de bilmeniz gerek. Kabı hava geçirmez şekilde kapatılmalı ve kokudan uzakta tutulmalıdır.

Bir cam çaydanlığa 2 yemek kaşığı beyaz çay koyun ve üzerine 85 derece sıcaklığında 2 su bardağı su ilave edin. 5 dakika demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra gazlı bezden süzün ve için. Bu çayı günde 2-3 kere istediğiniz vakit içe bilirsiniz.

Beyaz Çayın Zararları

Mide, duodenum, böbrek ve karın ağrısı hastalıkları zamanı, hamilelikte içilmesi tavsiye edilmiyor. Ayrıca küçük çocuklara da içilmesi sakıncalıdır.

Kaynak


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir