Kedi Otunun Faydaları

Kedi otu, Avrupa ülkelerinde uyku ve anksiyete karşı kullanılıyor. Aynı zamanda İtalya, İsviçre ve Belçika da kedi otu reçetesiz satılmaktadır. Eğer uyku probleminiz ya da sinirsel bir hastalığınız varsa kedi otunu kullanabilirsiniz.


1 Paylaşım
Kedi Otunun Faydaları
Kedi Otunun Faydaları

Bilimsel adı “Valeriana Officinalis” tir. Latincede valere adı, güçlü anlamı taşır. Kedi otunun farklı ve hoş olmayan bir kokusu vardır. Güçlü, tıbbi özellikleri 2.yüzyıldan beri bilinmektedir ve çeşitli sorunlara karşı yaygın olarak kullanılmıştır. Fakat kullanma şekli zamanla çok büyük değişimlere uğramıştır. Kedi otu “valerian bitkisi ve kedi otu kökü” olarak da bilinir.

Kedi Otunun Faydaları

 • Kedi Otu Uykusuzluğa ve Sinire İyi Geliyor
 • Kedi Otu Kramp ve Sancılara Şifa Oluyor
 • Kalp Krizi Riskini Önlüyor
 • Migren ve Baş Ağrınız Varsa Kedi Otu Kullanın
 • Kedi Otu Gaz Söktürücü Olarak Kullanılıyor
 • Kedi otu tüketildiği zaman romatizmayı engelliyor.
 • Görme bozukluklarında meydana gelen baş ağrınızın kesilmesini sağlıyor.
 • Metabolizmanın hızlı bir şekilde çalışmasına yardımcı oluyor.

Kedi Otu Yüksek Tansiyonu Düşürür

İdrar önleyici ve tansiyon düşürücü özellikleri sayesinde kedi otu, kan basıncını azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda bu özellikleri sayesinde stresi ve endişeyi azaltarak da kan basıncını düzenler.

Kedi Otu Uykusuzluğu Önler

Kedi otu bitkisi, uykusuzluk problemi için en yaygın olarak kullanılan yöntemdir. Kedi otunun yatıştırıcı ve sakinleştirici özellikleri, vücudu rahatlatır ve derin uyku çekmenizi sağlar. Hatta yapılan araştırmalar sonucunda kedi otunun, derin bir uyku sağladığı ve bu sayede uyku kalitesini arttırdığı kanıtlanmıştır.

 • Bir tatlı kaşığı kurutulmuş kedi otu kökünü, bir bardak sıcak suya koyun. Üzerini kapatıp 15 dakika boyunca demlenmeye bırakın. Süzün, bir miktar bal ekledikten sonra, hala sıcakken için. Bu çayı, yatmadan 1 saat önce içerek, kaliteli bir uyku çekebilirsiniz.
 • Alternatif olrak yatmadan birkaç saat önce 400-900 miligramlık kedi otu özü kullanabilirsiniz.

Kedi Otu Kalp Sağlığını Korur

Kedi otu kalp ve damar sağlığını korur. Kan damarlarınızı daha güçlü hale getirir ve elastikliğini arttırır. Yukarıda da belirtildiği gibi, kan basıncını düzenler, yüksek tansiyonu düşürür ve bu da kalp için oldukça faydalıdır.

Kedi Otu Adet Kramplarını Azaltır

Adet krampları, kadınlar arasında çok yaygın bir sorundur. Yatıştırıcı ve spazm önleyici özellikleri sayesinde, ağrı kesici kullanmanıza gerek kalmaksızın, bu bitkinin kökünü kullanarak adet dönemi kramplarından kurtulabilirsiniz.

Ayrıca kedi otu, depresyon, asabiyet, huzursuzluk ve endişe gibi problemleri de önler.

Bu bitki kapsül, toz ve çözelti halinde bulunabilir. Kedi otunu, bir doktor gözetiminde kullanmalısınız.

Migren ve Baş Ağrılarını Rahatlatır

Rahatlatıcı ve yatıştırıcı özellikleri sayesinde, endişe ve stres nedeniyle oluşan, migren ve baş ağrılarını önlemeye yardımcı olur.

Kedi Otu Bel Ağrısına Şifadır

Bu bitkinin kökü bel ağrılarının tedavisinde çok etkilidir. 1 bardak kedi otu kökü çayı, bel ağrılarını tamamen yok etmenize yardımcı olur.

Kedi Otu Nasıl Kullanılmalıdır?

Çay: 1 tatlı kaşığı (2-3 gram) kurutulmuş kedi otu kökünü, 1 bardak kaynayan suya ekleyerek, 5-10 dakika demlenmeye bırakın. Kedi otu poşet çaylarını ayrıca marketlerde de bulabilirsiniz. Bunlarda 5 dakika boyunca demleyiniz.

Miktar: Bu bitki yalnızca 2-3 hafta boyunca kullanılmalıdır. Bu süreç sonrasında aynı uzunlukta bir ara vermek gereklidir. Normalde tavsiye edilen dozaj ise günde 2-3 bardaktır

Kedi Otunun Zararları

 • Önerilen dozdan daha fazla tüketildiği zaman baş ağrısı, görmede bulanıklık ve huzursuzluk yapabilir.
 • Sürekli kedi otu kullanıyorsanız 1 aylık ara vermeniz gerekir. Aksi taktirde uyarıcı etki oluşturur.
 • Kolesterolü etkileyen, antidepresan  ve mantar ilaçları kullananlar kedi otundan uzak durmalılar.
 • 2 yaşını geçmemiş çocuklara kesinlikle verilmez.
 • Emziren ve hamile bayanların kullanımı sakıncalıdır.
 • Tentür veya çay olarak tüketilebilir.
 • Kedi otu hapı eczanelerde valerian root extract olarak satılır.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1 Paylaşım
Gürsel Değirmenci
İnternet Teknolojileri Dijital Pazarlama uzmanı. Araştırma, geliştirme, planlama ve üretim konuların da takım lideri. Öykü, hikaye, oyun sever ve aynı zamanda yazar.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir