Güneş Lekeleri Nasıl Geçer?

0
42

Güneş ışınlarına fazla maruz kalan hassas ciltlerde gözlemlenir. Güneş Lekeleri Nasıl Geçer? diye merak edenler için;

gunes lekeleri

Sık rastlanan bir cilt problemi olan güneş lekeleri her yaş grubunda gözlenmektedir. Cildin kendini yenilemesinin yavaşladığı 35 yaş üstü kişilerde daha sık görülmekle birlikte gençlerde de bu sorun yaşanabilmektedir. Özellikle ışınların en çok temas ettiği yüz, göğüs ve omuzlarda görülür. Güneş lekelerinin genellikle kahverengi ve beyaz renkte olduğunu görüyoruz. Beyaz tenli kişilerde cilde uygun faktörlü koruyucu krem kullanmamak koyu lekelerin oluşumuna fırsat verir. Tabi güneş lekeleri sadece beyaz tenli kişilerde görülür demek yanlış. Cilt tonu koyu olan kişilerde de sıkça görülür. Buna engel olmak için yoğun güneş olduğu saatlerde dışarı çıkmamaya özen gösterilmeli ve yüksek faktörlü koruma kremlerinden kullanmalısınız. Bu sorun sadece yaz aylarına özel değil. Kış aylarında da ciltte lekelenme yaşayanlarda oluyor. Fakat bu oluşan lekeler her zaman güneş sebepli olmayabilir. Çil, sivilce, yaşlılık belirtileri gibi sebepler cilt lekeleri oluşturuyor. Lekeler için lazer tedavileri de uygulanırken doğal yöntemlerle evinizde de hazırlayabileceğiniz kürler işe yarayacaktır.

Güneş Lekeleri Neden Oluşur?

gunes lekesi

Melanin pigmentinin fazlalaştığı bölgelerde oluşan renk farklılığına cilt lekesi diyoruz. Bu lekelenmeler;
Genetik nedenlerden,
Uzun süre güneş ışığına maruz kalmaktan,
Bronzlaşabilmek için girdiğiniz solaryum cihazlarından,
Tüketilen kimyasal içerikli maddelerden dolayı oluşuyor olabilir.

Güneş Lekelerini Önlemek İçin Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler:

  • Yaz sıcaklarında, güneşin dünyaya dik ışınlar saçtığı saatlerde (11:00 14:00) kapalı ortamlarda vakit geçirmeye özen gösterilmeli.
  • Sokağa çıkmadan en yarım saat önce koruyucu kullanılmalı. Çok hassas cilde sahip olanlar 3 saatte bir kullanmalıdır.
  • Güneş ışınına maruz kalmışsanız cilt nemini kaybetmiş olabilir. Bu sebeple duş sonrası nemlendirici krem kullanılmalı.
  • Lazer tedavisi kullanıyorsanız; tedavi uygulandıktan hemen sonra güneşe çıkmaktan kaçınmalısınız.
  • A, E ve C vitaminleri güneş lekelerinin açılmasını sağlar. Bu vitaminleri içeren doğal maskeler kullanabilirsiniz. Ayrıca besinlerinizi de bunlara göre seçip içten beslenmenize de dikkat etmelisiniz.

Cilt Lekeleri İçin Maskeler:

Yoğurt Maskesi

yogurt maskesi

1 Tatlı kaşığı yoğurt ve 1 çay kaşığı karbonatı iyice karıştırın. Sorunlu bölgeye masajla iyice yedirin. Bir saat kadar beklettikten sonra ılık su ile yıkayın.

Maydanoz Maskesi

maydanoz maskesi
Maydanozu mutfak robotunda kremsi kıvama gelene kadar parçalayın. 1 Çorba kaşığı yoğurt ve 1 limon ekleyin. Lekeli bölgeye masaj yaparak yedirin. 40 dakika bekletin ve ılık su ile durulayın. 3 günde bir uygulayabilirsiniz.

Soğan Maskesi

sogan maskesi
1 Soğanı rendeleyin ve suyunu çıkarın. Suyun içerisine 2 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin. Pamuk yardımıyla lekeli bölgeye pamukla uygulayın. 30 Dakika bekletin.

Bu maskelerden birini seçerek düzenli bir şekilde uyguladığınız takdirde masrafsızca lekelerinizden kurtulacaksınız. Tabi gün içerisinde dikkat etmeniz gereken noktalarıda unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here