Zeytin Yaprağının Faydaları

Zeytinyağının Faydaları

Zeytinyağı

Zeytinyağı, zeytin ağacının meyvesinden elde edilen yeşilimsi-sarımtırak renge sahip sıvı bir yağdır. Mitolojide ve botanikte adı “ölümsüz ağaç” olarak bilinen zeytin ağacının meyvesinden üretilen zeytinyağı, herhangi bir kimyasal işlem olmadan meyvenin kendisinden direkt olarak üretilebilen tek yağdır.

İlk olarak Mısır Uygarlığının kullanmaya başlaması ile daha sonra tüm dünyaya yayılan zeytin yağının insan sağlığına inanılmaz faydaları vardır. 

Zeytinyağının antik dünyada “sıvı altın” olarak adlandırıldığını biliyor muydunuz? Zeytinyağı (Olea europaea), hepimizin bildiği gibi, esas olarak Akdeniz bölgelerinde bulunan zeytin ağacından elde ettiğimiz önemli bir meyve yağıdır. İnsanlık tarafından yüzyıllar boyunca kullanılmıştır.

Zeytinyağının en çok yetiştirildiği ve tüketildiği Akdeniz kökenli insanlar, kalp damar hastalıkları söz konusu olduğunda dünyadaki en düşük ölüm oranlarına sahiptir.

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay sağlıklı bir vücut için sudan çok zeytin yağı içilmesi gerektiğini her röportajında vurguluyor. 

Zeytinyağı

İçeriğinde yüksek miktarda E ve K vitamini bulunan zeytinyağında ayrıca kalsiyum, potasyum, sodyum ve demir gibi vücut sağlığı için önemli olan vitamin ve mineraller de bulunur. Doymamış yağ asidi içerdiğinden kilo almaya neden olmaz ayrıca kolesterolü düzenler. Kalp ve damar sağlığı için bire bir fayda sağlayan zeytinyağı bu bakımdan düzenli tüketilmesi gerekir. 

Zeytinyağının Faydaları

 • Doğal zeytinyağı, %70 oranında mono doymamış yağ asidi içermektedir. Bunun sonucu olarak, kandaki kolesterol birikimini düşürür ve kalp problemlerini azaltır. HDL seviyesini artırırken LDL seviyesini düşürür.
 • LDL kolesterolü, kötü kolesterol çeşididir ve kalp krizi ve pulmoner kalp hastalığı risklerini artırır. Yaklaşık 40 antioksidan bakımından zengin olan saf sızma zeytinyağı, LDL kolesterolünün oksidasyon etkisini azaltmada yardımcı olur.
 • Tıp uzmanları, zeytinyağında bulunan mono doymamış yağ asitlerinden kilo almanın çok zor olduğunu öne sürmektedirler. Zeytinyağının, kilo verme ile ilgili pozitif etkisi vardır.
 • Zeytinyağı metabolizmayı, kemiklerin güçlenmesini ve çocuklarda beyin gelişimini destekler Muhteşem bir E vitamini kaynağıdır. Bu sayede yaşlı insanlar için çok faydalıdır.
 • Zeytinyağında bulunan fenoller iltihap önleyici özelliğe sahiptir. Zeytinyağının mikrop önleyici karakteristiği, güçlü aromasının sonucudur.
 • Zeytinyağı, sindirim sürecine yardımcı olması ile bilinir. Sindirim yollarını temizleyen ve bağırsak hareketlerini güçlendiren bir tıbbi yağ olarak kullanılır.
 • Antioksidanlar bakımından zengin olan zeytinyağı, insan vücudunun yaşlanma sürecini yavaşlatır.
 • Zeytinyağı ayrıca safra kesesi taşı oluşumunu engellemede etkilidir.
 • Zeytinyağı, daha güçlü hücre çeperi oluşumunda yardımcı olan polifenol içermektedir. Ayrıca atardamar duvarlarının esnekliğini artırır ve çeşitli kalp rahatsızlıklarına karşı korur.
 • Zeytinyağı, insan vücudunu kanser büyümesine, özellikle de bağırsak kanserine karşı korur. Oxford Üniversitesinde yapılan tıbbi bir araştırmada, zeytinyağının asit muhtevasının rektum ve bağırsak kanseri başlangıcını önleyen pozitif işaretlere sahip olduğunu kanıtlamıştır.
 • Yakın zamanda yapılan araştırma çalışması, zeytinyağının başlıca bileşeni olan hidroksitirosolun menopoz sonrası kadınlarda meme kanserini önlemeye yardımcı olduğu belirtilmiştir.
 • Yakın zamanda yapılan bir araştırmada, doymamış yağ, nitrit ve nitrat bakımından zengin olan gıdalardan oluşan Akdeniz Diyetinin yüksek tansiyondan korumada yardımcı olduğu belirtilmiştir.

Saç Maskesi Tarifleri

Zeytinyağı tek başına kullanıldığı gibi başka malzemeler ile karıştırarak da kullanabilirsiniz. Zeytinyağı dünyadaki en popüler ürünlerden biridir. Çünkü vücudumuz için en sağlıklı yağlardan biridir.

Zeytinyağı soğuk preslenmiş zeytinlerden yapılır. Beslenme ve tıbbi özelliklerinden dolayı antik çağlardan beri özenle kullanılır ve göz çarpar.

1. Zeytinyağlı Bal Maskesi

Yazın yıpranan saçların bakımı için zeytinyağı ve bal maskesi yapmak için 2 çorba kaşığı zeytinyağı, 2 çorba kaşığı bal ve 1 limonun suyunu karıştırın, saç diplerinden uçlara doğru sürüp sıcak havluyla sarın. Haftada 2 kez uygulayın, bir saat saçınızda bekletin.

2. Zeytinyağlı Muz Maskesi

Boyalı saçların bakımı için Zeytinyağı ve muz maskesi çok fazla işlem ya da boya sebebiyle kuruyan saçlar için idealdir. Olgun bir muzu soyun ve bir kasenin içerisinde ezin. Ezdiğiniz muzun üzerine 1/4 bardak saf zeytinyağı ekleyin ve iyice karıştırın. Karışımın içerisine 1 çay kaşığı bal ekleyin ve karıştırın.

Hazırladığınız maskeyi tüm saça uygulayın. Saç uçları daha fazla yıpranabileceği için bu kısımlara ağırlık verin. Saçlarınızı strech film ile sarın ve 30 dakika kadar bekletin. Ilık su ile iyice durulayın ve ardından şampuanla yıkayıp saç kremi uygulayın.

3. Zeytinyağı Bal ve Avakado Maskesi

Kuru ve kabarık saçlar için zeytinyağı, bal ve avakado maskesi yapmak için olgun bir avokado alın ve kabuğunu soyun. Bir kasenin içerisinde iyice ezin 2 yemek kaşığı saf zeytinyağı ve bal ilave edin. İyice karıştırın.

Maskeyi nemli tüm saça uygulayın. Saç uçları daha sorunlu olduğu için buralara yoğunlaşın. Saçınızı duş bonesine sarın. Bu maske ısıyla birlikte daha fazla etki gösteri. Saç kurutma makinesi ile en 15-20 dakika kadar ısıtın ya da güneşli bir yer bulup 30-45 dakika bekleyin. Ilık su ile durulayın. Bu maske çok yoğun olduğu için masaj yaparak durulamanız gerekebilir. Ardından şampuanla saçınızı yıkayıp nemlendirin.

Yorum Gönder