Zihin Açıcı Bitki Çayları

Zihin Açıcı Bitki Çayları

Son Güncelleme

Zihin Açıcı Bitki Çayları

Özellikle sınav döneminde aileler ve öğrenciler, zihin açıcı yöntemleri doğal yollardan araştırır, çözüm bulmak ister. Bilimsel araştırmalar sonucunda, olumlu cevap vermelerinin yanı sıra birçok zihin açıcı, konsantrasyon sağlayıcı, hafızayı güçlendiren bitkiler vardır.Bu tür çayları, genelde bitkilerin toprak üstünde olan kısımlarından hazırlarlar: dalları, yaprakları, çiçekleri. Zihin açıcı çaylar sıcak içilmelidir. Bu bitki çayları hem zihni açar, hem sinirleri güçlendirir, hem de vücudun üst kısımlarına faydalıdır. Bu çaylar mutlaka yemekten sonra içilmelidir. Zihin açan, kalbi ve beyni kuvvetlendiren bazı bitki çaylarını sizlerle paylaşım.

Ada Çayı

Zihin Açan Ada Çayı
Zihin Açan Ada Çayı

Türkiye’de şifalı bitki olarak kabul gören ada çayı kuvvetli bir antioksidan ve iltihap önleyicidir. Ada çayında bulunan maddeler Alzheimer tedavisinde kullanılan ilaçların içerikleriyle büyük benzerlik gösteriyor. Ada çayı hafızayı önemli ölçüde geliştiriyor.

Hazırlanışı: Bu çay için size 60 gr adaçayı, 20 gr ıhlamur çiçeği, 20 gr ısırgan otu, 10 gr kokulu yonca (sarı yonca), 20 gr kekik gerekecek. Otların hepsini elinizle ufaltın ve iyice karıştırın. 1 yemek kaşığı karışımım üzerine 300 ml kaynar su koyun ve kapağını iyice kapatarak 20 dakika demlenmeye bırakın. Sonra süzün ve günde 2 kere yemekten sonra için.

Melisa Çayı

Melisa Çayı Faydaları
Melisa Çayı Faydaları

Melisa çayının içerisinde bulunan rozmarinik asit, beynin öğrenme ve algılama işlevlerini destekler. İngiltere Northumbria Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada öğrenciler bir kaç hafta boyunca test edilmiş, öğrencilerin melisa çayı içtikten sonra testlerinin daha başarılı geçtiği, stres ve kaygının önemli ölçüde azaldığı gözlemlenmiştir.

Hazırlanışı: Melisa çayını hazırlamak için size 30 gr melisa (çiçeği ile birlikte), 10 gr mercanköşk bitkisi gerekecek. Otların hepsini ufaltın ve iyice karıştırın. 1 yemek kaşığı karışımım üzerine 300 ml kaynar su koyun ve kapağını iyice kapatarak 20 dakika demlenmeye bırakın. Sonra süzün ve günde 2 kere yemekten sonra için.

Yonca Çayı

Zihin Açan Yonca Çayı
Zihin Açan Yonca Çayı

Yonca bitkisinin bilinen bir çok faydası olmakla birlikte pek kimse tarafından bilinmez. İçerisinde başta kalsiyum olmak üzere birçok mineraller , çinko, magnezyum, potasyum ve demir içerir. Rahatlatıcı özelliği vardır ve sinirleri yatıştırır. Vücuda kuvvet ve enerji vererek kişinin zinde olmasını sağlar.

Hazırlanışı: Yonca çayını hazırlamak için size 30 gr yonca (hem yaprak hem çiçekleri), 30 gr yakı otu ve çiçeği, 10 gr kantaron, 10 gr aslan kuyruğu otu, 20 gr huş ağacı yaprağı gerekecek. Otların hepsini elinizle ufaltın ve iyice karıştırın. 1 yemek kaşığı karışımım üzerine 300 ml kaynar su koyun ve kapağını iyice kapatarak 20 dakika demlenmeye bırakın. Sonra süzün ve günde 2 kere yemekten sonra için.

Yorum Gönder