Kivinin Faydaları


2 Yorum, 2 Paylaşım
Kivinin Faydaları
Kivinin Faydaları

Kivinin Faydaları; Kivinin ana vatanı Çin’in Güney Bölgesinde yer alan Yangtse Vadisidir. Türkiye’ de de yetiştirilmesi kolay olan kivi yoğun olarak Rize de yetiştirilmektedir.

Havaların soğumasıyla beraber manav ve pazar tezgahlarını süsleyen bu meyveye sık sık rastlarız. Muzdan daha fazla life sahip olan kivi aynı zamanda turunçgillerden de daha fazla C vitamini içermektedir. Bu sebeple gribal enfeksiyonlara karşı korunmada önemli rol oynar. Kivinin içerdiği vitamin, mineral ve liften tam anlamıyla faydalanmak için dilimlemeden yani bıçak değdirmeden yenmesi gerekmektedir.

Kivinin Faydaları

Kivinin Cilde Faydaları
Kivinin Cilde Faydaları

Kivi, potasyum, karbonhidrat, sodyum, kalsiyum, demir mineralleriyle, A vitamini, C vitamini, D vitamini, B12 vitamini ve B6 vitaminlerinden oluşan hem cilt hem de saç için çok faydalı bir meyvedir. Kivinin saça ve cilde faydaları saymakla bitmiyor, işte bunlardan bazıları;

Kivi kırışıklıkları azaltır

Kivi, en iyi E vitamini kaynaklarındandır. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, E vitamininin kırışıkları azaltabilen vitaminlerden olduğunu bildiriyor.

Kivi cilde C vitamini sağlar

Kivi, yüksek miktarda C vitamini içeriği ile vücudun kolajen üretimini artırır. Kolajen üretimi cildin elastikiyetini kaybetmesine neden olan yaşlılık belirtileriyle savaşır. Ayrıca, kivi C vitamini özleri sayesinde cildi sıkılaştırıp gençleştirmekle kalmaz, hasarlı hücreleri de onarır. Kivi aynı miktar portakaldan daha fazla C vitamini içerir. C vitamininin ciltte bir diğer vazifesi de cildin kurumasını önlemek ve serbest radikallerin vereceği hasardan cildi korumaktır.

Kivi yaşlanmayı önler

Zamanı geri almak mümkün değildir, fakat yaşlanmayı geciktirmek imkan dahilindedir. Kivi, antioksidan açısından zengin yapısıyla yaşlanmayı geciktiren meyveler arasında yer alır. Antioksidanların görevlerinden biri de vücuttaki serbest radikalleri etkisiz hale getirip, cildin elastikiyetini, sıkılığını ve dokusunu korumaktır.

Kivi U.V ışınlarından korur

Kivide bol miktarda amino asit bulunur, kivi bu özelliği ile cildi, güneşin zararlı ışınlarından, güneşin vereceği hasardan korur.

Sivilceleri giderir

Kivi, doğal anti-inflamatuar yani iltihap önleyicilerdendir. Gözenekleri temizleyip, sivilcelerle mücadele eder. Sivilceden kurtulmak için kivi maskesi uygulayabilirsiniz.

Cilde parlaklık kazandırır

Kivi, lif ve antioksidan açısından zengin yapısıyla doğal laksatiflerden yani müshil etkisi gösteren yiyeceklerdendir. Düzenli kivi tüketimi bedenden toksinleri temizleyip, sağlıklı ve parlak bir cilde kavuşmanızı sağlar.

Kivinin Saça Olan Faydaları

Kivi saç dökülmesini önler

Kivi C ve E vitamini özleriyle saç dökülmesine karşı savaşır ve saç sağlığını korur. Ayrıca magnezyum, çinko ve fosfor gibi mineraller kan dolaşımını uyararak saçların hızlı bir şekilde uzamasına yardımcı olur.

Kivi saçların erken beyazlamasını önler

Kivi, bakır minerali açısından zengin içeriği ile saçların erken ağarmasını önleyerek doğal rengini korur

Kivi saçta egzamayı önler

Kivinin düzenli tüketimi, kan damarlarını güçlendirerek kafa derisi egzaması, baş derisi iltihabı gibi saç problemlerini önler.

Kivi Suyunun Faydaları

Kivi Suyunun Faydaları
Kivi Suyunun Faydaları

Doğal kivi suyu tükettiğinizde aşağıdaki faydaların tümünü edinebilirsiniz. Evde kendi imkanlarınızla hazırlamanız en doğrusu olacaktır. Hazır meyve sularında şeker oranı fazla ve işlem gördüğü için vitamin miktarında azalma olur. Doğallığını yitirmeden evde kendiniz hazırladığınız kivi suyunu her gün tüketmenizi tavsiye ederim.

 • Antioksidan özelliği gösterir.
 • Kolesterol seviyesini düşürür.
 • Cilt problemlerini giderir.
 • Kanın temizlenmesinde yardımcıdır.
 • Karaciğeri çalıştırır.
 • Kadınlarda göğüs kanserini önler.
 • Nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıkları önler.
 • Kan basıncını dengeler.
 • Tansiyonu düşürür.
 • Vücuda direnç kazandırır.
 • Sindirimi kolaylaştırır.
 • Kabızlığın giderilmesinde yardımcıdır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kivinin İçeriğindeki Vitaminler

1 Adet orta boy kivinin besin değeri; 46 kalori, 7 gr şeker, 1gr protein, 2 gr besin lifi, 66 IU A vitamini, 70.5 mg C vitamini, 1.1 mg E vitmini, 30.6 mcg K vitamini, 19 mcg folat, 25.8 mg kalsiyum, 0.2 mg demir, 12.9 mg magnezyum, 25.8 mg fosfor, 237 mg potasyum, 0.1 mg çinko, 0.1 bakır, 0.1 mg manganez, 32.9 mg toplam omega-3, 187 mg toplam omega-6


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2 Yorum, 2 Paylaşım
Gürsel Değirmenci
İnternet Teknolojileri Dijital Pazarlama uzmanı. Araştırma, geliştirme, planlama ve üretim konuların da takım lideri. Öykü, hikaye, oyun sever ve aynı zamanda yazar.

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir