Sarı Çayın Faydaları

Sarı Çayın Faydaları
Sarı Çayın Faydaları

Sarı Çayın Faydaları; Sarı Çay nasıl demlenir, nasıl kaynatılır, nasıl yapılır, ne sıklıkla içilmeli, sarı çayın demleme şekli çayının kaynatılma süresi kaç dakika olarak hazırlanır ve nasıl içilir, neye iyi gelir, ne işe yarar, sağlık açısından nasıl tüketilmeli bilgileri yer almaktadır.

Sarı çay, adını ürünün renginden, çemen otu tohumundan alan ve dünyada hızla yaygınlaşan içecek türüdür. Bu çayı çağımızın en değişik çaylarından biri olarak adlandıra biliriz. Sarı çay aynı anda hem vanilya, hem krema hem de çikolata tadı verir. Buna rağmen birçok insana tadı tuhaf gelebilir. Bu çayı esas değeri tadı değil sağlık için olan olağan üstü faydasıdır. Çay çemen otunun sarı renkte olan tohumlarından hazırlanıyor. Sarı çaya bazen Mısır çayı da deniyor. Buna sebep çayın ilk mısırlılar tarafından keşif edildiğidir. Çemen otu birçok ülkede yetişir ve bunun için de çayın bir sıra farklı adı ola bilir. Ama en yaygını sarı çaydır.

Çemen otu (Trigonella foenum-graecum L) ballıbabagiller ailesinden olan bir yıllık bitkidir. Bitkinin yumuşak çok dallı sapları var. Yaprakları oval ve uzundur. Bu bitki yazın evveli ve ortaları çiçek açar. Beyaz renkte olan çiçekleri yaprakların aralarında birer tane olarak yerleşirler. Çimen otu meyveleri uzun bazen tüylü, bazen ise tüysüz olur. Meyvelerinin içinde 10-20 arası küçük sarı tohumları yerleşir.

Sarı Çayın Faydaları

• Solunum yolu hastalıkları tedavisinde yardımcı olur
• Soğuk algınlığı hastalıklarını iyileştirir
• Sindirim sistemi hastalıklarını iyileştirir
• Kadın hastalıkları tedavisinde kullanır
• Ağrılı adet ve adet düzensizliklerinde içilir
• Menopoz zamanı kullanılır
• Anne sütünü artırır
• Cinsel gücü artırır
• Bütün eklem hastalıklarına iyi gelir
• Üriner sistem hastalıkları tedavisinde kullanılır
• Sinir sistemi hastalıklarına iyi gelir

Sarı Çay Nasıl Hazırlanır?

Sarı çay bağımlılık ve önemli bir yan etkisi olmadığından her gün rahatlıkla tüketilebilecek bir içecektir. Sarı mısır çayı bildiğimiz çaylar gibi hazırlanmaz. Bu çay tohumlardan hazırlandığı için yapraklı çaylardan farklı oluyor. Sarı çayı demlemek değil de pişirmek gerekir. Bunun da birkaç yöntemi vardır:

  1. 250 ml suyu bir tencerede kaynatın. Su kaynamaya başladığında içine 1 tatlı kaşığı yıkanmış çemen otu tohumlarını ilave edin ve 5 dakika kısık ateşte pişirin.
  2. Çayı maksimum aromalı ve kıvamlı yapmak için tohumları birkaç gün önceden yıkayıp kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra tohumları kıyın ve hafif kahve rengine dönüşene kadar kavurun. Sonra 250 ml suyu bir tencerede kaynatın. Su kaynamaya başladığında içine 1 tatlı kaşığı yıkanmış çemen otu tohumlarını ilave edin ve 5 dakika kısık ateşte pişirin.
  3. Çaydan daha çok faydalı madde almak için, bazen, tohumları 3 saat önceden soğuk suda bekletiyorlar.

Sarı çayı soğuk değil de sıcak içmek daha faydalı olur. Günde iki kere içe bilirsiniz. Çaya damak tadınıza uygun olarak – süt, toz zencefil, limon, bal veya şeker koyabilirsiniz. Çayı içtikten sonra içinde kalan tohumları atmayın. Onlar aynı çayın kendisi kadar yararlı maddeler içerir. Yani onları da yemeniz faydalı olacaktır.

Sarı Çayın İçerisinde Bulunan Vitaminler

Protein, karbonhidrat; demir, fosfor, magnezyum, potasyum, kalsiyum, sülfür, çinko, nişasta, sodyum, arsenik; uçucu yağlar; A, B1, B2, C, D, PP vitaminleri, folik asit ve enzimler.

Sarı Çayın Zararları ve Yan Etkileri

Bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur. Yalnız hamileler, küçük çocuklar ve bu bitkiye özel alerjisi olanlar sarı mısır çayını içmemelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.