Jojoba Yağının Faydaları

Jojoba yağının faydaları nelerdir nasıl kullanılır, Jojoba yağı ile cilt temizliği ve saç bakımı nasıl yapılır işte detaylar.


Jojoba Yağının Faydaları
Jojoba Yağının Faydaları

Jojoba Yağı Faydaları; tıbbi müdahaleler sonrasında da tavsiye edilen bir yağ türüdür. Genel cerrahi uygulamaları sonrası, kulak iltihaplanmaları zamanı, romatizma ağrıları ve eklem iltihaplanmaları rahatsızlıklarında, kireçlenmeler yaşandığında, ve cilt hastalıklarına karşı koruyucu amacıyla da kullanılmaktadır.

Jojoba yağı, Kuzey Amerika’nın güneybatısındaki bölgelerinde ve Afrika’nın bir bölümünde yetişen simmondsia chinensisolarak bilinen bir bitkinin tohumlarından elde edilmektedir. E vitamini bakımından oldukça zengin olması cilt dostu bir ürün olmasının temelini oluşturmaktadır.

Jojoba Yağı Faydaları

 • Bakterilerle mücadele eder
 • Mantarla mücadele eder
 • Alzheimer hastalığına iyi gelir
 • Sivrisinek ısırıklarına iyi gelir
 • Vitamin B kompleksini içerir
 • Vitamin E içerir
 • Cildi nemlendirir
 • Cilt bozukluklarını tedavi eder
 • Antiinflamatuardır
 • Akne ile mücadele eder
 • Dudak sağlığına iyi gelir
 • Zararlı UV ışınlardan cildi korur
 • Saç sağlığını destekler
 • Saç dökülmesiyle mücadele eder
 • Ayak sağlığına iyi gelir

Jojoba Yağının Cilde Faydaları

Cildinizde oluşan ve sizi eden akneleri ortadan kaldırır, yaşlanmanın etkisi olan cilt üzerinde ki kırışıklıkları ortadan kaldırır, cildinizi son derece nemlendirir, vücudunuzda ki ve cildinizde ki yağ oranını stabil tutarak dengeler, cildiniz üzerinde ölmüş ya da yıpranmış olan hücrelerinizi besleyerek canlı tutmasını sağar, cildinize esneklik sağlayarak gözeneklerinizi açar, bacaklarınızda ve karnınızda oluşmuş olan çatlakları ortadan kaldırır ve saçlarınıza da büyük bir etki göstererek saçlarınızı güçlü tutar ve kepeğin önüne geçer.

Genel olarak toplamak gerekir ise, jojoba yağı cildinizi nemlendirir, güçlendirir, besler ve güzel görünmesine yardımcı olur.

Jojoba Yağının Saça Faydaları

Saçlarınıza iyi bir bakım yapmak için jojoba yağı kullanabilirsiniz. Jojoba yağı yıpranmış olan saçları en ucuz yöntem ile doğal görünüme kavuşturacak mükemmel bir yağdır. Evde saç bakımı yaparken jojoba yağı ile hoş kokulu diğer yağları kullanmak mümkün. Kokulu yağlar ile saçlarınızın doğal ve hoş aroma kokuları ile birleştirmek saçlarınızın daha hoş kokmasını sağlayacaktır.

Jojoba yağının kıvamı biraz daha koyudur. Yani bir zeytinyağı gibi değil, bir ağda kıvamı gibidir. Bu özelliği ile benmari usulü eritilerek veya direk olarak saçlara uygulanabilir. Bir çok doğal cilt bakımı maskeleri içerisinde kendini gösterir. Jojoba yağının kullanımı bu kadar basit.

Jojoba Yağı Cilde Nasıl Uygulanır

Bilindiği üzere bitkisel yağlar ya da cildiniz için kullanmış olduğunuz bütün yağlar genel olarak masaj yolu ile uygulanır. Jojoba yağının ise masaj yolu ile uygulanması aslında pek tercih edilmesi gerekilen bir yol değildir. Bunun sebebi ise, jojoba yağı cilt ile temas ettiği andan itibaren cilt altına çok hızlı bir şekilde etki ettiği için jojoba yağının içinde yer alan kayganlaştırıcı özelliği hemen ortadan kalkıyor.

Kullanım şekilleri arasında genel olarak ve faydasını daha çok göreceğiniz nemlendirici krem gibi kullanmanız çok daha avantajlı olacaktır. Bu jojoba yağını genel olarak tıraş sonrası ya da güneşlenme için kullanılması en yaygın ve en sık kullanılan kullanma şeklidir.

Jojoba yağının faydaları bu kadar önemli ve fazlayken etkileri daha da arttırmak için yasemin yağı, gül yağı ve papatya yağı gibi diğer doğal yağlar ile de karıştırıp kullanmak size kendinizi daha iyi hissettirecektir.

Jojoba Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Jojoba yağı saça uygulanırken direk saç diplerine masaj yaparak uygulanabilir. Bunun dışında diğer bitkisel yağlar ile harmanlanabilir. Eğer kıvamı konusunda zorluk çekilirse ve diğer yağlar ile birleştirilmesi gerekiyorsa, benmari usulü eritilerek kıvamı daha akışkan bir hale getirilebilir.

Temizlenmiş saçlara ve saç derisine bir çay bardağı jojoba yağını döküp, saç diplerinize masaj yapabilirsiniz. Kalan Jojoba yağını saçlarınıza sürün ve üstten toplayıp havlu ile sarın. Sonrasında ise 20 dakika bekleyip, saçlarınızı iyi bir şekilde yıkayın.

Jojoba Yağının Zararları

Jojoba yağının hiç bir zararı yoktur. Sadece kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Göz kenarlarına değdirilmemesi gerekir. Bunun dışında hassas cilde sahip olan kişilerde kızarıklık gibi reaksiyonlar verebilir. Bu nedenle jojoba yağını kullanmadan önce mutlaka cildinizin jojoba yağına karşı alerjisi olup olmadığına bakın.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir