Enginar Çayının Faydaları


Enginar Çayının Faydaları
Enginar Çayının Faydaları

Enginar Çayın Faydaları; Enginar Çayı nasıl demlenir, nasıl kaynatılır, nasıl yapılır, ne sıklıkla içilmeli, Enginar bitkisinin çayın demleme şekli çayının kaynatılma süresi kaç dakika olarak hazırlanır ve nasıl içilir, neye iyi gelir, ne işe yarar, sağlık açısından nasıl tüketilmeli bilgileri yer almaktadır.

Enginar Çayı

Enginar çayı yapraklarından hazırlanır. Enginar yaprakları antioksidanlarla zengindir. Yapraklarından çay hazırlandığı zaman bu faydalı madde suya geçer. Antioksidanlarla zengin olan enginar yaprağının çayı kanserle mücadelede bir numaralı ilaçtır. Enginar çayı kandaki kötü kolesterolü düşürmeye de yardımcı olur.

Enginar (Cynara scolymus L) papatyagiller ailesinden olan çok yıllık otsu bir bitkidir. Bitkinin düz kalın sapı, iri tüylü yaprakları ve yumru çiçekleri vardır. bitkinin boyu 2 metreye kadar ulaşabiliyor. En çok kullanılan kısmı yumru, açmayan tomurcukları dır. Enginar temmuz, ekim aylarında çiçek açar. Çiçekleri mor, mavi-mor renklerdedir. Enginar sağlık için oldukça faydalı bir bitkidir. Enginardan çeşitli yemekler, çaylar, kürler, kozmetik ürünleri ve ilaçlar hazırlanır.

Enginar Çayının Faydaları

  • Hepatit tedavisinde kullanılır
  • Genetik kusurları önler
  • Safra söktürür
  • Alkolün vücuda verdiği zararları azaltır
  • Kan çekerini düşürür
  • Cilt sağlığına iyi gelir
  • Vücutta biriken yağları eriterek ve idrarı söktürerek kilo vermeye yardımcı olur
  • Enginar çayı tüm mide-bağırsak hastalıklarının tedavisinde kullanılır

Enginar Çayı Nasıl Hazırlanır?

Enginar çayının hazırlanması çok kolaydır. Bunun için size 2 çay kaşığı kuru enginar yaprağı gerekecek. Enginar yapraklarını kendiniz kuruta bilir ve ya aktarlardan bulabilirsiniz. Yaprakların üzerine 300 ml kaynar su koyun ve iyice sararak 20 dakika demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra süzün. Bu çayı günde 2 kere yemekten yarım saat önce içmeniz gerek. Çayı soğuk veya ılık şekilde içebilirsiniz. Çayın tadı bir az acı olabilir. Bunun için çayı bal ile tatlandırabilirsiniz.

Enginar Bitkisinin İçerisindeki Vitaminler

PP, Beta-karoten, A,B1 (Tiamin), B2 (riboflavin), B6 (piridoksin), B9 (folik asit), C vitaminleri; Kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum, fosfor, klor, kükürt; demir, çinko, iyot, bakır, manganez, flor, molibden, bor, kobalt, alüminyum; Proteinler,Yağ, Karbonhidratlar, Lif, Su, Nişasta, Kül, Organik asit , Mono – ve disakaritler.

Enginar Çayının Zararları ve Yan etkileri

Bitkiye özel alerjisi olanlar, safra kesesi taşı ve böbrek rahatsızlıkları olanlar, hamileler ve emziren annelere enginar çayı yan etki yapabilir. Ayrıca, küçük çocuklara da içirilmesi tavsiye edilmiyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir