Mantarın Faydaları

Mantarın Faydaları ve Zararları

Son Güncelleme

Mantar

Dünyanın birçok ülkesinde üreyebilen latince Fungi olarak adlandırılan besin gruplarından sebze grubuna dâhil edilen oldukça faydalı bir besindir. İşte mantarın faydaları, zararları ve mantarlar hakkında önemli bilgi ve tavsiyeler.

Dünyada 1.400.000 çeşit mantar türünün olduğu düşünülmektedir ve bunlarda sadece 10 tanesinin güvenilir olduğu bilinmektedir.

Sağlık açısından çok yönlü faydaları olan mantarların tüketiminde çok dikkatli olunması gerekiyor. Çünkü sağlık açısından inanılmaz faydalar sağlayan mantarlar aynı zamanda çok etkili zehirler içerdikleri için tam tersi durumlar da söz konusu olabiliyor.

Mantarın Faydaları Nelerdir?

 • Son derece besleyici bir bitkidir. Yüksek oranda protein, fosfor ve folik asit içerir.
 • Dokuların yara aldığında hücrelerin kendini kolay tamir etmesine yardım eder.
 • İyi bir kalsiyum kaynağıdır. Kemik ve dişleri güçlendirir. Aynı zamanda kemik erimesine karşı koruma sağlaması da mantarın faydalarından biridir.
 • Kolesterol düşürücü bitkilerden biridir. Kolesterolü dengeye getirmeye yardım eder.
 • İyi bir lif kaynağıdır. Bu sebeple bağırsakları rahatlatması da mantarın faydaları arasındadır.
 • Tokluk hissi uyandırır. Kilo verememekten mi şikayet ediyorsunuz? Zayıflamak mı istiyorsunuz? Mantar yiyerek fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Yarattığı tokluk hissi sayesinde kolay acıkmamanızı ve az yemek yemenizi sağlar.
 • Alzheimer hastalığı için de fayda sağlar.
 • Neredeyse kırmızı et kadar protein içerir. İyi bir protein kaynağıdır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmesi de mantarın faydaları arasındadır. Vücudun savunma mekanizmasını kuvvetlendirir. Kış hastalıklarına kolay yakalanmaktan mı yakınıyorsunuz? Çocuklarınız da grip, nezle gibi hastalıklara kolay mı yakalanıyor? Soğuk algınlığı canınızı mı sıkıyor? İşte mantar sayesinde grip, nezle, öksürük gibi hastalıklara kolay yakalanmaktan kurtulacaksınız.
 • Kalp ile dosttur, kalbi kuvvetlendirir.
 • Kan basıncını kontrol altında tutmaya yardım eder. Hipertansiyonu olanlar her yemeği, her yiyeceği yiyemiyorlar. İşte hipertansiyon yani yüksek tansiyonu olan kişiler de korkmadan mantar tüketebilir, bu şifalı bitkinin faydalarından yararlanabilir.
 • Düzenli tüketimi ile vücudun A, B ve C vitamini ihtiyacını karşılar.
 • Tiroid bezlerine karşı koruma sağlaması da mantar faydaları arasındadır.
 • Sindirim sistemini düzenleyerek hazmı kolaylaştırır. Yemeklerin kolay sindirilmesini sağlar.
 • Cildin korunmasına yardım eder.
 • Önemli bir antioksidandır.
 • Selenyum, bakır ve çinko içerir.
 • Hasar gören hücrelerin yenilenmesine yardım eder.

Mantar Zayıflatır Mı?

Kalorisi çok düşüktür, farklı yemeklerde de kullanılabilen mantar formuna dikkat etmesi gerekenler için ideal besin! Mantarlar sülfür içeren aminoasit olan ergothionoein içerir ve bu amino asit vücut hücrelerinde antioksidan rol oynamaktadır.

İçeriğinde bulunan CLA (Konjuge Linoleik Asit) sayesinde yağ dokusu kaybını artırarak yağ dışı hücrelerin artmasında faydaları vardır. Dolayısı ile formunu korumak ve yağsız kas dokusunu artırmak için fayda sağlayan besinler arasındadır. Meme ve prostat kanserinde içerdiği CLA sayesinde yararlı etki sağladığı görülmüştür.

Mantarın Cilt Sağlığına Faydaları

Garip görünüşlü mantarlar cilt sağlığına faydalıdır. İçerdiği D vitamini yardımıyla ve selenyum ile etkili bir antioksidandır. Cilt bakımına katkıda bulunur ve aynı zamanda kuru ciltler için harika bir nemlendirici görev üstlenebilir. Bu yüzden kozmetik ve bakım ürünlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Mantarın Saç Sağlığına Faydaları

Mantar saç sağlığı köklerinin güçlenmesi için gerekli hayati besinleri de içermektedir. Saçlarda kullanılan kimyasal maddelerin bıraktığı olumsuz etkilerden, saç hastalıklarına kadar birçok soruna çözüm olabilir. Mantar selenyum, bakır gibi mineraller ve D vitamini açısından zengin antioksidan olduğundan dolayı saçların sağlıklı kalmasını da sağlar.

Mantarın Zararları Nelerdir?

Mantarın Zararları
Mantarın Zararları

Mantarın Zararları; mantar zehirlenmesi, doğal alanlarda yetişen ve yapısında zehirli madde bulunan şapkalı mantarların taze, kurutulmuş veya konserve olarak çiğ veya pişirilerek yenmesi sonucunda gelişen ve ölümle de sonuçlanabilen ciddi bir zehirlenmedir.

Yan etkileri şu şekilde: bazı kişilerde yorgunluğa, hassas bünyeli kişilerde mide rahatsızlıklarına, yüksek ateş ve kusma gibi sorunlara neden olabilir. Karın ağrısı, sancı gibi sorunlara da neden olabilir. Mide krampı, sinir sistemi üzerinde olumsuz etki oluşturup halisünasyon sorunlarına yol açabilir. Ciltte alerji, karıncalanma, uyuşma, baş dönmesine ve ruh hastalıklarına sebep olabilir. Olası durumlarda hemen oktorunuza başvurunuz.

Yorum Gönder