Sivas’ta gezilecek yerler?


Tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle Sivas’ ta gezilecek yerler? Sivas’a yolunuz düşerse güzel vakit geçirmeniz için…

Sivas kongre müzesi

Mustafa Kemal Atatürk ve temsil heyetinin 2 Eylül-18 Aralık tarihleri arasında ‘’Milli mücadele karargahı’’ olarak kullanılan yapı Cumhuriyet tarihi için çok önemli bir yere sahip. Gezilip görülmesi gereken yerlerin arasında ilk sırada.

Buruciye medresesi

sivas-buruciye-medresesi

Anadolu Selçuklu Sultanlarından III. Gıyasettin Keyhüsrev tarafından yaptırılan Buruciye medresesi Selçuklu taş oymacılığıyla süslenmiş bir sanat harikası. Tarihe merak duyanların kesinlikle görmesi gereken bir yer.

Çifte minareli medrese

sivas-cifte-minare

İlhanlılar Veziri Şemseddin Cüveyni tarafından yaptırılan Çifte minareli medrese şimdilerde Sivas’ın meydanını süslemekte. Harika mimari yapısıyla tarih kokan bu mekanda çay içeceğiniz yerlerde bulabiliyorsunuz. Ayrıca yöresel takılar alabileceğiniz yerlerde var.

Kangal balıklı kaplıca

sivas-balıklı-kaplıca

Sivas’ a 96, Kangal’ a 13 km olan kaplıca içindeki binlerce doktor balıkla sizlere hizmet veriyor. Doktor balık denilmesinin sebebi ise  yanık, sivilce, yara, egzama, sedef gibi cilt hastalıklarının iyileşmesini sağlıyor. Hem doğa güzelliği hem de açık hava hastahanesiyle balıklı göl gidilecek güzel yerlerden en şifalısı.

Gürün gökpınar

sivas-gurun-gokpınar

Gürün yelken köyü ve kara hisar köyü sınırında bulunan gök pınar, bir doğa harikası. Suyun temizliği ve berraklığı sayesinde gölün dibini her yerden görmeniz mümkün. Gölün yanındaki mesire alanında ailenizle zaman geçirirken gölün güzelliğiyle kendinizi doğaya bırakmanın tam zamanı. Sivas’a yolunuz düşürse Gökpınara kesin gitmenizi tavsiye ediyorum.

Gürün şugul vadisi

Şuğul vadisi Güründe görülmesi gereken en güzel doğa mucizelerinden birisidir. Gürüne gelipte burayı görmeden gitmek çok büyük kayıp. Gürün doğal güzellikleriyle Sivas’ın incisi konumunda. Gerek havası gerekte doğa güzellikleriyle eşşiz benzersiz bir yer.

Gemerek sızır şelalesi

Sızır doğa güzellikleriyle isim yapmış bir beldedir. Belde de ağaçlık alanlar şelaleler dağlık alanlarla doğa müzesi gibi. Sızır şelalesi o müzenin en önemli parçası konumunda. Çağlayanların, su seslerinin kuş sesleriyle karıştığı bu eşsiz güzellikte ki yer, yöre halkı tarafından çok iyi bilinir. Kesinlikle görülmesi gereken bir yer.

Hafik gölü

sivas-hafik-golu

Hafik gölü, İç Anadolu Bölgesi’nde Sivas’a bağlı Hafik kasabasının kuzeyinde bulunan küçük göldür.Türkiye’nin çok az yerinde rastlanan jips karstı göllerinden olması nedeniyle önem taşır. Hafik gölü Sivasa yakın olmasının avantajıyla birlikte harika bir göldür. Göl etrafındaki restoranlarda canlı balık yiyebilir, deniz bisikletiyle göl üzerinde gezinti yapabilirsiniz.

Zara tödürge gölü

Bu göl Zara ile Hafik arasında kalan, doğal yollarla oluşmuş bir göldür. Hatta bir efsaneside vardır. Yolunu kaybetmiş bir adam köyü görür, yardım istemek için bu köye gelir. Su içmek ister bulamaz. Köylülerin kapısını çalar su ve ekmek ister, kimse vermez. Adam beddua erder; ‘ Hiçkimse bana yardım etmedi, hepinizin ocağından su çıksın evlerinizi bassın’ diye. Sonra Köyün bütün evlerin ocaklarında su akmaya başlar. Köy sular altında kalır ve bu göl oluşur. Köyün adı Tödürge olduğu içinde gölün adı Tödürge Gölü kalır.
Burası doğal güzelliğiyle insanları kendine hayran bırakıyor. Güzel manzarası temiz havasıyla doğa severleri kucak açıyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Gürsel Değirmenci
İnternet Teknolojileri Dijital Pazarlama uzmanı. Araştırma, geliştirme, planlama ve üretim konuların da takım lideri. Öykü, hikaye, oyun sever ve aynı zamanda yazar.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir