Mantarın Faydaları ve Zararları

Mantarın Faydaları

Mantar

Dünyanın birçok ülkesinde üreyebilen latince Fungi olarak adlandırılan besin gruplarından sebze grubuna dâhil edilen oldukça faydalı bir besindir. İşte mantarın faydaları, zararları ve mantarlar hakkında önemli bilgi ve tavsiyeler.

Dünyada 1.400.000 çeşit mantar türünün olduğu düşünülmektedir ve bunlarda sadece 10 tanesinin güvenilir olduğu bilinmektedir.

Sağlık açısından çok yönlü faydaları olan mantarların tüketiminde çok dikkatli olunması gerekiyor. Çünkü sağlık açısından inanılmaz faydalar sağlayan mantarlar aynı zamanda çok etkili zehirler içerdikleri için tam tersi durumlar da söz konusu olabiliyor.

Mantarın Faydaları

  • İçeriğinde A, D, P, K, B vitaminleri ile bakır, fosfor, potasyum, demir ve kalsiyum mineralleri bulunur. Yüksek protein değeri sayesinde etin yerini tutmaktadır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir ve pek çok hastalığa karşı vücudu korur.
  • Beyin fonksiyonlarını güçlendirerek, öğrenme yeteneğini artırır. Hem bedensel hem zihinsel gelişime katkıda bulunur.
  • Kalp-damar hastalıkları üzerinde şifalı etkileri gözlenen mantar, folik asit yönünden güçlü olduğu için kansızlık tedavisini destekleyici niteliktedir.
  • Yağ ve şeker oranı minimum seviyede olduğundan, kilo vermek isteyenler için ideal bir besindir.
  • Yüz gram mantardaki protein miktarı, aynı miktardaki süt proteinine eşittir.
  • Sağlıklı diş ve kemik gelişiminde önemli bir yere sahiptir.
  • Sinir sistemini rahatlatır. Depresyon etkileriyle savaşır.
  • Kandaki şeker seviyesini ve tansiyonu dengeler.
  • Antioksidan denilince ilk akla gelen; domates, fasulye, havuç ve yeşil biberden çok daha fazla antioksidan etkiye sahiptir.

Mantar nasıl saklanır?

Mantar toplandıktan sonra tazeliğini üç-yedi gün arasında korumaktadır. Ancak yılın her döneminde doğada bulunmaz ve her tür mantar her sene meyve vermez. Bu nedenle mantarın meyve verdiği dönemde toplanıp, uygun koşullarda saklanması gerekir. Böylece mantar, mevsimi olmayan dönemlerde de tüketilebilmektedir.

Dondurma: Bu yöntemde öncelikle mantarların suyu buharlaştırılır ve hızlıca soğumaları sağlanır.

Ardından mantarlar plastik poşetlere tanzim edilerek, dondurucuya kaldırılır. Bu haliyle mantar, derin dondurucuda bir sene boyunca muhafaza edilebilir.

Mantar saklama yöntemleri ise şöyle

Konserve Yapma: Konserve yapılacak mantar, suyu buharlaştırılarak, kavanozlara doldurulur ve üzerine kaynamış tuzlu su ilavesi yapılır. Kapağı sıkıca kapatıldıktan sonra, içi su dolu büyük bir kabın içine bırakılarak yetmiş beş dakika süresince kaynaması sağlanır. Son olarak kavanoz, kabın içinden alınarak soğumaya bırakılır. Konserve mantar, bir yıl boyunca saklanabilir.

Tuzlama: İlk olarak mantarın suyu buharlaştırılır. Bir kavanoza bir sıra mantar dizilerek üzerini kaplayacak kadar tuzla örtülür. Aynı işleme, en üste tuz gelecek şekilde, kavanoz dolana kadar devam edilir. En son, hazırlanan karışımın üzerine bir ağırlık koyulur ve kavanoz serin bir yere kaldırılır.

Kurutma: Kurutulacak mantarlar güneş görmeyen bir yerde, temiz bir örtünün üzerine serilir. Elli derece sıcaklığın altında kurutulması gereken mantar, yüksek ısıya maruz kaldığı takdirde protein değerini büyük oranda yitirmektedir.

Mantar zayıflatır mı?

Kalorisi çok düşüktür, farklı yemeklerde de kullanılabilen mantar formuna dikkat etmesi gerekenler için ideal besin! Mantarlar sülfür içeren aminoasit olan ergothionoein içerir ve bu amino asit vücut hücrelerinde antioksidan rol oynamaktadır.

İçeriğinde bulunan CLA (Konjuge Linoleik Asit) sayesinde yağ dokusu kaybını artırarak yağ dışı hücrelerin artmasında faydaları vardır. Dolayısı ile formunu korumak ve yağsız kas dokusunu artırmak için fayda sağlayan besinler arasındadır. Meme ve prostat kanserinde içerdiği CLA sayesinde yararlı etki sağladığı görülmüştür.

Mantarın Cilt Sağlığına Faydaları

Garip görünüşlü mantarlar cilt sağlığına faydalıdır. İçerdiği D vitamini yardımıyla ve selenyum ile etkili bir antioksidandır. Cilt bakımına katkıda bulunur ve aynı zamanda kuru ciltler için harika bir nemlendirici görev üstlenebilir. Bu yüzden kozmetik ve bakım ürünlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Mantarın Saç Sağlığına Faydaları

Mantar saç sağlığı köklerinin güçlenmesi için gerekli hayati besinleri de içermektedir. Saçlarda kullanılan kimyasal maddelerin bıraktığı olumsuz etkilerden, saç hastalıklarına kadar birçok soruna çözüm olabilir. Mantar selenyum, bakır gibi mineraller ve D vitamini açısından zengin antioksidan olduğundan dolayı saçların sağlıklı kalmasını da sağlar.

Mantarın Zararları Nelerdir?

Mantarın Zararları Nelerdir?
Mantarın Zararları Nelerdir?

Mantarın Zararları; mantar zehirlenmesi, doğal alanlarda yetişen ve yapısında zehirli madde bulunan şapkalı mantarların taze, kurutulmuş veya konserve olarak çiğ veya pişirilerek yenmesi sonucunda gelişen ve ölümle de sonuçlanabilen ciddi bir zehirlenmedir.

Yan Etkileri: bazı kişilerde yorgunluğa, hassas bünyeli kişilerde mide rahatsızlıklarına, yüksek ateş ve kusma gibi sorunlara neden olabilir. Karın ağrısı, sancı gibi sorunlara da neden olabilir. Mide krampı, sinir sistemi üzerinde olumsuz etki oluşturup halisünasyon sorunlarına yol açabilir. Ciltte alerji, karıncalanma, uyuşma, baş dönmesine ve ruh hastalıklarına sebep olabilir. Olası durumlarda hemen oktorunuza başvurunuz.

Henüz Yorum Yok

Yorum Gönder

Your email address will not be published.

Bu web sitesinde yer alan hiçbir içerik, tanı ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Bu web sitesini ziyaret eden her kullanıcı site kullanım koşullarını okumuş ve kabul etmiş sayılır. Karşılaştığınız sağlık sorunları ve alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuza başvurmalısınız. 112 Acil Yardım numarasından acil destek alabilir, 182 Hekim Randevu Sisteminden doktorunuzdan muayene için randevu alabilirsiniz.