Hamsinin Faydaları


Hamsinin Faydaları
Hamsinin Faydaları

Hamsinin Faydaları; unlamasından tavasına, buğlamasından ızgarasına, pilavından ekmeğine farklı şekillerde lezzetini yakalayabildiğimiz hamsinin faydaları nelerdir?

Denizlerin kralı; Hamsinin kendisi küçük fakat faydaları çok büyüktür. Protein ve iyot deposu olan hamsi kış mevsiminin özlenen tadıdır. Deniz balıklarının sağlık açısından önemli faydalarının olduğunu hepimiz biliyoruz. Fakat hamsi sudaki balıkların arasında iyot açısından zengin olan nadir balıklardandır. Bu da vücutta ihtiyaç duyulan iyot miktarının doğal yollardan karşılanmasını sağlar. Bunun yanında bol miktarda sodyum, potasyum, magnezyum, kalsiyum, iyot ve fosfor içermektedir. Omega-3 yağ asidini de bol miktarda bulunduran hamsi tercih edilmesi gereken bir besin maddesidir.

Hamsinin Faydaları Nelerdir?

 • Kötü kolesterolü düşürür.
 • Kan basıncını dengeler.
 • Trigliseridi düşürür.
 • Kalpteki ritim bozukluğunu önler.
 • Kanı inceltir.
 • Vücuda doğal iyot kazandırır.
 • Migren ve depresyonda iyileştiricidir.
 • Kemik erimesi hastalığını önler.
 • Felç riskini önler.
 • Zeka gelişimini destekler.
 • Deri ve göz sağlığı için büyük önem taşır.

Hamsinin Besin Değeri
100g Hamside %41 protein, %7 kalori, %7 yağ, %70 niasin, %15 riboflavin, %10 B12, %52 selenyum, %18 demir ve %17 fosfor bulunmaktadır.

Hamsi Nasıl Tüketilmelidir?

Hamsi Nasıl Tüketilmelidir?
Hamsi Nasıl Tüketilmelidir?
 • Hamsiyi fırında veya buğlama olarak tüketmelisiniz. Hamsi kızartıldığında vitamin ve mineral verimliliği açısından kayba uğrar. Eğer kızartarak yemeyi tercih ediyorsanız zeytinyağı veya tereyağı ile kızartmalısınız. Çünkü ayçiçeği gibi yağlar fazla Omega-6 asidi içerdiğinden hamsideki Omega-6 ile birleştiğinde vücudun ihtiyacı olandan fazlası açığa çıkar.
 • Hamsiyi limon sıkarak yiyin. Hem lezzetini artırır hem de vitamin ve minerallerin kana karışmasını artırır.

Hamsi İçin Bilinmesi Gerekenler

Hamsi İçin Bilinmesi Gerekenler
Hamsi İçin Bilinmesi Gerekenler

Hamsinin taze olduğunu anlamak mümkün. Öncelikle pulları parlak ve gergin olmalı, gözler saydam olmalı, solungaçlar parlak kırmızı renkte olmalı. Evde bir deney yapacak olursanız; balığı suya bırakın ve dibe batmıyorsa tazedir.

Hamsiyi plastik kaplarda saklamak sakıncalıdır. Plastikler petrolden yapıldığı için tuzla tepkimeye girerek hamsiye zararlı maddelerin geçmesine neden olur. Hamsiyi saklamanın en doğru derin dondurucuya koymaktır.

Hamsi Yemeği Çeşitleri

Karadeniz mutfağının vazgeçilmez lezzeti hamsiyi sadece tavada veya ızgarada görmeye alışkın olan farklı coğrafyadaki insanlar için;

Hamsi buğlama, hamsi tava, hamsi salatası, hamsili pilav, hamsili pide, hamsili poğaça, hamsili börek, kiremitte börek, lamesli (pazılı hamsi), hamsikoli (hamsili mısır ekmeği), hamsi salamurası, hamsi kuşu (hamsi puli) ve hamsi köftesidir.

Kokusundan dolayı fazla tercih edilmese de ayda en az iki kere tüketilmelidir. Şunu da bilmenizi isterim; ‘Karadeniz insanının en güzel parfüm kokusu hamsi kokusudur’ hep babam.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Gürsel Değirmenci
İnternet Teknolojileri Dijital Pazarlama uzmanı. Araştırma, geliştirme, planlama ve üretim konuların da takım lideri. Öykü, hikaye, oyun sever ve aynı zamanda yazar.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir