Zeytin Yaprağı Çayının Faydaları


Zeytin Yaprağı Çayının Faydaları
Zeytin Yaprağı Çayının Faydaları
Zeytin Yaprağı Çayının Faydaları
Zeytin Yaprağı Çayının Faydaları

Zeytin Yaprağı Çayın Faydaları; Zeytin Yaprağı Çayı nasıl demlenir, nasıl kaynatılır, nasıl yapılır, ne sıklıkla içilmeli, zeytin yaprağı çayının demleme şekli,  zeytin yaprağı çayının kaynatılma süresi kaç dakika olarak hazırlanır ve nasıl içilir, neye iyi gelir, ne işe yarar, sağlık açısından nasıl tüketilmeli bilgileri yer almaktadır.

Zeytin Yaprağı Çayı

Zeytin yaprağının faydaları daha 5000 yıl bundan önce keşfedilmiş. Bu zeytin yaprağı çayı doğal şartlarda yetişen zeytin ağaçlarından üretilmektedir. Kurutulmuş zeytin yaprakları ABD, Japonya ve Korede yeşil çay üretiminde kullanılmaktadır. Zeytin yaprağı çayı kafein içermez. Amerikan Kanser araştırma Enstitüsünü zeytin yaprağı ile ilgili pek çok araştırma yapmıştır. Amerika’da zeytin yaprağı çayı oldukça popüler olup, en sık tüketilen bitki çayları arasındadır.

Zeytin yaprağı çayı virüslerin çoğalmasını engelleyerek onlarla savaşır. Ayrıca düşük kolesterol yardımcı olduğu gibi düşük kan basıncına da etki etmektedir. Diğer yandan kan şekerini azaltmaya yardımcı olduğu gibi yorgunluğu da azaltmaktadır. Zeytin yaprağı çayı bağışıklık sistemini oluşturarak dengeli ve güçlü bir vücudu desteklemektedir. Bazı uzmanlara göre zeytin yaprağı çayı rahatlatmanın yanında zayıflamaya da yardımcı oluyor.

Zeytin Yaprağı Çayının Faydaları

  • Kronik yorgunluğu geçirir
  • Sinir sistemini rahatlatır ve moralini düzeltir
  • Kötü kolesterol seviyesini düşürür
  • Tansiyonu düşürür
  • Damarları rahatlatır ve kan akışını artırır
  • Eklem ağrılarını giderir
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir ve bakteri saldırılarına karşı korur
  • Enerji verir
  • Erken yaşlanmayı önler
  • Kan şekerini düşürür

Zeytin Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır?

1 çay bardağı yaprağın üzerine 250 ml  95 derece sıcaklığında olan suyu koyun ve 10-15 dakika demlenmeye bırakın. Çay 100 derece suda demlenirse içerdiği faydalı maddeler zarar görür. Zeytin yaprağı çayı bal, limon, süt, tarçın, gül yaprakları, nane ve lavanta ile de mükemmel karışım oluşturur.Günde 2 bardak içmeniz önerilir. Uzun süre rahatlıkla içebileceğiniz bir çaydır.

Zeytin Yaprağı Çayının Zararları ve Yan Etkileri

Zeytin yaprağı çayının bilinen yan etkisi yoktur. İlaç kullanan tansiyon ve şeker hastaları bu bitki çayını doktora danışmadan içmemelidirler. Ayrıca hamilelere, emziren annelere, küçük çocuklara ve bitkiye özel alerjisi olanlara zeytin yaprağı çayı yasaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir