Saç Yağlanmasına Ne İyi Gelir?

0
43

Saçlarınız temiz fakat yağlı görüntüsünden kurtulamıyor musunuz? Sçlarınızı her gün yıkamaktan kurtulmak için Saçların Yağlanmasına Ne İyi Gelir?

Saçlar bir insanın en önemli aksesuarıdır. Dolayısıyla bu problem sadece bayanlar için değil erkekler içinde ciddi bir problemdir. Saç derisindeki yağ bezlerinin gereğinden fazla çalışmasıyla oluşan itici bir durumdur. Yağlanma her bireyde olabilir fakat yıkadıktan sonra, ertesi gün tekrar yıkamanızı gerektiren hızda yağlanma oluyorsa sizin saç deriniz daha fazla yağ üretiyor demektir. Her saç kökünde sebum adı verilen bir yağ bezi bulunur. Sebum cilt sağlığının en önemli parçalarından biridir. Derideki nem dengesini sağlar. Ancak yıkama sıklığına bağlı olarak sebum fazla üretildiğinde yağlı cilt ve yağlı saç ortaya çıkar.

Saç Yağlanmasına Çözüm

sac yaglanmasina cozum

  • Saçlarınızı her gün yıkamaktan vazgeçin. Her gün yıkadığınızda, saç derisi kaybettiği yağı kazanmak için daha çok yağ üretimi yapar.
  • Kullandığınız şampuan ve saç kremine dikkat edin. Bu gibi ürünlerin içerisindeki katkı maddeleri arttıkça saç ve saç derisindeki problemler artıyor.
  • Saçınızı yıkarken sıcak suyla değil soğuk veya ılık suyla yıkamayı tercih edin. Saç köklerinin sağlıklı olabilmesi için az miktarda yağa ihtiyacı vardır. Fazla sıcak su saç diplerini tamamen kurutur ve daha fazla yağ üretimine sebep olur.
  • Gün içerisinde saçınızla fazla oynamayın ve sık sık taramayın.
  • Saç bakım kremi veya yağ kullanıyorsanız diplere uygulamayın.
  • Koşullar izin veriyorsa saç kurutma makinesi kullanmamaya dikkat edin.

 

Saç Yağlanmasını Önleyecek Bitkisel Çözümler

sac yaglanmasina ne iyi gelir

Karbonat Kürü

Saç diplerinizi nemlendirin. 1 Tatlı kaşığı karbonatı 1 çay bardağı suyla karıştırın. Nemli saç diplerinize uygulayın. Saçınızda biraz bekletin ve sonra ılık suyla durulayın. Bu kürü haftada bir kez uygulayabilirsiniz.

Sirke Kürü

Saçlarınız ıslakken sirke döküp bir kaç dakika bekleyin ve ılık suyla durulayın. Haftada bir kez yapacağınız bu uygulama saçlarınızın kolay nemlenmesine engel olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here