Kayısı Çekirdeğinin Faydaları

1
156

Kanser önleyici etkisiyle tanıdığımız kayısı çekirdeği kayısı ve badem gibi bitkilerin çekirdeğinden elde ediliyor. Yüzyıllardır ilaç ve kozmetik alanında kullanılan kayısı çekirdeğinin faydaları nelerdir biliyor musunuz?

kayisi cekirdegi 2

Anavatanı Malatya olan kayısıyı tüketip meyvesinden vitamin alırken çekirdeğinin de önemli yararlarından sağlığınıza katkıda bulunabiliyorsunuz. Özellikle kansere karşı iyi bir kalkan görevi görür. Fakat acı kayısı çekirdeği en faydalısıdır.

İçeriğindeki B17 vitamini tüm kayısı çekirdeklerinde yoğun olarak bulunuyorken başka hiçbir besinde bu vitamini bulamıyoruz. Küçücük çekirdeği içeriğinde büyük faydalar saklıyor. B17 vitamini haricinde A, D, E, K vitaminleri kayısı çekirdeğinde bulunan önemli vitaminlerdir.

Özellikle A vitamini sivilce tedavisinde bulunmaz bir nimettir. Çabuk kırışan kuru ciltler kayısı çekirdeği yağı ile korunabilir. Kayısı çekirdeği cilt ile ilgili oluşabilecek çeşitli sorunları tek başına çözebilecek bir ecza deposudur. Cildinizi kayısı çekirdeği tüketerek içten, aktarlardan temin edebileceğiniz kayısı çekirdeği yağı ile dıştan besleyebilirsiniz. Kayısı çekirdeği bademe benzer ama biraz daha küçük, daha taze ve sanki daha tatlı bir kuruyemiş.

Kayısı çekirdeğinin kırılmasıyla elde edilebildiği gibi bazı kuruyemişçilerden de temin edilebilir. Fakat mevsimi vardır, her zaman bulunmaz. Malatyalıysanız bu lezzete ve şifaya ulaşmanız daha kolay elbette, orada pazarlarda kolayca bulunabiliyor. Tadına vardıktan sonra bulmak için çabalayacağınız lezzetli bir yemiş. Küçük bir tüyo; kuru dut ile muhteşem bir ikili oluşturuyorlar.

  • Kanser önleyicidir.
  • Akciğerler ve solunum sistemi için faydalıdır.
  • Bağışıklık sisteminin kendini yenilemesini sağlar.
  • Cildin beslenmesi için önemli bir kaynaktır.

Kayısı Çekirdeğinin Zararları

Kayısı çekirdeği kanser tedavisinde önemli bir yere sahipken fazla tüketildiğinde ciddi sorunlara neden olabilir. İçerisinde bulunan siyanür den dolayı zehirlenmeler meydana gelebiliyor. Baş ağrısı, uykusuzluk, halsizlik, kusma ve baş dönmesi gibi bulgularla başlar. Şikayetler devam ederse tansiyon düşmesi, kalp ritminin artması, bilinç bulanıklığı ve koma ortaya çıkabilir. Bu durum tedavi edilmezse ölümle bile sonuçlanabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here