Frenk Üzümü Faydaları


Frenk Üzümü Faydaları
Frenk Üzümü Faydaları

Frenk Üzümü Faydaları; Taşkırangillerden, çogunluğu kışın yaprağını döken, bazıları da her zaman yeşilliğini muhafaza eden bodur çalılardır.

Kökleri saçak şeklinde olup, fazla derine inmezler. Dalları zayıftır. Her sene dipten yeni sürgünler meydana getirir. Meyveleri küçük salkımlar halindedir. Salkımlar üzerinde taneler yuvarlak ve çok parlak renklidir. Kabuk yarı saydam olduğundan, tanenin içerisindeki çekirdek fark olunabilir. Meyveler mayhoş ve tatlıdır. Başlıca dört çeşit tanınmış frenküzümü vardır : I-Küçük kırmızı frenküzümü, II-Büyük kırmızı frenküzümü, III-Siyah frenküzümü, IV-Sarı frenküzümü.

Diğer İsimleri: Stachelbeere, Groseille, Currant, Ribes rubrum, Currant, Groseille

Bunlardan en makbulü büyük taneli kırmızı frenküzümüdür. Bu üzüm çeşidi tesirlidir ve suyu çoktur. Şurup yapmaya elverişlidir. Frenküzümlerini iyice olgunlaştırdıktan sonra toplamalıdır.

Frenk Üzümü Faydaları

 • İştah açar ve hazmı kolaylaştırır.
 • Vücuda rahatlık verir.
 • İdrar söktürür ve böbrek taşlarının düşürülmesine yardımcı olur.
 • Sindirim sistemindeki iltihaplarda faydalıdır.
 • Karaciğer şişkinliğini ve sarılığı giderir.
 • Romatizma ve mafsal şikayetlerini azaltır.
 • Karında toplanan fazla suyu boşaltır.

Frenk üzümü nasıl kullanılır?

Bektaşi üzümü olarak da bilinen Frenk üzümü hem taze hem de kuru halde tüketilebilir. Beyaz meyveli Frenk Üzümü, kırmızıya oranla daha tatlıdır. Bu sebeple yemeklerde, salatalarda, mezelerde ve reçel yapımında sıklıkla tercih edilmektedir. Siyah Frenküzümü suyunun besin değeri oldukça yüksektir. Marmelat yapımında da kullanılan Frenk üzümünün kurutulan meyveleri çay şeklinde demlenerek içilebilir. Tıpta da yararlanılan bu meyvenin yapraklarından elde edilen çay, romatizma ve gut semptomlarını önlerken, yaraların iyileşme sürecini hızlandırmaktadr. Ayrıca, ağız enfeksiyonlarında gargara olarak kullanılabilir.

Frenk üzümü nerelerde yetişir?

Latince adı ribes rubrum olan, fazla nemli ve kuru toprakları sevmeyen Frenküzümünün; Kuzey Amerika, Asya ve Avrupa’da farklı çeşitlerine sıkça rastlanmaktadır. Kuzey ve Doğu Avrupa’da da yaygın olarak bulunan Frenk üzümünün büyük meyveli kültür türleri, ilk olarak 17. yüzyılda Kuzey Fransa ve Belçika’da yetiştirilmeye başlamıştır.

Ülkemizde, Alp Frenküzümü, Karadeniz’in kıyı kesimlerinde, siyah meyveli Frenküzümü Muş yöresi dolaylarında, Kafkas Frenküzümü ise Rize ilinde tabii olarak yetişir. Kırmızı meyveli Frenküzümü en değerli tür olmakla birlikte, kültüre alınmış bir bitkidir.

Frenk Üzümü Reçeli Tarifi

MALZEMELER:

 • 2 su bardağı (250 gr) taze Frenk üzümü
 • 180 ml su
 • 250 gram toz şeker
 • 1 çay kaşığı taze limon suyu

YAPILIŞI:

1.Taze toplanmış Frenk üzümlerini bol suda yıkadıktan sonra reçel tenceresine alın.
2. Frenk üzümlerinin içerisine suyu ilave ederek kısık ateşte kaynamaya bırakın.
3. 10 dakika süre ile kaynayan Frenk üzümleri yumuşamış olacaktır.
4. Frenk üzümleri yumuşamışsa, üzerine şeker ve limon suyunu ilave edin.
5. Orta ateşte reçelinizi sık sık karıştırarak pişirin.
6. Frenk üzümü reçelinizin pişip pişmediğini anlamak için reçelinizden az miktar bir tabağa dökün ve 5 dakika buzluğa sokun. 5 dakika sonra reçele dokunduğunuzda şekli sabit kalıyorsa, reçeliniz pişmiş demektir. Eğer kıvamı yerinde değilse, bir müddet daha pişirin.
7. Reçeli ocaktan alınca, önceden sterilize edilmiş sıcak kavanozun içerisine kepçe ile dökün.
8. Kavanozun ağız kısmında yarım parmak hizasında boşluk kalmasına dikkat edin.
9. Kavanozun ağzını sıkıca kapatın ve ters çevirin.

Hazırlamış olduğunuz Frenk üzümü reçelini birkaç ay buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Kaynak


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Gürsel Değirmenci
İnternet Teknolojileri Dijital Pazarlama uzmanı. Araştırma, geliştirme, planlama ve üretim konuların da takım lideri. Öykü, hikaye, oyun sever ve aynı zamanda yazar.