Ukrayna’da Üniversite Okumak


Türk öğrencilerin son zamanlardaki en gözde seçeneklerinden birisi de Ukrayna’da üniversite okumak, yüksek lisans ve doktora yapmak.

Kiev Taras Shevchenko Üniversitesi

Bunun sebebine gelecek olursak, hem üniversite yıllık fiyatlarının ucuz olması, hem eğitim kalitesi hem de ülkenin öğrenci hayatının renkli ve ucuz olmasından kaynaklanıyor. Ukrayna’da bir öğrencinin aylık ihtiyaçlarını maddi anlamda düşündüğümüz zaman ve Türkiye ile kıyasladığımızda bir öğrencinin aylık ihtiyacı 500 TL’yi geçmemektedir. Kısaca Ukrayna’da okumak Türkiye’den bile ekonomik!

Ukrayna’da Üniversite Okumak İçin Gerekenler

Ukrayna genelinde 800’den fazla üniversite ve yüksekokul bulunmaktadır. Bu harika ülkede öğrenci hayatı yaşamak son zamanlarda birçok gencin hayalini süslüyor. Ukrayna’da üniversite okumak için gerekenler ise sadece Türkiye’de bitirdiğiniz liseden alacağınız diploma. Türkiye’de lise öğreniminden sonra herhangi bir sınava girmenize ya da herhangi bir diploma notuna ihtiyacınız yok…

Ukrayna Üniversite Fiyatları

Ülkenin hemen hemen her şehrinde onlarca üniversite bulunmaktadır. Ukrayna Üniversite fiyatları eğitim kurumlarının durumuna, dünya çapında kabul ve denkliğine göre değişmektedir. Aynı zamanda okuyacağınız bölüme göre de fiyatlar değişkenlik göstermektedir. Genel fiyatlara bakacak olursak Ukrayna üniversitelerinde yıllık fiyatlar 1.500 $ ile 5.000 $ arasında değişmektedir. Birçok üniversitede bu fiyatlara yurt ücretleri de dahildir. Ukrayna’da hazırlık sınıfı ücretleri ise yıllık 500 $ ile 1.000 $ arasında değişmektedir.

Ukrayna’da Üniversite Eğitimi

Ukrayna’da üniversite eğitimi ülkemize kıyasla oldukça fazla. Aynı zamanda Ukrayna’da eğitim oranı da dünyanın en yüksek oranlarından birine sahip. Okuryazarlık oranının %99 olduğu ülkede üniversite bitirme oranı ise %60, ikinci bir üniversite bitirme oranı ise %57. Hal böyle olunca, Ukrayna üniversiteler bakımından oldukça popüler bir ülke. Aynı zamanda ülkedeki üniversitelerin imkânları ve eğitim seviyeleri de oldukça başarılıdır.

Ukrayna’da Türkçe Eğitim

Ukrayna’da üniversite okumak isteyen kişilerin en çok aramalarından birisi de Ukrayna’da Türkçe eğitim veren üniversiteler. 2016 yılına kadar Ukrayna’da bir kaç  üniversite Türkçe eğitim vermekte idi… 2017 yılındaki yeni düzenleme ile Türkçe olarak eğitim vermemekteler. Ukrayna’da eğitimi İngilizce, Fransızca, Rusça ve Ukrayna’ca olarak tercih edebilirsiniz. Üniversitelerde eğitim görmek için, hazırlık sınıfında dil eğitimi almanız ya da dil yeterlilik sınavlarından geçmeniz gerekmektedir.

Ukrayna’da Öğrenci Vizesi

Ukrayna’da öğrenci vizesini almak için Türk öğrencilerinin, Ukrayna Konsolosluk şubelerine giderek aşağıdaki belgeleri getirmelilerdir.

  • Üniversite’den alınmış davetiyenin aslı ve fotokopisi
  • Lise diploması ve transkriptinin aslı ve fotokopisi
  • AİDS testinin aslı ve fotokopisi
  • Türkiye Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış sağlık kurulu raporunun (heyet raporu) aslı ve fotokopisi. Söz konusu raporun, Ukrayna’ya giriş tarihinden en geç 2 ay önce alınmış olması gerekmektedir.
  • Sağlık seyahat sigortası
  • Doğum kayıt örneğinin (Formul A) aslı ve fotokopisi
  • 3.5X4.5 sm boyutunda 2 fotoğraf
  • Bir yıllık açık dönüş tarihli uçak bileti.

2. 3. 4. ve 6 maddelerinde belirtilen evrakların aslıların önce APOSTILLE tasdik şerhi ile tasdik edilmiş olması, sonra Ukrayna Diline çevrilmiş olması gerekmektedir. Çeviri, noter tasdikli olmalı.

Öğrenci vizesi için tüm detaylara http://turkey.mfa.gov.ua/tr/ sayfasından ulaşabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Gürsel Değirmenci
İnternet Teknolojileri Dijital Pazarlama uzmanı. Araştırma, geliştirme, planlama ve üretim konuların da takım lideri. Öykü, hikaye, oyun sever ve aynı zamanda yazar.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir