Okaliptus Çayının Faydaları

Okaliptus çayı nasıl demlenir, nasıl kaynatılır, nasıl yapılır, ne sıklıkla içilmeli, okaliptus çayının demleme şekli çayının kaynatılma süresi kaç dakika olarak hazırlanır, neye iyi gelir ve faydaları nelerdir?


Okaliptus Çayının Faydaları
Okaliptus Çayının Faydaları

Okaliptus Çayı

Okaliptüs çayı yaprak dökmeyen bir ağacın yapraklarından hazırlanan mükemmel bir anti-bakteriyel içecektir. Avustralya’ya özgü bir bitki olan okaliptüs, sağlık alanında kullanıldığı gibi endüstriyel ve parfümeri gibi alanlarda da sıkça kullanılmaktadır. Günümüzde marketlerde satılan şekerlemelerden oda parfümlerine kadar pek çok alanda rastladığımız okaliptüs, keskin ve ferahlatıcı kokusuyla karşımıza çıkmaktadır. Günde bir fincan okaliptus çayı mevsimsel soğuk algınlığı veya grip hastalığına iyi gelir.

Okaliptus (Eucalýptus) – mersingiller ailesinden olandan yaprak dökmeyen ağaç türüdür. Anavatanı Avustralya olarak bilinmektedir. Okaliptus yer yüzünde en hızlı büyüyen ağaç türüdür. Dünyada subtropikal her bölgede yetişir. Boyu 100 metreden yüksek olabiliyor.Ülkemizde Akdeniz ve Ege bölgelerinde yetiştirilen bir ağaç türüdür. Yaprağını dökmeyen bir ağaçtır, yaprakları yaz-kış toplanarak kurutulup kullanılabilir. Okaliptüs bitkisi antiseptik, antiviral, antifungal ve antispazmodik özelliklere sahiptir. Tedavi amaçlı okaliptus yapraklarından hazırlanan uçucu yağlar, okaliptus çayı ve okaliptus tentürü ve delmesi kullanılır.

Faydaları nelerdir?

  • Astım ve bronşit tedavisinde kullanılır
  • Bağışıklığı güçlendirir
  • Ağız kokusunu giderir
  • Kan şekerini dengeler
  • Eklem ve kas ağrılarını giderir
  • Yanık yaralarına sürüldüğünde iyileşmeyi hızlandırıyor

Nasıl hazırlanır?

Okaliptus Çayı Nasıl Hazırlanır
Okaliptus Çayı Nasıl Hazırlanır


½ çay kaşığı kurutulmuş okaliptus yaprağının üzerine 1 su bardağı henüz kaynamış suyu koyun ve 10-15 demlenmeye bırakın. Sonra süzün. Günde 2 fincan içilir. Eğer çayı taze yapraklardan demlemek isterseniz bir tane yaprağı küçültüp üzerine bir bardak henüz kaynamış su koyun ve 4-6 dakika demlenmeye bırakın. Sonra süzün ve içine bal veya şeker koyun. Bu çayı sıcak şekilde küçük yudumlarla için.

Zararları

Okaliptus çayının yan etkileri çok az görülmektedir. Olası zehirlenme ihtimali kusma, mide bulantısı ve ishal ile bilinir. Ayrıca hamileler, emziren anneler, küçük çocuklar, düşük veya yüksek tansiyonu olanlar, böbrek ve karaciğer iltihaplanması olanlara bu çay yasaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir