Zerdeçal Çayının Faydaları


Zerdeçal Çayının Faydaları
Zerdeçal Çayının Faydaları
Zerdeçal Çayının Faydaları
Zerdeçal Çayının Faydaları

Zerdeçal Çayın Faydaları; Zerdeçal Çayı nasıl demlenir, nasıl kaynatılır, nasıl yapılır, ne sıklıkla içilmeli, zerdeçal çayının demleme şekli çayının kaynatılma süresi kaç dakika olarak hazırlanır ve nasıl içilir, neye iyi gelir, ne işe yarar, sağlık açısından nasıl tüketilmeli bilgileri yer almaktadır.

Zerdeçal Çayı

Zerdeçal çayı uzun ömürlü insanların çayı diye bilinir. Zerdeçal bitkisi geniş anti-enflamatuar ve anti-tümör etkisine sahip bir bitkidir. Şifalı bitkilerimizden bir tanesi olan zerdeçal, yapılan araştırmalarda içeriğindeki ”curcumin” maddesi ile kanserli hücrelerin çoğalmasını engellendiği saptanmıştır. Curcumin güçlü miktarda E ve C vitamini içerir. Yani zerdaçalı bu kadar mükemmel kılan aslında içerisindeki curcumin maddesidir. Demir ve manganez bakımında oldukça zengindir.

Aynı zamanda curcumin uyku düzenleyen ve depresyon engelleyen serotonin salgılanmasını sağlayan B6 Vitamini, diyet lif, bakır ve potasyum açısından da zengindir. Antibakteriyel özelliği sayesinde cilt üzerindeki yaraların tedavi edilmesinde etkilidir. Antioksidan etkiye sahiptir. Kanı temizleyerek damar tıkanıklığını önler aynı zamanda kalp rahatsızlığı riskini azaltır. Zerdeçalın metabolizma hızlandırıcı etkisi mevcuttur. Zerdeçalın içerisinde bulunan curcumin maddesi yağ yakımına yardımcı olan safranın akışına destek olur.

Zerdeçal, zencefilgiller familyasına ait otsu bir bitkidir ve Hindistan’da yetişmektedir. Hint safranı olarakta bilinen zerdeçal genellikle yemeklerde kullanılıyor. Yetiştiği diğer yerler ise Asya ve Afrika’dır. Sıcak, acı tatlı lezzeti ve altın rengiyle bilinen zerdeçal; köri tozu olarak yemeklere lezzet katmakta, peynir ve hardal yapımında kullanılmaktadır. Doğanın mucizesi olan zerdeçal çayı ile şifa bulabilir, hastalıklardan korunabilirsiniz.

Zerdeçal Çayının Faydaları

  • Bağışıklığı kuvvetlendirir
  • Alzheimer hastalığını önler
  • Miyokardiyal hipertropiyi önler
  • Arterit hastalığını önler
  • Kistik fibroz hastalığını önler
  • Vücuttaki toksin, ağır metal ve tuzları temizler
  • Hazmı kolaylaştırır
  • Sindirim sistemi hastalıklarını önler

Zerdeçal Çayı Nasıl Hazırlanır?

Zerdeçal bitki çayının tarifi çok kolaydır. 4 bardak suyu kaynatın ve içine 1 çay kaşığı zerdeçal tozu koyun. Kısık ateşte 10 dakika kaynatın. Sonra süzün ve içine tercihe göre limon, zencefil veya bal koyabilirsiniz.

Zerdeçal Çayının Zararları ve Yan Etkileri

Safra kesesi taşları olanlara, hamilelere, küçük çocuklara ve bitkiye özel alerjisi olanlara bu bitki çayı tavsiye edilmiyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir