Sinirli Ot Çayının Faydaları

Sinirli Ot Çayının Faydaları

Sinirli Ot Çayı

Bu bitki mükemmel bir iltihap giderici ve antiseptiktir, yaraları iyileştirir, mide salgılama fonksiyonu üzerinde olumlu etkisi vardır, ağrıyı azaltır, iyi bir balgam söktürücü ve kan temizleyicidir. Sinirli ot bitkisi başarılı bir şekilde mesanenin iltihabi hastalıkları tedavisinde, hemoroid, sıtma ve akne, döküntü gibi cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Sinirli ot çayı  sakinleştirici etki yapar, uykusuzluğa iyi gelir ve yüksek tansiyonu düşürür. Haricen kullanılan sinirli ot çayı ağız içi ve nazofarinks iltihaplı hastalıklarının, morluklar, kesikler, yaralar, yanıklar, iyileşmeyen ülserlerin, çıban, irinli yaraların tedavisinde kullanılır.

Sinirli ot ince yapraklı (Plantago Lanceolata) ve geniş yapraklı , sinirli otugiller ailesinden olan çok yıllık ve yıllık bir bitkidir. Bilinen 250 türü vardır. Sinirli otun bilinen diğer isimleri: sinirli yaprak, bağ yaprağı ve ateş yaprağıdır.

Tedavi amaçlı bitkinin yaprakları, tohumları ve kökleri kullanılmaktadır. Bitkinin yapraklarından  infüzyon, çay ve suyu yapılır. Sinir otu suyu yaralardan irin temizlenmesini hızlandırır ve iyileşmeye yardımcı olur. Bitkinin yapraklarında kolesterol metabolizması üzerindeki anti-ülser etkiye sahip maddeler bulunduğu keşif edilmiştir.

Sinirli Ot Çayının Faydaları

  • Astım tedavisine yardımcı olur
  • Akciğer tüberkülozu tedavisine yardımcı olur
  • Plörezi tedavisinde kullanılır
  • Öksürüğü iyileştirir
  • Boğmaca öksürüğü giderir
  • Üst solunum yolları ve bronşların kronik iltihabını iyileştirir
  • Nefrit tedavisine yardımcı olur
  • İshali durdurur

Sinirli Ot Çayı Nasıl Yapılır?

Sinirli Ot Çayı Nasıl Hazırlanır
Sinirli Ot Çayı Nasıl Yapılır?

Bu bitki çayı için 1 yemek kaşığı kurutulmuş sinirli ot yaprağı yetecektir. 1 yemek kaşığı otun üzerine 1 su bardağı henüz kaynamış su koyun ve demliğin kapağını sıkıca kapatarak 10 dakika demlenmeye bırakın.

Sinirli Ot Çayının Zararları

Hamile kadınlara, mide asitliği yüksek olan insanlara, bitkiye özel alerjisi olanlara ve küçük çocuklara bu çayın tüketimi tavsiye edilmez. Çayı süzün ve 1 saat içinde yudum – yudum için.

Yorum Gönder