Vişne Yaprağı Çayının Faydaları

Vişne yaprağı çayı nasıl demlenir, nasıl kaynatılır, nasıl yapılır, ne sıklıkla içilmeli, vişne yaprağı çayının kaynatılma süresi kaç dakika olarak hazırlanır, nasıl içilir, neye iyi gelir ve faydaları nelerdir?


Vişne Yaprağı Çayının Faydaları
Vişne Yaprağı Çayının Faydaları

Vişne Yaprağı Çayı

Vişne yaprakları insan sağlığı için önemli olan vitamin ve minerallerle zengindirler. Bu vitaminler den yararlanmanın en iyi yolu vişne yapraklarından çay demlemektir. Vişne yaprakları magnezyum, fosfor, iyot, bor ve sodyum mineral ve elementlerinin büyük bir çeşitliliğini içeriyor. Vişne çayının içerdiği pektinler ve karbonhidratlar mide-bağırsak sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı oluyor. Vişne meyveleri kansızlığa (anemi) iyi gelir, aşırı adet kanamalarını azaltır, kan pıhtılaşmasını normalleştirir, cilt yaralarını iyileştirmek için kullanılır.

Vişne (Prunus cerasus) – gülgiller familyasından olan ekşi bir meyve türüdür.  Günümüzde dünyanın bir çok ülkesinde yaygın olarak yetişmektedir. Vişne önemli bir diyet ürünüdür, iştah artırır. Farmakolojide vişne şurubunu ilacın tadını değiştirmek için kullanırlar. Tedavi amaçlı vişne ağacı reçinesi, meyveleri, vişne çekirdeği, vişne yaprakları ve vişne sapları kullanılmaktadır.

Faydaları nelerdir?

  • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir
  • İltihap önleyici etkisi vardır
  • İç ve dış kanamaları durdurur
  • Sistit ve böbrek taşlarında böbrek ve idrar kanallarından düşen taşların ağrısız çıkmasını sağlar
  • Yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur
  • Toksinler, ağır tuzlar ve zararlı maddelere vücuttan atmaya yardımcı olur
  • İdrar söktürür
  • Karaciğer ve böbrekleri olumlu etkiler
  • Sarılık hastalığını hızlı iyileştirir

Nasıl yapılır?

Bir tepeleme yemek kaşığı vişne yaprağı (kurutulmuş ve ya taze) yeterlidir. Yaprakları porselen bir demliğe koyun ve üzerine bir su bardağı henüz kaynamış suyu koyun. Demliğin kapağını sıkıca kapatın ve 1 saat demlenmeye bırakın. Söylenenlere göre, çayın içine bir az süt koyunca faydası ikiye katlanıyor. Bu bitki çayının tadına bir kere bakan bir daha vazgeçemiyor.

Zararları

Mide asitliği, mide ülseri ve gastrit rahatsızlığı olanlara, düşük tansiyonu, hamile, küçük çocuklar ve bitkiye özel alerjisi olanlara vişne yaprağı çayı tavsiye edilmez.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir