Siyah noktalar nasıl geçer?

Siyah noktalar nasıl geçer?

Siyah noktalar deri altındaki yağların gözeneklerde kuruyup siyahlaşmasıyla oluşur. Bir anda oluşmadığı gibi bir anda da kaybolmaz. Önlem alınmadığına ise sivilceye dönüşebilir. Fakat korkulacak bir şeyde yok. Düzenli olarak yapacağınız cilt temizliğiyle sorun çözülecektir.

Siyah noktalardan kurtulmanın yöntemleri;

Her gün sabah- akşam cilt tipinize uygun temizleyiciyle cildinizi temizleyin.

Yüzünüze buhar banyosu yapın. Su kaynatıp geniş bir kaba koyun. Yüzünüzü buharına tutarken başınıza havlu atarak buharı hapsedin. Böylelikle gözenekler açılmış olur. Sonrasında tonik yardımıyla silerseniz harika bir etki yakalarsınız.

Cildinize uygun maskeler kullanın. Fakat bunu yaparken dozunu kaçırmayın. En fazla haftada 2 kere uygulayın fazlası cildinizin yağ dengesini bozar ve sivilcelere zemin hazırlar.

Siyah noktalara karşı maskeler;

Siyah Noktalar İçin Kil Maskesi

Siyah Noktalar İçin Kil Maskesi
Siyah Noktalar İçin Kil Maskesi

Cildi besleyen mineraller bakımından zengin olan kilin en önemli özelliği aşırı yağlı ciltlerde yağ üretimini dengelemesi ve fazla yağı almasıdır.

Basit kil maskesi için sadece kil ve suya ihtiyacınız var. Aşırı yağlı ciltler için yeşil kil, daha az yağlı ciltler için beyaz kil öneriliyor ama bence tüm kil çeşitleri aynı işlevi görüyor.

1 yemek kaşığı kile yavaş yavaş su ekleyerek karıştırın ve yoğun bir krem kıvamına getirdikten sonra göz ve dudak çevresi hariç tüm yüzünüze sürün. 10 dakika beklettikten sonra maskeyi soğuk su ile temizleyebilirsiniz. Maskeyi temizleyip yüzünüzü kuruladıktan sonra nemlendirici sürün.

Yumurta Akıyla Siyah Nokta Maskesi;

Yumurta akı cilt gözeneklerini sıkılaştırıp ilerde siyah nokta oluşma riskini azaltırken aynı zamanda gözenekleri temizleyerek siyah noktalardan kurtulmanıza yardımcı olur.

1 yumurtanın akını yüzünüze ince bir tabaka oluşturacak şekilde parmak uçlarınızla sürün. Yumurta akının 15-20 dakika kurumasını bekleyip yüzünüzü soğuk suyla yıkayın ve nemlendirici sürün.

Yoğurt ve Limon ile Siyah Noktalardan Kurtulun

Yoğurt ve Limon ile Siyah Noktalardan Kurtulun
Yoğurt ve Limon ile Siyah Noktalardan Kurtulun

2 Kaşık yoğurda yarım limon sıkarak karıştırın. Yüzünüzü önceden sıcak suyla temizleyip karışımı uygulayın 15 dakika beklettikten sonra sıcak suyla durulayın.

Siyah Noktaları Temizlemek İçin Bal ve Süt

Bu maske tüm yüze uygulanmıyor. Sadece siyah noktaların yoğun olarak bulunduğu bölgelere yapılan ve kozmetik siyah nokta bantlarıyla benzer bir işlevi olan bir uygulama. Bu doğal siyah maske bandını siyah maskeleri önleyen ve gözenekleri temizleyen diğer maskeleri kullanmaya başlamadan önce mevcut siyah noktalardan kurtulmak için kullanabilirsiniz.

Yarım yemek kaşığı balı 1 çay kaşı sütle karıştırdıktan sonra kısık ateşte 2-3 dakika ısıtın. Karışımı siyah noktaların bulunduğu bölgelere ince bir tabaka oluşturacak şekilde sürün.

Daha sonra uyguladığınız bölgelerin üzerine sanki yara bandı yapıştırıyormuş gibi hafifçe bastırarak ince bir pamuk (makyaj temizleme pamuğu da olur) koyun.

Bal ve sütün 20 dakika kadar kurumasını bekledikten sonra pamuğu kaldırın. Gözeneklerin küçülmesi için yüzünüzü soğuk suyla yıkayın ve nemlendirici sürün.

Karbonat maskesi ile siyah nokta temizliği

1 yemek kaşığı karbonatı suyla karıştırıp yüzünüze sürün ve 10 dakika bekletim bol su ile yıkayın. Yüzünüzü kuruladıktan sonra nemlendirici sürün.

Ayrıca “Siyah Noktalardan Korunmak İçin Neler Yapılabilir?” başlıklı yazımızdan faydalanarak güzelliğinize ve ruhunuza gölge düşüren siyah noktalar için önceden önlem alabilirsiniz.

Yorum Gönder