Sigarayı Bırakmanın Yolları Nelerdir?

2
38

Zamanımızın en güncel bağımlılığı sigara… İçerisinde bulunan nikotin vücuda ilk girdiğinde beyin ve sinir sistemini uyarıyor ve vücutta bağımlılık yapıyor.

Aslında vücut fonksiyonlarımızın olmazsa olmazı değil, sonradan biz kendi isteğimizle ekliyoruz. Nikotin beynimizde kodlanmış yaşamsal kodlar arasında yer almaz. Arkadaşlar, deneyin bakın nasıl birkaç günde beynimizi alıştırıyoruz aynı şekilde üç gün kullanmadığımızda bu kod beyninizden silinecektir. Peki, Sigarayı Bırakmanın Yolları Nelerdir?

Sigara içen arkadaşlarıma baktığımda genelde işin biyolojik kısmıyla cevap verirler. “Alıştık bir kere” “canım istiyor, bırakamıyorum” “elimde değil, içmeyince geriliyorum” aslında bunlar arkasına sığınılmış bir ton bahane…

Sigarayı bırakmaktaki en zor kısım işin psikolojik kısmıdır.

Sigara bırakma yöntemleri;

Sabah uyandığınızda ilk sigara, kahvaltıdan sonra sigara, işe giderken sigara, mola da sigara, çayla sigara, sohbetle sigara her şeyinizle aslında sigarayı konumlandırıyorsunuz. Dikkat edin bir kafeye gidiyorsunuz oturacağınız yere siz değil sigara karar veriyor. Belki sigara içilen alanın boşalması için bekliyorsunuz hatta bu sebepten soğukta bile oturuyorsunuz. Bu durumda sigara bize bir de fiziksel bağımlılık yapıyormuş bunu fark ediyoruz. Şimdi zararları nelerdir tek tek anlatmak istemiyorum. Çünkü bunları hepimiz çok iyi biliyoruz.

Sigarayı bırakmak için birçok yol var. İlaçlar, iğneler aman aman neler neler… Siz istemedikçe bunların hiçbiri bir işe yaramayacaktır. Midenizde bulansa onu vücudunuz istemese de içeceksiniz. Önemli olan kendinizi frenleyebilmeniz. Tabi ki de bunda çevreniz çok önemli. Büyük çoğunluğunuz destek bekleyecektir veya bırakmanın bir sebebi olmalıdır. Teşvik veya yardımlarla sonuç çok daha başarılı olacaktır.

Sigarayı bırakmanızın birçok güçlü nedeni olmalı. Sigaraya yaptığınız masrafı, sigara masrafı kadar yaptığınız çakmak masrafını, bedeninizde kalan kötü kokusunu, gittiğiniz restoran da sigara içmek için istediğiniz yere oturamadığınızı unutmayın.

Parayla aldığınız 20 tabut çivisi size hükmedecek kadar güçlü değildir…

2 YORUMLAR

  1. Ben yaklaşık 2 yıldır, sigara bırakma yöntemleri üzerinde araştırma yapıyorum. Tüm kaynakları okudum diyebilirim ve kendim de bu konu hakkında uzun süre yazdım. İlk kural motivasyon, ikinci kural irade, üçüncü kural kendine güvenmek. İnanın sonrası sorun dahi değil, sadece bir alışkanlık.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here