Mursala Çayının Faydaları

Mursala Çayının Faydaları

Mursala Çayı

Mursala çayı “Bulgar Viagrası” adı ile bilen sağlık için şifa kaynağı olan bir bitki çayıdır. Bu ismi çayın cinsel gücü artırma özelliğinden almaktadır. Bu çay bütün organları temizler, en çokta cinsel sorunları ortadan kaldırmak için içilir. Bu bitki deniz seviyesinden iki bin metre yükseklikte Bulgaristan’ın Rodop dağlarında yetiştirilir. Bitkinin nesli tükenmek üzereyken Bulgarlar onu koruma altına aldılar. Bu bitki çayının satışı genelde Avrupa ülkelerine, Amerika ve Japonya’da yapılmaktadır.

Mursala Çayının Faydaları

Mursala çayı neredeyse her derde deva olarak kabul edilir. Bilim adamları bu çayın içeriğinde üç yüze yakın madde bulmuşlar.

Mursala çayı eser elementler, mineraller ve flavonoidler ile bolluğundan vücudu temizlemeye yardımcı olur.

Mursala çayı eski zamanlardan beri solunum yolu hastalıklar, boğaz mukoza zarının iltihabında, ve bronşit tüm çeşitleri üzerinde yatıştırıcı, sakinleştirici etkisi vardır.

Bu bitki çayı karaciğer ve böbrekleri olumlu etkiler, sindirimi kolaylaştırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir, üreme fonksiyonu üzerinde, sinir sistemini üzerinde ve endokrin sistem üzerinde olumlu etki yapar.

Mursala bitki çayı Kanser hücrelerinin oluşumunu engelleyen antioksidan içerir.

Mursala Çayı Nasıl Yapılır?

Mursala çayını porselen veya seramik demlikte hazırlamanız tavsiye edilir.Bitkinin bir dalını 250 ml sıcak suda demleyin. Eğer ufaltılmış çay aldıysanız bir yemek kaşığı çayı 400-500 ml sıcak suda demleyin. Sıcak suyu bitkinin üzerine koyduktan sonra demliği iyice kapatın 10-15 dakika demlenmeye bırakın.

Çayı demlendikten hemen sonra içmeniz gerek. Demlendikten yarım saat sonra çay etkisini kaybeder. Çayın tadı size sert gelirse içine çiçek balı koyabilirsiniz. Şeker kullanmanız tavsiye edilmez. Çayın şifalı özelliklerinden yararlanabilmek için günde 1-2 bardaktan fazla içilmemelidir.

Mursala Çayının Zararları

Mursala çayı özellikle hamile kadınlara ve bitkiye özel alerjisi olanlara yasaktır. Başka bilinen yan etkisi yoktur.

Yorum Gönder