Mutlaka okunması gereken kitaplar


1 Paylaşım

Bu konuda araştırma yaptığınızda genellikle sayfalarda aynı kitap tavsiyelerini görürsünüz. Farklı kitaplar okumanız için ben kendi okuduğum kitapların önerisinde bulunacağım. Peki benim fikrimce; Mutlaka okunması gereken kitaplar nelerdir?

Okunması gereken kitaplar listesi:

İdamlık Genç

idamlık-genc

Kitap bir geceyi anlatıyor. Hapishane koğuşunda geçen bu olayda İslamı ve alimlerini yaşatmak uğruna feda edilen bir hayat öyküsü var. “Bir gece koca bir kitapta nasıl anlatılmış, sıkıcı olur” demeyin. Tek solukta okutuyor. Ayrıca kitabın yazarı hikayede hayatı yansıtılan Ebazer’ in kızı.

 

 

Serenad

serenad

Genelde tercihim aşk romanlarından yana olmaz fakat bu kitap; bilmediğimiz, hoşumuza gitmeyecek bazı gerçekleri çarpıcı biçimde anlatıyor. Akıcı diliyle okuru sımsıkı saran bu kitapta Zülfü Livaneli kaleminin romantik gücünü hissediyorsunuz. Kitabı bitirdikten sonra bir kaç gün etkisinden kurtulamayacaksınız.

 

Son ada

son-adaZülfü Livaneli den bir kitap daha… Zamanımızda mümkün olmayacak bir ütopya anlatılıyor bu kitapta. Bir ülkenin tarihini oluşturan, yıllardır süren, gittikçe kafa karıştıran olayları, küçük bir adayı baz alarak mükemmel bir şekilde anlatmış. Sevinçlerin, hüzünlerin, huzurun, endişenin ve insana dair bir çok duygunun çok iyi yansıtıladığını düşünüyorum.

 

 

Kabin’ in gizli kızları

kabilin-gizli-kızlarıBu kitapta Jenny Nordberg Afganistan da var olan; gizli bir geleneği gün yüzüne çıkarıyor. “Bu dünyada her şey olmak isterdim ama kadın olmak değil.” diye başlıyor kitap.  Ataerkil bir toplumda kadının nasıl ötekileştirildiğini, şeriatın yaşandığı ülkede kadınların nasıl aşağılandığını görüyoruz. Tezimi hazırlamak için okuduğum bu kitabı, Afganlı bir kadınla yaptığım röportajla destekledim. Ondan duyduğum bu sözler her şeyi anlatıyor aslında… “Ülkemiz de kadınların rengi yok, yaşama hakkı yok. Ne mutlu sizin Atatürk gibi bir şansınız var.”

 

Sol ayağım

sol-ayagım

Doğuştan engelli bir insanın gelişimini anlatan bir otobiyografi. Yazar kendi hayat hikayesini anlatmış olmasına rağmen okurken abartılmış, büyütülmüş gereksiz cümleler görmüyorsunuz. Alıştığımızın dışında bir bakış açısıyla beynimize kazınacak hayat dersleri veriyor bu hikaye…

 

 

Dönüşüm

donusum-kafka

Gregor Samsa’ nın kendini bir sabah yatağın böcek olarak bulmasıyla başlıyor hikaye. İlk duyulduğunda saçma gelebilir fakat aşamalar oldukça  çarpıcı ve gerçekçi ilerliyor. İnsanlar tarafından dışlanan Samsa farklı duygularla ufkunuzu açıyor.

 

 

Simyacı

simyacı

 

Mutluluğu dünyanın farklı yerlerinde arayan bir çobanın hikayesini anlatıyor. Hazine bulmak için İspanya dan Mısır piramitlerine uzanan farklı hikayesiyle alıp götürüyor, farklı bakış açıları kazandırıyor.

 

 

Atlantis

atlantis

 

Suların altıda yapılan atlantis yolculuğu yanında sizi de götürüyor. Çok keyif alacağınız harika bir kitap. Kitap da atlantis in macera ve aşk dolu hikayesini efsanevi değilde gerçekçi bir biçimde anlatıyor.

 

 

 

Kitap okuma alışkanlığı edinmek istiyorsanız bu sürükleyici kitaplarla keyifli bir başlangıç yapmış olursunuz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1 Paylaşım
Gürsel Değirmenci
İnternet Teknolojileri Dijital Pazarlama uzmanı. Araştırma, geliştirme, planlama ve üretim konuların da takım lideri. Öykü, hikaye, oyun sever ve aynı zamanda yazar.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir