Enginar Çayının Faydaları

Enginar Çayının Faydaları

Enginar Çayı

Enginar çayı yapraklarından hazırlanır. Enginar yaprakları antioksidanlarla zengindir. Yapraklarından çay hazırlandığı zaman bu faydalı madde suya geçer. Antioksidanlarla zengin olan enginar yaprağının çayı kanserle mücadelede bir numaralı ilaçtır. Enginar çayı kandaki kötü kolesterolü düşürmeye de yardımcı olur.

Enginar (Cynara scolymus L) papatyagiller ailesinden olan çok yıllık otsu bir bitkidir. Bitkinin düz kalın sapı, iri tüylü yaprakları ve yumru çiçekleri vardır. bitkinin boyu 2 metreye kadar ulaşabiliyor. En çok kullanılan kısmı yumru, açmayan tomurcukları dır. Enginar temmuz, ekim aylarında çiçek açar. Çiçekleri mor, mavi-mor renklerdedir. Enginar sağlık için oldukça faydalı bir bitkidir. Enginardan çeşitli yemekler, çaylar, kürler, kozmetik ürünleri ve ilaçlar hazırlanır.

Enginar Çayının Faydaları

  • Hepatit tedavisinde kullanılır
  • Genetik kusurları önler
  • Safra söktürür
  • Alkolün vücuda verdiği zararları azaltır
  • Kan çekerini düşürür
  • Cilt sağlığına iyi gelir
  • Vücutta biriken yağları eriterek ve idrarı söktürerek kilo vermeye yardımcı olur
  • Enginar çayı tüm mide-bağırsak hastalıklarının tedavisinde kullanılır

Enginar Çayı Nasıl Yapılır?

Enginar Çayı Nasıl Hazırlanır?
Enginar Çayı Nasıl Yapılır?

Enginar çayının hazırlanması çok kolaydır. Bunun için size 2 çay kaşığı kuru enginar yaprağı gerekecek. Enginar yapraklarını kendiniz kuruta bilir ve ya aktarlardan bulabilirsiniz. Yaprakların üzerine 300 ml kaynar su koyun ve iyice sararak 20 dakika demlenmeye bırakın.

Demlendikten sonra süzün. Bu çayı günde 2 kere yemekten yarım saat önce içmeniz gerek. Çayı soğuk veya ılık şekilde içebilirsiniz. Çayın tadı bir az acı olabilir. Bunun için çayı bal ile tatlandırabilirsiniz.

Enginar Çayının İçeriği

PP, Beta-karoten, A,B1 (Tiamin), B2 (riboflavin), B6 (piridoksin), B9 (folik asit), C vitaminleri; Kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum, fosfor, klor, kükürt; demir, çinko, iyot, bakır, manganez, flor, molibden, bor, kobalt, alüminyum; Proteinler,Yağ, Karbonhidratlar, Lif, Su, Nişasta, Kül, Organik asit , Mono – ve disakaritler.

Enginar Çayının Zararları

Bitkiye özel alerjisi olanlar, safra kesesi taşı ve böbrek rahatsızlıkları olanlar, hamileler ve emziren annelere enginar çayı yan etki yapabilir. Ayrıca, küçük çocuklara da içirilmesi tavsiye edilmiyor.

Henüz Yorum Yok

Yorum Gönder

Your email address will not be published.

Bu web sitesinde yer alan hiçbir içerik, tanı ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Bu web sitesini ziyaret eden her kullanıcı site kullanım koşullarını okumuş ve kabul etmiş sayılır. Karşılaştığınız sağlık sorunları ve alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuza başvurmalısınız. 112 Acil Yardım numarasından acil destek alabilir, 182 Hekim Randevu Sisteminden doktorunuzdan muayene için randevu alabilirsiniz.