İlginç yasaklar ülkesi Kuzey Kore


Yasak denildiğinde ilk akla gelen ülkelerden birisi Kuzey Kore…  Bilinmeyene olan ilgi esas olduğundan Kuzey Kore’deki yasaklar tüm dünyanın gündeminde.

kuzey-kore-bilgisayar

Bu ilginç yasaklar ülkesi Kuzey Kore hakkında bilmediğimiz şeyleri ülkeden kaçmayı başaran mültecilerden ve başka ülkelerin dış istihbaratlar servisleri sayesinde öğreniyoruz. Bu gibi bilgi sahibi olabileceğimiz kaynaklar olsa da tamamen öğrenmemiz, onlara ulaşmamız zor. Kuzey Kore’nin yasakları…

İnternet yasak

Ülkemizden alışık olduğumuz zaman zaman yapılan yasaklar gibi değil bu, kökten çözüm… Ülkede devlet tarafından kurulmuş bir kaç web sitesine giriş yapılabiliyor ama öyle her önüne gelen kullanamıyor. Sadece belli elit zümre ve devletin izin verdiği kurumlar tarafından devletten izin alarak kullanılıyor.

Televizyon yasak

kuzey-kore-televizyon

Kuzey Kore de devlet kanalı dışında aktif olan bir TV yayını yok. Yayın yapan 3 kanal var. Bunlardan 2 tanesi sadece hafta sonu yayın yapıyor, diğeri ise akşamları… Bu kanallar devlete bağlı ve çoğunlukla bant yayını yapılıyor.

Radyo yasak

kuzey-kore-radyo

Sadece bir frekans var. Radyoların frekansları sadece devletin yayınını açacak şekilde üretilmiş.

Aile boyu ceza

kuzey-kore-ceza

Suç işleyen bir kişinin sadece kendisi cezalandırılmaz 3 nesil ceza kuralı uygulanıyor. Suçlunun ailesi de aynı şekilde cazalandırılıyor.

İthalat yasak

kuzey-kore-gubre

Dış dünyaya kapalı olan bu ülkede ithalatta yapılmıyor ve doğal kaynaklar az olduğundan gübre yerine insan dışkısı kullanılıyor.

Yurt dışına çıkmak yasak

kuzey-kore-ucak

Devlet içinde özel görevlere sahip elit kişilerin dışında yurt dışına çıkmak devlet izni olmaksızın yasak. Vatandaşlar devletten izin almayı başarabilirlerse Çin, Singapur ve Malezya gibi ülkelere sınırlı bir şekilde gidebiliyorlar.

Motorlu taşıt kullanmak yasak

kuzey-kore-araba

Kıdemli ordu veya devlet yetkilileri özel araç kullanıyorken halk toplu taşıma araçlarını kullanabiliyor. Bin kişiden biri özel araca sahip ve bu yüzden ülkede trafik problemi yok ve trafik ışıklarına gerek duyulmuyor.

Devlet rejimini sorgulamak yasak

kuzey-kore-devlet

Devlet rejimini sorgulayan muhalif bir tavır sergileyen vatandaşlar kamplara gönderilir ve burada sıkı psikolojik eğitimlerden geçirilir, devlet rejiminin sorgulanamaz olduğu öğretilir. Buna rağmen ideolojileri değişmezse yaşam hakları ellerinden alınır.

Modelli saç kesimi yasak

kuzey-kore-sac-modeli

Bu ülkede hükumetin iznine göre erkeklerin 10, kadınların 18 saç kesim modeli var. Erkekler 5 cm den fazla saç uzatamıyor. Sanılana göre sadece bunların uygulanmasına izin veriliyor.

Yalnızlık yasak

kuzey-kore-aile

Kuzey Kore de tek başına bir evde yaşamak yasak. Ya ailenizle ya da evlenirseniz yaşayabiliyorsunuz. Ayrı yaşamak isterseniz yurtlar var. Ülkede evler devlet tarafından veriliyor. Özel mülkiyet eviniz olamıyor. Ayrı yaşayamamanın sebebi de bu.

Gazeteci yasak

kuzey-kore-gazeteci

Bireysel olarak bile girilmesi zor bu ülkeye yabancı gazetecilerin girmesi yasak. Ülkede giriş çıkışlarda kuş uçurulmuyor. Devletin denetiminde olan turlarla gidebilirseniz şanslısınız. Tabi bu sırada ülke içinde özgürce gezemiyorsunuz. Devlet tarafından belirlenmiş kişilerle ve yine devlet tarafından belirlenmiş yerlerde gezebiliyorsunuz.

Fotoğraf çekmek yasak

kuzey-kore-fakir

Ülkeye giriş yapabilmişseniz eğer bir çok şeyi fotoğraflamak yasak. Mesela yoksulluğu fotoğraflandıramazsınız. Bunu yapmış olmanız ülkenin dış dünyaya karşı imajını düşürür.

Yabancı film izlemek yasak

kuzey-kore-sinema

Ülkenin eski lideri tam bir sinema tutkunuydu ve bunun için Güney Kore den bir yönetmen kaçırıp ülkesini yüceltecek filmler yapılıyordu. Aksi takdirde istenilen film izlenemiyor ve cezaları da çok ağır.

Değişik şarkılar yasak

kuzey-kore-sarkı

Ülke sınırları içerisinde yankılanan tüm şarkılar devlet tarafından kontrol edilen ve sadece rejimi öven sözlerle yapılır.

Yurt dışı aramaları yasak

İlginç yasaklar ülkesi Kuzey Kore

Ülkedeki bir kaç istisna hat dışında yurt dışına arama yapılamıyor. Bu yasağı ezmeye çalışanların cezası ölümdür.

Okullarda matematik fen gibi derslerin eğitimleri verilse de en önemli ders Kuzey Kore tarihi ve Kim ailesidir. Halk ülke liderlerinin Tanrısal güçlere sahip olduğuna inanıyor. Bu şekildeki eğitim ve yasaklar sayesinde halkın beyni yıkanıyor ve dış dünyayla ile bağı tamamen koparılıyor. Devletin iletişim aletleri sayesinde halk kendi ülkesini dünyada lider ve maddi manevi en iyi konumda zannediyorlar. Garip bir şekilde halk kandırılıyor ve ne gariptir ki insanlar halinden memnun.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Gürsel Değirmenci
İnternet Teknolojileri Dijital Pazarlama uzmanı. Araştırma, geliştirme, planlama ve üretim konuların da takım lideri. Öykü, hikaye, oyun sever ve aynı zamanda yazar.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir