Vitaminlerin Faydaları Nelerdir?


Vitaminlerin faydaları nelerdir?
Vitaminlerin faydaları nelerdir?

Vitaminler çeşitli yollarla tüketilebilir, tüketilmelidir. Bunun önemini fark etmeniz için vitaminlerin faydalarını bilmeniz gerekiyor. Öyleyse; Vitaminlerin faydaları nelerdir?

Vitaminler ve Faydaları;

A Vitamini (retinol); Çocukların gelişimini hızlandırır, gözleri korur, cilt hastalıklarının tedavisinde faydalıdır, saç sağlığının iyileşmesine yardımcı olur.

B Vitamini; Suda eriyebilen, molekül yapılarında azot bulunduran 15 e yakın değişik maddeden oluşan bir vitamin grubudur.

B1 Vitamini (tiamin); Kas gelişimini hızlandırır, kansızlığı giderir, beyin gelişimini destekler, hafızayı güçlendirir, sindirim bozukluğunu önler.

B2 Vitamini (riboflamin); Vücudun metabolik aktivitesinin güçlenmesine yardımcı olur, kilo dengesini korur, solunum sistemine yardımcı olur,

B3 Vitamini (niasin); Migreni, kalp hastalıklarını, yüksek tansiyonu, yüksek kolesterolü ve şeker hastalığını azaltır.

B5 Vitamini (pantotenik asit); Stresi, eklem iltihabını, çeşitli enfeksiyonları, saçların beyazlamasını, cilt rahatsızlıklarını ve yüksek kolesterolü iyileştirir.

B6 Vitamini (pridoksamin); Şeker hastalığı, mayasıl, aşırı adet dönemi kanaması, havale, stres, uykusuzluk ve sabah yorgunluğu tedavilerinde faydalı olur.

B7 Vitamini (biyotin); Cilt rahatsızlıklarını tedavi eder, vücut metabolizmasını güçlendirir ve saç bakımını destekler.

B9 Vitamini (folik asit); Kansızlık, sindirim bozukluğu, anormal beyin büyümesi ve damla hastalığına karşı çok güçlüdür.

B11 Vitamini; Kan hücrelerini arttırır, büyümeyi hızlandırır ve sindirim sisteminin düzgün çalışmasını sağlar.

B12 Vitamini; Sigaranın vücuda verdiği zararı azaltır ve vücutta bulunan enerjiyi açığa çıkarır.

C Vitamini (askorbik asit); Kanser, soğuk algınlığı, enfeksiyon, böbrek rahatsızlığı ve iç kanama gibi rahatsızlıkların tedavisinde etkilidir. En güçlü ve önemli antioksidanlardan biridir.

D Vitamini; Kemik gelişimini hızlandırır, dişlerin güçlü olmasını sağlar, kasların zayıflamasını engeller.

E Vitamini; Yaşlanma karşıtı ürünlerde sıklıkla kullanılır, cilt bakımını güçlendirmenin iyi bir yoludur. Kan dolaşımını hızlandırır, kalp hastalıkları,beyin aksaklığı, menopoz ve göz hastalıklarına karşı korur.

K Vitamini; İç kanama, safra yolu tıkanıklığı, kemik erimesi ve adet sancılarını önlemede çok önemli bir vitamindir.

Rahatsızlıklarınızda ilaçlardan medet ummaktansa beslenmenize dikkat etmelisiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Gürsel Değirmenci
İnternet Teknolojileri Dijital Pazarlama uzmanı. Araştırma, geliştirme, planlama ve üretim konuların da takım lideri. Öykü, hikaye, oyun sever ve aynı zamanda yazar.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir