Yeşil Eriğin Faydaları


Yeşil Eriğin Faydaları
Yeşil Eriğin Faydaları

Yeşil Eriğin Faydaları: Yeşil erik özellikle C vitamini açısından çok zengindir. Yüksek miktarda lif içerir. Mevsiminde taze olarak tüketilen yeşil erik özellikle sindirim sistemine inanılmaz fayda sağlayabilir.

Yeşil Eriğin Faydaları

  • Yeşil erik sindirim sistemine çok fazla katkıda bulunur, özellikle bağırsak hareketlerini arttırmada çok etkilidir.
  • Yeşil erik kabızlık problemlerini çok etkili bir şekilde giderebilir. Bunun yanında mide ve bağırsaklarda oluşan şişkinlik ve gaz oluşumunu giderebilir.
  • Yeşil eriğin diğer bir önemi de bağışıklık sistemini koruması ve güçlendirmesidir. Bağışıklık sistemini hastalıklarla mücadele etmesi için güçlendirir.
  • Yeşil erik ham olarak tüketildiğinde diş sağlığına katkıda bulunur, diş ağrılarını giderme özelliği vardır.
  • Anemi hastalığına çözüm sunabilir, kansızlığı giderir.
  • Özellikle bağ dokularına ciddi anlamda katkı sağlayabilir.
  • Yeşil eriğin en önemli özelliklerinden bir tanesi de kilo vermeyi kolaylaştırmasıdır.
  • Antioksidan özelliği olan erik iç organların hepsine katkı sağlamaktadır.
  • Yeşil erik solunum yolu organlarının hastalıklara yakalanma riskini azaltır.
  • Yeşil erik aynı zamanda göz sağlığını korumaktadır, yaşlılıktan kaynaklanabilecek göz hastalıklarını giderebilir.

Yeşil Erik Kilo Verdirir

Açlık ve tokluk hissinin belirlenmesinde en büyük etkenlerden biri kan şekeridir. Eğer, kan şekeri dengede olursa sağlıklı insanlar gibi acıkır veya doyduğunuzu hissedersiniz. Bunu sağlamanın en garantili yollarından biri de kan şekerini dengeleyen yeşil erik gibi besinler tüketmektir. Yeşil erik, bu özelliğiyle kilo verdirir ve ara öğünler için çok ideal bir meyvedir. 1 kase yeşil erik ortalama 50 kaloridir.

Yeşil Erik Kabızlığı Önler

Yeşil Erik Kabızlığı Önler
Yeşil Erik Kabızlığı Önler

Sağlıklı çalışan sindirim sisteminin belirtisi günde bir veya 2 kez büyük tuvalete çıkmaktır. Ancak kabızlık yaşayanlar için bu hayal gibi görünür. Oysaki günde bir avuç yeşil erik yiyerek kabızlığın üstesinden gelebilirsiniz. Sindirilebilir lif açısından zengin olduğundan, mide gazı, kabızlık ve gaz problemini önler.

Yeşil Erik Tavsiyesi

Miktarını göz önünde bulundurmak şartıyla erik tüketimi sağlık açısından faydalıdır. Onlarca organa faydalı olduğunu söylemek mümkün. Eriği mevsiminde ve taze olarak tüketmek faydalarından maksimum derecede yararlanmayı sağlar.

Eriğin Zararları: Erik sağlıklı tüketildiği zaman sağlık açısından bir risk teşkil etmez. Aşırı tüketime dayalı olarak bazı yan etkileri olabilir. Bunun dışında bazı hastalıklar için ilaçlı tedavi kullanan kişilerde de sağlık sorunlarına neden olabilir.

Kaynak


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Gürsel Değirmenci
İnternet Teknolojileri Dijital Pazarlama uzmanı. Araştırma, geliştirme, planlama ve üretim konuların da takım lideri. Öykü, hikaye, oyun sever ve aynı zamanda yazar.