Türk Kahvesinin Faydaları

Atalarımızın dediği gibi “Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır” İşte tam bir antioksidan etkisi olan tüketiminden hemen sonra etkisini gösteren Türk Kahvesinin bünye üzerindeki etkisi 8 saate kadar devam eder. Günde ortalama 2 fincan kahve tüketimi sağlık açısından önerilen miktardır. İşte Türk Kahvesinin faydaları nelerdir ?


Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir?
Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir?

Son Güncelleme

Türk Kahvesi

Kahve, tam bir antioksidan deposudur. Kahvenin telvesi ile pişirilmesi Türk kahvesinin antioksidan kapasitesini arttırmaktadır. Özellikle kahve seven vatandaşların sabah uyanır uyanmaz kahve içmelerinin nedeni sadece ilgiyle açıklanamaz. Sabah saatlerinde içilen bir fincan Türk kahvesi, fizyolojik açıdan olduğu gibi zihinsel olarak da çok faydalıdır. Sabah içilen kahve, bireyin konsantrasyonunun hacmini arttırır ve unutkanlığı azaltır.

Dijital çağın en yaygın hastalığı kuşkusuz Alzheimer hastalığıdır. Düzenli olarak tüketilen kahve, aynı zamanda Alzheimer hastalığını da engellediği gibi vücudun akılcı yapısını korur. Düzenli egzersiz yapan bir bireyseniz, spor yapmadan yarım saat ya da 45 dakika önce şekersiz kahve tüketmeniz uzmanlar tarafından önerilir. Türk kahvesi spor yaparken yağ yakımını arttırma da önemli sayılabilen bir antioksidandır.

Faydaları nelerdir?

 • İnsülin direncini kırıcı etkisi olduğundan tatlı ihtiyacını azaltıyor.
 • Şeker hastalığını önleyicidir.
 • Beyin damarlarında kasılma yaptığı için migren atağını önleyebiliyor.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirirve hastalıklara karşı korur.
 • Yağ yakmayı hızlandırıcı etki sağlar.
 • Hazımsızlığı ve şişkinliği giderir.
 • Hafızayı güçlendirir.
 • Zihin açar.
 • Meme kanseri riskini düşürür.
 • Stresi ve baş ağrısını giderir.
 • Cilt problemlerinde tedavi edicidir.
 • Mide bulantısını giderir.

Kahve yüz yıllar önce keşfedilmiş, adına birçok efsane dile gelmiş olan orta doğunun yerel içeceğidir. Allah’ ın emri peygamberin kavliyle kız isterken, kahve bahane sohbet şahane diye dostlarla sohbet ederken, neyse halim çıksın falim derken, dostlarımızın gönlünü almak için “sana ellerimle köpüklü bir kahve yapayım” derken fark ediyoruz ki kahve bizim hayatımızın en güzel anlarında var. Etkileriyle de hayatımızdaki konumunu hak ediyor.

Hazırlanışı

Türk Kahvesinin Hazırlanışı
Türk Kahvesinin Hazırlanışı

Türk kahvesinin hazırlanışı gayet basittir. Lezzetli olması için çeşme suyu değilde hazır satın aldığınız temiz sudan kullanın.

Nasıl Yapılır?

Bir kişilik Türk kahvesi hazırlamak için 2 çay kaşığı kahve yeterlidir. Az şekerli olaması için 1 çay kaşığı, orta şekerli olması için 2 çay kaşığı şeker eklemeniz yeterlidir. Yeterince soğuk su kullanmak daha köpüklü kahve yapmanın püf noktasıdır. Kahve, şeker ve suyu iyice karıştırdıktan sonra cezveyi ateşe koyun. Kahve yi kaynayana kadar karıştırmaya devam edin bu sayede köpüğü fazla olacaktır. Kahvenin taşma anı geldiğinde cezveyi alın ve bardağa koyarken önce bir kaşık yardımıyla köpüğü bardağa koyun. Sonra telvelerin çökmesi için cezveyi yuvarlak çizerek sallayın ve bardağın kenarına değdirerek ekleyin.

İki Kişilik Türk Kahvesi Nasıl Yapılır

 • 3, 5 çay kaşığı tepeleme kahve
 • Bol şeker için 6 adet küp şeker
 • 2 fincan temiz içme suyu

Öncelikle cezvemize suyu dökeriz. Sonra kahveyi ve şekeri dökeriz. 45 sn boyunca ağır ağır karıştırılır. Sonra ocağa alırız ve kısık ateşte ısıtmaya başlarız.

DİKKAT: Hiç karıştırmamamız gerek. Kahve köpürtmesi başlayınca köpükleri fincanlara pay ederiz.  Köpükleri pay edince fincanların yarısını doldururuz. Diğer yarısını ise bir taşım kaynattıktan sonra dökeriz.

NOT: Kahveyi fincanlara ortadan değil, kenarlardan dökmeliyiz

Yan Etkileri

Günde 5 fincan ve üzeri tüketildiğinde kemik erimesine yol açabiliyor.
Günde 3 fincan ve üzeri tüketildiğinde doğurganlığı negatif yönde etkilenebiliyor.
Tansiyon dengesizliği yaşayanlarda kan basıncını arttırabiliyor.
Kalp ritmi bozukluğu olanlarda çarpıntıyı tetikleyebiliyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir