Karanfil Çayının Faydaları


Karanfil Çayının Faydaları
Karanfil Çayının Faydaları
Karanfil Çayının Faydaları
Karanfil Çayının Faydaları

Karanfil Çayın Faydaları; Karanfil Çayı nasıl demlenir, nasıl kaynatılır, nasıl yapılır, ne sıklıkla içilmeli, karanfil çayının demleme şekli,  karanfil çayının kaynatılma süresi kaç dakika olarak hazırlanır ve nasıl içilir, neye iyi gelir, ne işe yarar, sağlık açısından nasıl tüketilmeli bilgileri yer almaktadır.

Karanfil Çayı

Karanfil çayı hem lezzetiyle hem besin değerleriyle her zaman güzel ve sıcak bir seçenektir. Karanfil uzun yıllardır kendini faydalı ve güçlü bir baharat olarak sunmaktadır. 2007 Haziran “Phytotherapy Research” araştırmasına göre; karanfil, yağı nedeniyle bir besin takviyesi olarak satılmaktadır. Öncellikle öjenol (bir antiseptik) olmak üzere sağlığa birçok faydasını sunmaktadır.Karanfil vücudun detoksu için uçucu yağlara sahiptir. Ayrıca karanfil karın ağrısını yatıştırmak, dolaşımı arttırmak için oldukça faydalıdır.

Karanfil, çevresel kirlilik faktörlerine karşı vücudu koruyan ve destekleyen; anti-enflamatuarlarla çalışır, antioksidan flavonoidler, lif, manganez, kalsiyum, magnezyum, omega-3 yağ asitlerini de temin etmeyi sağlar. Karanfili çoğumuz baharat olarak biliyoruz. Karanfil tıpta da çok önemli bir yer almaktadır. Karanfil çayını içerek bitkinin faydalı özelliklerinden yararlanabiliriz. Karanfil çayı А, В1 , В2, С, РР vitaminleri ile zengin bir içecektir. Karanfil baharatı aynı isimli ağacın açmamış tomurcuklarından elde edilir. Karanfil ağacı 4 mevsim yeşil kalan bitkilerdendir.Doğal bir temizleyici olarak çalışan karanfil, duyuları canlandırıcı, sağlığa faydalı gizli birçok etkiye sahip bir çay olarak karşımıza çıkar.

Karanfil Çayının Faydaları

 • Bağışıklığı güçlendirir
 • Mideyi rahatlatır
 • Ağrı kesici etkiye sahiptir
 • Adeti düzenler
 • Aşırı gaz çıkarmayı giderir
 • İştah açar
 • Boğaz arılarına iyi gelir
 • Mide bulantısını geçirir
 • Ağız içi hastalıklarının oluşumunu engeller
 • Kan akışını hızlandırır
 • Ağız kokusunu giderir

Karanfil Çayı Nasıl Hazırlanır?

Karanfil çayı genelde yeşil ve siyah çaylarla karıştırılarak demlenir. Tek demlendiği zaman daha etkili bir içecek olur. Çayı demlemek için size 4-5 tane karanfil gerekecek. Karanfilleri demliğe koyun ve üzerine henüz kaynamış 250 ml su koyun. 15-20 dakika demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra süzün ve için. Çayın içine limon, bal veya şeker koyarak tatlandırabilirsiniz.

Karanfil Çayının Zararları ve Yan Etkileri

2 yaştan küçük çocuklara, hamilelere, hipertansiyonu, mide ülseri, yüksek asitli gastriti, bitkiye özel alerjisi olanlara bu karanfil bitki çayı yasaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir