Sarımsağın Faydaları


Sarımsağın Faydaları Nelerdir?
Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

Sarımsağın Faydaları; kokusundan dolayı çoğu zaman yemekten kaçındığımız sarımsak aslında insanoğlunun şifası… İşte sarımsağın faydaları?

Sarımsağın Faydaları

 • Saç problemleri: sarımsağı ezip bal ve zeytinyağı ile karıştırarak elde ettiğiniz jeli saçınızın az olan yerine uygulayabilirsiniz. Bu işlemi kaş problemi yaşayanlarda uygulayabilir. Her zaman bu jeli yapamıyorum diyorsanız sarımsak özlü şampuanlardan satın alabilirsiniz.
 • Kabızlık: sarımsağı ezip ılık suyla karıştırdıktan sonra içerseniz probleminiz çözülür.
 • Nezle: nezlenin yaygın olduğu kış aylarında sarımsak tüketerek güçlenebilir ve üst solunum yolunu etkileyen bulaşıcı hastalıklara karşı vücudun direncini arttırır.
 • Yaşlanma: sarımsak yiyen ülkedeki insanlar 120 yaşına kadar yaşamaktadır.
 • Gerginlik: Sarımsak yemeyi alışkanlık haline getirenler genel gerginliğini azaltırlar.
 • Balgam sökücü: sarımsağı ezdikten sonra balla karıştırıp yerseniz balgam söker.
 • Nasır ve siğil: sarımsağı ezip zeytinyağı ile karıştırdıktan sonra sorunlu bölgeye bağlayın. İki üç gün suda bekletin. Geçirecektir.
 • Göz hatalıkları: sarımsakta A vitamini bulunduğundan gece körlüğüne faydalıdır. Göz iltihaplarında uyguladığınızda iyi gelecektir.
 • Mantar problemi: eğer ayağınızda mantar varsa, ayağınızı sarımsak suyuna batırın yada ayağınızda kaşıntı yaratan yaraya çiğ sarımsak sürün.
 • Bağışıklığınızı arttırır: bağışıklığı güçlendirir dolayısıyla kanser riskini azaltır.
 • Yiyeceklerinizi korur: taze sarımsaktaki anti bakteriyel oluşumlar besin zehirlenmesine yol açan bakterileri öldürür.

Dikkat Edilmesi Gerekenler;

Sarımsağın faydası saymakla bitmez fakat besinlerinize çok fazla eklerseniz mide rahatsızlıkları, ishal, gaz ve kötü vücut kokusu yapabilir. Dozunda kullanmak en doğrusu.
Nadir görülen vakıalarda iştahsızlık, yorgunluk, karın ağrıları, astım atakları ve deri döküntüleri gibi alerjik reaksiyonları görülebilir. Bu durumda doktorunuza baş vurmalısınız.

Sarımsak kokusu nasıl geçer?

Sarımsak kokusu nasıl geçer?
Sarımsak kokusu nasıl geçer?

Sarımsak kokusundan kurtulmanın en pratik yollarından biri sütten geçer. Soğan veya sarımsak yedikten sonra dişleri ve dili fırçalayıp süt ile ağzı çalkalayıp sütü içmek kokuyu giderecektir. Ayrıntılı bilgi için Soğan sarımsak kokusu nasıl geçer başlıklı yazımızı takip edebilirsiniz.

En büyük faydayı çiğ sarımsaktan alırsınız. Pişirerek tüketmek istiyorsanız 60 dereceden fazla ısıtmayın. Yüksek ısı etkisini öldürür bu nedenle sarımsağı yemeğinize pişmeye yakın atın. Ayrıca bütün olarak yutabilirsiniz bu sayede koku da yapmaz.

Sarımsağı sofranızdan eksik etmemenizin sağlıklı günlere faydası olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Gürsel Değirmenci
İnternet Teknolojileri Dijital Pazarlama uzmanı. Araştırma, geliştirme, planlama ve üretim konuların da takım lideri. Öykü, hikaye, oyun sever ve aynı zamanda yazar.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir