Kayısı Çekirdeğinin Faydaları

Kanser önleyici etkisiyle tanıdığımız kayısı çekirdeği yüzyıllardır ilaç ve kozmetik alanında kullanılan kayısı çekirdeğinin faydaları ve kullanımı.

Kayısı Çekirdeğinin Faydaları
Kayısı Çekirdeğinin Faydaları

Kayısı Çekirdeği

Anavatanı Malatya olan kayısıyı tüketip meyvesinden vitamin alırken çekirdeğinin de önemli yararlarından sağlığınıza katkıda bulunabiliyorsunuz. Özellikle kansere karşı iyi bir kalkan görevi görür. Fakat acı kayısı çekirdeği en faydalısıdır.

Kayısı çekirdeğinin kırılmasıyla elde edilebildiği gibi bazı kuruyemişçilerden de temin edilebilir. Fakat mevsimi vardır, her zaman bulunmaz. Malatyalıysanız bu lezzete ve şifaya ulaşmanız daha kolay elbette, orada pazarlarda kolayca bulunabiliyor. Tadına vardıktan sonra bulmak için çabalayacağınız lezzetli bir yemiş. Küçük bir tüyo; kuru dut ile muhteşem bir ikili oluşturuyorlar.

  • Kanser önleyicidir.
  • Akciğerler ve solunum sistemi için faydalıdır.
  • Bağışıklık sisteminin kendini yenilemesini sağlar.
  • Cildin beslenmesi için önemli bir kaynaktır.

Kayısı Çekirdeği Yağının Kullanımı

Kayısı Çekirdeği Yağının Kullanımı
Kayısı Çekirdeği Yağının Kullanımı

Yüzü temizlemek için ve cilt problemlerini gidermek için  gündüz ve gece kullanılabilir. Gece uyumadan önce nemli bir pamuğa damlatılır ve dairesel hareketlerle boyun çevresi ve yüze sürülür. Gündüz nemlendirici olarak kullanılabilir, ancak kayısı yağını sürdükten sonra güneşe çıkmamanız tavsiye edilmez. Gözeneklerin açılmasını sağlar ve cildin daha fazla oksijen almasına destekler. Bu şekilde cildin canlanmasını ve parlaklık kazanmasını sağlar. Kuru cilde sahip insanlar her gün kullanabilir. Cilt kırışıklıklarını gidermek için, haftada iki – üç defa kullanılması önerilir. Bağırsak parazitlerinden kurtulmak için, bir bardak suya 5 damla kaysı çekirdeği yağı damlatılarak içilmelidir. Selülitleri önlemek için, dairesel hareketlerle yapılacak masaj fayda sağlar. 10 yaşından küçük çocukların kullanımına uygun değildir. Aynı şekilde gebe ve emziren bayanlarında kullanmadan önce doktoruna danışması gereklidir.

Kayıcı Çekirdeğinde Bulunan Vitaminler

İçeriğindeki B17 vitamini tüm kayısı çekirdeklerinde yoğun olarak bulunuyorken başka hiçbir besinde bu vitamini bulamıyoruz. Küçücük çekirdeği içeriğinde büyük faydalar saklıyor. B17 vitamini haricinde A, D, E, K vitaminleri kayısı çekirdeğinde bulunan önemli vitaminlerdir.

Özellikle A vitamini sivilce tedavisinde bulunmaz bir nimettir. Çabuk kırışan kuru ciltler kayısı çekirdeği yağı ile korunabilir. Kayısı çekirdeği cilt ile ilgili oluşabilecek çeşitli sorunları tek başına çözebilecek bir ecza deposudur. Cildinizi kayısı çekirdeği tüketerek içten, aktarlardan temin edebileceğiniz kayısı çekirdeği yağı ile dıştan besleyebilirsiniz. Kayısı çekirdeği bademe benzer ama biraz daha küçük, daha taze ve sanki daha tatlı bir kuruyemiş.

Kayısı Çekirdeğinin Zararları

Kayısı çekirdeği kanser tedavisinde önemli bir yere sahipken fazla tüketildiğinde ciddi sorunlara neden olabilir. İçerisinde bulunan siyanür den dolayı zehirlenmeler meydana gelebiliyor. Baş ağrısı, uykusuzluk, halsizlik, kusma ve baş dönmesi gibi bulgularla başlar. Şikayetler devam ederse tansiyon düşmesi, kalp ritminin artması, bilinç bulanıklığı ve koma ortaya çıkabilir. Bu durum tedavi edilmezse ölümle bile sonuçlanabilir.

Yorum Bırak