İncirin Faydaları

İncirin Faydaları Nelerdir?

İncirin Faydaları Nelerdir?
İncirin Faydaları Nelerdir?

İncirin Faydaları; kalsiyum denildiğinde akla ilk gelen süt olsa da incir içeriğinde sütün iki katı kalsiyum barındırır.

Kökeni Arabistan olup ülkemizde daha çok Ege bölgesinde yetişir. Yazları sıcak ve kuru, kışları ise serin ve yağışlı olan bölgeler yetişmesi için elverişlidir. Meyvesi taze tüketildiği gibi kurutulmuş incirde vücuda aynı faydayı sağlamaktadır. Yoğun kalsiyum içeriğinin yanı sıra C vitamini hariç diğer bütün vitaminleri içeren incir meyveler arasında en yüksek şeker oranına sahip olandır. Diğer meyvelere göre lif bakımından daha zengindir. Bir adet incirde 2 gram lif bulunuyor bu da vücudun günlük ihtiyacının %20 sini karşılar. Antioksidan özelliği sayesinde hücrelerin yenilenerek temizlenmesini sağlar.

İncirin Sağlığa Faydaları

 • İçeriğindeki potasyum sayesinde kan basıncını ve tansiyonu dengeler.
 • Sindirim sistemini düzenleyerek kabızlık sorunu giderir.
 • Kemiklerin güçlenmesinde yardımcıdır.
 • Kilo vermeye yardımcıdır.
 • Kalp sağlığına faydalıdır.
 • Gribal hastalıklara karşı koruma kalkanı oluşturur.
 • Güçlü bir antioksidan kaynağıdır, vücudu temizler.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Cildi korur ve genç kalmasını sağlar.
 • Kanserli hücrelerle savaşır.

Kuru İncirin Faydaları Nelerdir?

Kuru İncirin Faydaları Nelerdir?
Kuru İncirin Faydaları Nelerdir?

Taze meyvesi kadar kurutulmuş hali de oldukça lezzetlidir. Astım hastalığının tedavisinde kullanılan incir içerdiği yüksek miktardaki vitamin ve mineraller sayesinde hücrelerin yenilenmesini sağlıyor. Bu sayede kolesterolün kana karışmadan atılmasına da etki ediyor. Kış aylarında sıkça rastlanılan nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların engellenmesinde de oldukça faydalıdır. Kemikleri güçlendirerek vücuda dinamizim kazandırır. Günlük kabızlık ve sindirimsel sorunlara hızlı etki sağlar. İçeriğinde bulunan benzaldehit maddesi sayesinde kanserli hücrelerin gelişmesini engeller.

İncir Suyunun Faydaları

İncir suyunun faydaları diğer varyasyonlarıyla ilişkilidir. Fakat bazı farklı hastalıkların tedavisinde ve bu hastalıklardan korunmada incir suyu daha etkili görünmektedir.

 • Uykusuzluğa iyi gelir. İçerdiği B6 vitamini yardımıyla aynı zamanda çok iyi bir müshil       özelliği taşır.
 • Bronşları açar. Boğazda tahriş olan mukus zarlarını yatıştırıcı özelliği vardır ve bronş enfeksiyonlarını temizlemede etkili olur.
 • Kabızlığa iyi gelir. Özellikle yulaf sütü ile karıştırıldığında şiddetli kabızlığa çok iyi gelir.
 • Mesane taşı oluşumunu engeller. Minerallerin birikmesiyle oluşan mesane taşına oluşumunu engelleyici özelliği vardır.
 • Metabolizmayı hastalıklara karşı güçlendirir ve vücudun hastalık ve virüslere karşı savaşma gücünü arttırır.
 • Kalori yakmaya yardımcı olur. Bu da kilo vermek için tercih edilme nedenlerinden bir tanesidir.
 • Çocukların hatta bebeklerin gelişimine yardımcı olur. Taze sıkılmış incir suyu besin değeri açısından anne sütüne yakındır.
 • İncir suyunun aynı zamanda yaşlanmaktan kaynaklanan hastalıklara yakalanma riskini azalttığı bilinmektedir.
 • C ve E vitamini açısından zengin olduğu için saçlara faydalıdır.

İncir Kürünün Faydaları

İncir Kürünün Faydaları
İncir Kürünün Faydaları

Şimdiye kadar incirin birçok faydasının olduğunu detaylı olarak ele aldık. İncir kuru daha çok gebe kalma sorunu yaşayan kadınlar tarafından bu sorunu çözmek için başvurulan bir yöntemdir.  Bu kürün hazırlanması gayet kolaydır.

3 bardak suyu kaynatmaya koyun ve içerisine 17-19 tane kuru inciri ikiye bölerek koyun. 22 dakika kaynamaya bırakın.  22 iki dakika kaynadıktan sonra suyu süzün ve 3 öğün halinde yemeklerden önce için.

İncir Kürü nasıl ve ne kadar süre uygulanmalıdır:

Toplamda 42-45 gün uygulanır. 22-23 gün içilir ve bir hafta (7 gün) ara verdikten sonra yine 22-23 gün tekrar içilir. Kürün her gün hazırlanması daha iyi verim alma açısından önemlidir.

İncirin Zararları

İncir tüketiminin bilinen bir zararı yoktur. Fakat özellikle diyabet sorunu yaşayanların doktorlarına danışmaları tavsiye edilir. Çünkü;

 • İnsülin kan şekerinin düşürmeye yarar. İncir de aynı şekilde kan şekerinin düşmesine neden olur. Aynı anda insülin ve incir tüketimi kan şekerinin çok düşmesine neden olabilir. Bu yüzden insülin kullanan hastalar mutlaka doktorlarına danışarak incir tüketmelidirler.

İncirdeki Vitaminler ve Besin Değerleri

1 Adet incirde; 47 kalori, 0.5 gr protein, 90.9 IU A vitamini, 1.3 mg C vitamini, 3 mcg K vitamini, 0.3 mg niasin, 0.1 mg B6 vitamini, 3.8 mcg folat, 0.2 mg B5 vitamini, 22.4 mg kalsiyum, 0.2 mg demir, 10.9 magnezyum, 9 mg fosfor, 149 mg potasyum, 0.1 bakır, 0.1 manganez bulunuyor.

1 Adet incir günlük A vitamini ihtiyacının %2 sini, C vitamininin %2 sini, K vitamininin %4 ünü, niasinin %1 ini, B6 vitamininin %4 ünü, B5 vitamininin %2 sini, folat ihtiyacının %1 ini, kalsiyumun %2 sini, demirin %1 ini, magnezyumun %3 ünü, fosforun %1 ini, potasyumun %4 ünü, bakırın %1 ini, manganezin %4 ünü karşılar.