Trabzon’da gezilecek yerler?

Tarihi ve doğal güzelliği ile büyüleyen Trabzon’da gezilecek yerler?

Ayasofya Müzesi

trabzon-ayasofya-muzesı

1250-1260 Yılları arasında yapılan, bir manastır kilisesi olan Ayasofya’ nın adı “Kutsal Bilgelik” anlamına gelir. Bizans Kiliselerinin en özel örneklerinden biridir. 1461 Yılında Trabzon’un fethinden sonra 1584 yılından itibaren camiye dönüştürülmüştür. İçerisindeki muazzam işçiliği görenleri büyülüyor. Ayrıca gezerken bahçesindeki restoran sayesinde Trabzon’un yöresel tatlarını deniz ve manastır manzarasıyla alabiliyorsunuz.

Sümela Manastırı

Maçka ilçesinde bulunan MS 365-395 tarihleri arasında inşa edilen manastır, deniz seviyesinden 1.150 m yüksekliktedir. Dağın zirvesinde kurulmuş bu muhteşem manastırda gezerken doğanın ve manastırın büyüsüne kapılıyorsunuz. Duvarlar fresk sanatı ile resimlendirilmiş tarih, sanat, kültür ve farklı inanışların simgelerini taşıyor. Bünyesinde bulundurduğu değerler öyle incelikler taşıyor ki yazmakla bitmez. Sizi aydınlatacak bir rehber eşliğinde gezerseniz etkileneceğiniz saatler geçirirsiniz.

Uzun Göl

Gezi, turizm denildiğinde ilk akla gelen yerlerden. Bu güzelliği gördüğünüzde offf! Harika! Diyeceksiniz. Güneşli havada ayrı, yağmurlu ve sisli havada ayrı bir güzellik sunuyor. Gölün etrafında konaklayacağınız tahtadan evler var. Aynı zamanda yöresel yemekler yiyebileceğiniz restoranlar da bulunuyor. Ailenizle piknik yapmak için çok uygun ve gezinti yapabileceğiniz bisikletlerde kiralayabiliyorsunuz.

Çal Mağarası

Düzköy ilçesinin Çal beldesinde bulunuyor. Dünyanın en uzun ikinci mağarası olarak bilinen, yer altındaki saklı cennet… Gezerken sizi farklı dünyalara götürecek. İçerisindeki sarkıtlar, dere, şelale ve göletleri ile farklı bir cenneti sunuyor turistlere. Ayrıca içindeki hava hareketinin astım ve sinüzite iyi geldiği de söyleniyor.

Atatürk Köşkü

trabzon-ataturk-kosku

Şehir merkezine yakın, manzarası denize hakim. Ağaçlıklar içerisine inşa edilmiş görkemli bir köşk. Atatürk Trabzon’ a geldiğinde burada konaklamış. İçerisinde gezerken Atatürk’ ün özel eşyalarını görebiliyorsunuz. Yapıldığı dönemi göz önünde bulundurursak çağdaş izler taşıyor. Çatısındaki balkondan; köşk, doğa ve deniz manzaralarını fon alarak fotoğraf çekinebilirsiniz. Bahçesinde keyifli bir çay içmeyi unutmayın…

Zağnos Vadisi

trabzon-zagnos-vadisi

Kentsel dönüşüm sonrası düzenlemeler yapılan vadi Karadeniz’ in yeşilliğini simgeliyor. Ramazan aylarında şenlikler yapılıyor. İçerisinde çay içebileceğiniz yerler, piknik yapabileceğiniz kamelyalar var. Ayrıca özel fotoğraf çekimleri için Trabzon’ un en uğrak mekanı.

Sera Gölü

trabzon-sera-golu

Trabzon’ a gitmişseniz ve kısıtlı zamanınız varsa yeşillikler arasındaki bu gölü tercih edebilirsiniz. Şehir merkezine çok yakın ve göl etrafında meşhur Akçaabat köftesi yiyebileceğiniz yerler var. Deniz bisikleti ile yeşillikler arasında sizi rahatlatacak küçük gezintiler yapabilirsiniz.

Boztepe

trabzon-boztepe

Trabzon’ un büyüleyici güzelliğini bir uçtan diğer uca seyredebileceğiniz güzel bir mekan. Seyrinize eşlik edecek semaver çay hizmeti veren yerlerde var.

Yaylalar

Trabzon denildiğinde ilk akla gelen yaylalardır. Göz alıcı yeşilliğiyle insanın ruhunu dinlendiriyor. Yaz şenlikleri olduğunda giderseniz eğleneceğiniz ortamlar yakalayabilir, yöresel kıyafetler satın alabilirsiniz.

Akçaabat

trabzon-akcaabat

Trabzon’ a gidip meşhur Akçaabat köftesinin lezzetine varmadan dönmeyin. Akçaabat ilçesinde denize nazır köfte yiyebileceğiniz güzel mekanlar bulabilirsiniz.

 

Trabzon’ a gittiğinizde kısa zamanda etkili bir gezi yapmak istiyorsanız günü birlik tura katılmanızı tavsiye ederim. Nereye gitsem diye kararsız kalıp vakit kaybedebilirsiniz veya gittiğiniz yerlerde bilmediğiniz şeylerle karşılaşabilirsiniz. Fakat turlara katılırsanız bunlar olmaz ve daha az harcama ile dönersiniz.