İncirin Faydaları

0
56

Kalsiyum denildiğinde akla ilk gelen süt olsa da incir içeriğinde sütün iki katı kalsiyum barındırır. Peki; İncirin Faydaları Nelerdir?

Kökeni Arabistan olup ülkemizde daha çok Ege bölgesinde yetişir. Yazları sıcak ve kuru, kışları ise serin ve yağışlı olan bölgeler yetişmesi için elverişlidir. Meyvesi taze tüketildiği gibi kurutulmuş incirde vücuda aynı faydayı sağlamaktadır. Yoğun kalsiyum içeriğinin yanı sıra C vitamini hariç diğer bütün vitaminleri içeren incir meyveler arasında en yüksek şeker oranına sahip olandır. Diğer meyvelere göre lif bakımından daha zengindir. Bir adet incirde 2 gram lif bulunuyor bu da vücudun günlük ihtiyacının %20 sini karşılar. Antioksidan özelliği sayesinde hücrelerin yenilenerek temizlenmesini sağlar.

  • İçeriğindeki potasyum sayesinde kan basıncını ve tansiyonu dengeler.
  • Sindirim sistemini düzenleyerek kabızlık sorunu giderir.
  • Kemiklerin güçlenmesinde yardımcıdır.
  • Kilo vermeye yardımcıdır.
  • Kalp sağlığına faydalıdır.
  • Gribal hastalıklara karşı koruma kalkanı oluşturur.
  • Güçlü bir antioksidan kaynağıdır, vücudu temizler.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Cildi korur ve genç kalmasını sağlar.
  • Kanserli hücrelerle savaşır.

 

Kuru İncirin Faydaları Nelerdir?

kuru incir

Taze meyvesi kadar kurutulmuş hali de oldukça lezzetlidir. Astım hastalığının tedavisinde kullanılan incir içerdiği yüksek miktardaki vitamin ve mineraller sayesinde hücrelerin yenilenmesini sağlıyor. Bu sayede kolesterolün kana karışmadan atılmasına da etki ediyor. Kış aylarında sıkça rastlanılan nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların engellenmesinde de oldukça faydalıdır. Kemikleri güçlendirerek vücuda dinamizim kazandırır. Günlük kabızlık ve sindirimsel sorunlara hızlı etki sağlar. İçeriğinde bulunan benzaldehit maddesi sayesinde kanserli hücrelerin gelişmesini engeller.

 

İncirdeki Vitaminler

kurutulmus incir

1 Adet incirde; 47 kalori, 0.5 gr protein, 90.9 IU A vitamini, 1.3 mg C vitamini, 3 mcg K vitamini, 0.3 mg niasin, 0.1 mg B6 vitamini, 3.8 mcg folat, 0.2 mg B5 vitamini, 22.4 mg kalsiyum, 0.2 mg demir, 10.9 magnezyum, 9 mg fosfor, 149 mg potasyum, 0.1 bakır, 0.1 manganez bulunuyor.

1 Adet incir günlük A vitamini ihtiyacının %2 sini, C vitamininin %2 sini, K vitamininin %4 ünü, niasinin %1 ini, B6 vitamininin %4 ünü, B5 vitamininin %2 sini, folat ihtiyacının %1 ini, kalsiyumun %2 sini, demirin %1 ini, magnezyumun %3 ünü, fosforun %1 ini, potasyumun %4 ünü, bakırın %1 ini, manganezin %4 ünü karşılar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here