Mantarın Faydaları ve Zararları

Mantarın faydaları ve zararları nelerdir? Yaşlanmayı geciktiren, zayıflamaya yardımcı olan mantar hangi hastalıklara iyi gelir?


Mantarın Faydaları
Mantarın Faydaları

Mantar; dünyanın birçok ülkesinde üreyebilen latince Fungi olarak adlandırılan besin gruplarından sebze grubuna dâhil edilen oldukça faydalı bir besindir. İşte mantarın faydaları, zararları ve mantarlar hakkında önemli bilgi ve tavsiyeler.

Dünyada 1.400.000 çeşit mantar türünün olduğu düşünülmektedir ve bunlarda sadece 10 tanesinin güvenilir olduğu bilinmektedir.

Sağlık açısından çok yönlü faydaları olan mantarların tüketiminde çok dikkatli olunması gerekiyor. Çünkü sağlık açısından inanılmaz faydalar sağlayan mantarlar aynı zamanda çok etkili zehirler içerdikleri için tam tersi durumlar da söz konusu olabiliyor.

Mantarın Faydaları

Mantar kalsiyum, potasyum, fosfor, demir, çinko ve bakır içerir. Tüm bu özellikleri ile kansızlığı, kalp damar hastalıklarını, tansiyon yüksekliğini, inme, astım, romatizmal hastalıklara yakalanma tehlikesini, migreni, diş çürüklerini ve kemik erimesini önler ve vücudun bağışıklığını güçlendirir. Mantar, hem vitamin hem de mineral içeriğiyle yaşlanmayı geciktirir, beyin ve sinir sistemini alzheimer gibi kronik hastalıklardan korur. Sodyum miktarının düşük olması nedeniyle tansiyon yüksekliği ve kalp damar hastalığı bulunanların da yiyebileceği, iyi bir besindir.

Kanser ve obezite gibi birçok önemli hastalık tabloları ile ilişkilendirilen D Vitamini doğal olarak çok az besinde yer almaktadır. 300g mantar günlük D vitaminin %20 sini karşılamaktadır.

Mantar Zayıflamaya Yardımcıdır

Kalorisi çok düşüktür, farklı yemeklerde de kullanılabilen mantar formuna dikkat etmesi gerekenler için ideal besin! Mantarlar sülfür içeren aminoasit olan ergothionoein içerir ve bu amino asit vücut hücrelerinde antioksidan rol oynamaktadır.

İçeriğinde bulunan CLA (Konjuge Linoleik Asit) sayesinde yağ dokusu kaybını artırarak yağ dışı hücrelerin artmasında faydaları vardır. Dolayısı ile formunu korumak ve yağsız kas dokusunu artırmak için fayda sağlayan besinler arasındadır. Meme ve prostat kanserinde içerdiği CLA sayesinde yararlı etki sağladığı görülmüştür.

Mantarın Cilt Sağlığına Faydaları

Garip görünüşlü mantarlar cilt sağlığına faydalıdır. İçerdiği D vitamini yardımıyla ve selenyum ile etkili bir antioksidandır. Cilt bakımına katkıda bulunur ve aynı zamanda kuru ciltler için harika bir nemlendirici görev üstlenebilir. Bu yüzden kozmetik ve bakım ürünlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Mantarın Saç Sağlığına Faydaları

Mantar saç sağlığı köklerinin güçlenmesi için gerekli hayati besinleri de içermektedir. Saçlarda kullanılan kimyasal maddelerin bıraktığı olumsuz etkilerden, saç hastalıklarına kadar birçok soruna çözüm olabilir. Mantar selenyum, bakır gibi mineraller ve D vitamini açısından zengin antioksidan olduğundan dolayı saçların sağlıklı kalmasını da sağlar.

Evde Mantar Yemeği Tavsiyeleri

Mümkün oldukça kültür mantarı ve istridye mantarı türevleri tercih edilebilir. Mantar çorba, sebze yemeği, börek, omlet, garnitür ve salatalarda sıklıkla kullanılabilir. Mümkün olduğunca kısa süreli pişirmek hafif sert bırakmak ve suyunu kaybetmemesini sağlayarak pişirmek en doğru pişirme yöntemidir.

Mantarın Zararları

Mantarın Zararları; mantar zehirlenmesi, doğal alanlarda yetişen ve yapısında zehirli madde bulunan şapkalı mantarların taze, kurutulmuş veya konserve olarak çiğ veya pişirilerek yenmesi sonucunda gelişen ve ölümle de sonuçlanabilen ciddi bir zehirlenmedir.

Mantarın Zararları
Mantarın Zararları

Yan etkileri şu şekilde: bazı kişilerde yorgunluğa, hassas bünyeli kişilerde mide rahatsızlıklarına, yüksek ateş ve kusma gibi sorunlara neden olabilir. Karın ağrısı, sancı gibi sorunlara da neden olabilir. Mide krampı, sinir sistemi üzerinde olumsuz etki oluşturup halisünasyon sorunlarına yol açabilir. Ciltte alerji, karıncalanma, uyuşma, baş dönmesine ve ruh hastalıklarına sebep olabilir. Olası durumlarda hemen oktorunuza başvurunuz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir