Karabaş Otu Faydaları


Karabaş Otu Faydaları
Karabaş Otu Faydaları

Karabaş otu kötü kokulu ve dip kısmı odunsu olan bir bitkidir. Mavi renkte çiçekleri açan karabaş otu en çok sinirsel durumlar için kullanılmaktadır. Geleneksel Tıpta beyin süpürgesi olarak bilinen karabaş otu; nörolojik hastalıklar, astım, kalp ve kan dolaşımı için eski tıp alimlerinin reçetelerine girmiş bir bitkidir.

Karabaş Otunun Faydaları

 • Kansere karşı vücudu koruyor. Özellikle meme, prostat, pankreas, bağırsak ve beyin kanserlerinde hücrelerin büyümesini engellediği söyleniyor.
 • Sinirden dolayı yaşanan baş ağrılarını iyileştiriyor.
 • Tümör rahatsızlıklarında etkili.
 • Antiseptik özelliği bulunuyor.
 • Kan dolaşımının düzenlenmesinde yardımcı.
 • Balgam sökücü özelliğe sahiptir.
 • Mide ve bağırsak yaraların da iyileştirici etkiye sahip.
 • Sigarayı bırakmak isteyenler karabaş otunu deneyebilir. (1 su bardağı suya 5 gram karabaş otundan ekleyip 3 dakika kaynatın ve süzün. Her canınız sigara istediğinde bu sudan birkaç yudum içebilirsiniz)

Karabaş Otunun Cilde Faydaları

Karabaş Otu
Karabaş Otu

Kozmetik sektörünün sıklıkla kullandığı bitkilerden biride karabaş otudur. Ciltte meydana gelen şişlik, kızarıklık ve aknelere iyi gelmektedir ve cildin rahatlamasını sağlar. Ciltte oluşan yaralara karabaş otundan koyulduğunda yaralarda hızlıca iyileşme görülür. Cilt kırışıklıklarına iyi gelen ot cildin erken yaşlanmasını önler. Bu etkiler karabaş otunun yağı ile gerçekleştirilebilir.

Karabaş Otu Akne Tedavisi

Cilt üzerinde meydana gelen kızarma ve şişliklere karşı iyi gelir. Aynı zamanda egzama hastalıkları için de başarılı sonuçlar veren Karabaş otu, kaşıntıları rahatlatıcı özelliği vardır.

Karabaş otunu yaraları dezenfekte ettiği ve iyileşme sürecini hızlandırdığı çok eski çağlardan beri bilinen bir şeydir. Bunun yanında ciltlerde meydana gelene kırışıklıkları giderebilir. Cildin yaşlanma sürecini yavaşlatabilir. Cilt üzerinde etkilenen kısma 2-3 damla karabaş yağı damlatılarak masaj yapılması birçok cilt hastalığının iyileşmesini sağlayabilir.

Karabaş Otunun Saçlara Faydası

Karabaş Otunun Saçlara Faydası
Karabaş Otunun Saçlara Faydası

Karabaş otunun cilt sağılığı yanında saç sağlığına da ciddi anlama katkı sağlamakta. Saçların uzamasında etkili olan karabaş otu saç dökülmelerini azaltır, kepek sorununa iyi gelir ve saçların sağlıklı bir şekilde parlamasını sağlar. Yağından veya bitkisinden faydalanarak kullanılabilir.

Özellikle saç dökülmelerine karşı etkili, saçların yumuşamasını sağlar ve doğal bir parlaklık kazandırır. Kepek sorunlarını çözülmesine yardımcı olabilir, bit sorunlarına karşı etkilidir.

Karabaş otunun saç hastalıklarını tedavi etmenin yanında saç bakımı için de kullanılmakta. Kuru kafa derisi sorunlarını ortadan kaldırabilir, saç uzamasını teşvik eder ve genel anlamda saç sağlığını korur.

Karabaş Otu Yanıklara İyi Gelir

Karabaş otu yanıkların tedavisinde de kullanılabilir. Bunun için etkilenen kısma bir iki damla karabaş otu yağı damlatarak masaj yapmanız yeterlidir. Bu işlem ayrıca ellerde ve derinin diğer bölümlerinde meydana gelen çatlak sorunlarına da iyi gelmektedir. Aynı şekilde dudaklarda meydana gelen çatlakları da giderebilir. Böcek sırıklarının tedavisinde de bu işlemi kullanabilirsiniz.

Karabaş Otu Stres ve Depresyona Karşı Korur

Karabaş otunun içerdiği esansiyel yağlar sakinleştiricidirler ve sinir sitemi üzerinde çok etkilidirler. Bu yüzden odanızın bir köşesinde kavanoz içerisinde Karabaş otu yetiştireniz ruh sağlığı açısından faydalıdır. Karabaş otunun etrafa yaydığı koku ve aroma depresyon sorunların çözülmesine yardımcı olabilir.

Karabaş Otunun Diğer Faydaları
 • Kas Ağrılarını Giderir: Zihinsel ve fiziki yorgunluklara iyi gelen karabaş otu kas ağrılarını iyileştirirken yorgun olan kaslara da iyi gelir.
 • Kan Sağlığını Koruyucudur: Karabaş otu tomurcuklarını sıcak suya ekleyip demleninceye kadar bekleyin. 1 saat süresince demlendikten sonra tüketebilirsiniz. Kanda oksijenin taşınmasını sağlayan hücreleri kuvvetlendiren bitki ile aynı zamanda cildinizi yıkayarak cilt sağlığına da fayda sağlayabilirsiniz.
 • Karabaş Otunun Sindirime Faydaları: Karabaş otu ile üst yazıda verdiğimiz kür tarifini sindirimin kolaylaşması içinde uygulayabilirsiniz. Hazımsızlığın giderilmesinde etkili olan karabaş otu çayı kilo vermenizi kolaylaştırır ve ödem atılımını hızlandırır.
 • Baş Ağrılarına Karabaş Otu: Migren ve baş ağrılarına iyi geldiği bilinen karabaş otu yağı ile ağrıyan bölgelere masaj yapılabilir.
 • Uykusuzluğa İyi gelir: Esansiyel yağ barındıran karabaş otu ruh ve sinirsel rahatsızlıklarda kişiyi rahatlattığı için akşamları yatmadan 1’er damla yastığınıza damlatmanız rahat bir uyku çekmenizi sağlamaya yardımcı olacaktır.

Karabaş Otunun Zararları

 • Ağız yolu ile tüketilirse: kabızlık, başta olmak üzere ağrı ve iştahın açılması gibi yan etkileri bulunuyor.
 • Cilt için fazla miktarda kullanıldığında tahriş oluşturabilir.
 • Epilepsi rahatsızlığı bulunanlar doktora danışmadan tüketmemelidir.
 • Çocukların kullanması hiçbir şekilde tavsiye edilmez.
 • Hamile ve emziren annelerin kullanımı tavsiye edilmez.
 • Cerrahi operasyon öncesi ve sonrasında 2 hafta ara verilmeli.
 • Düzenli ilaç kullananlar doktora danışmadan kullanmamalıdır.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Gürsel Değirmenci
İnternet Teknolojileri Dijital Pazarlama uzmanı. Araştırma, geliştirme, planlama ve üretim konuların da takım lideri. Öykü, hikaye, oyun sever ve aynı zamanda yazar.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir