Emziren Anne Diyeti:

Emziren anne diyeti nasıl yapılır?

Emziren Anne Diyetni kısaca tanımlayacak olursak doğum sonrası hamilelik nedeniyle aldığı kiloları vermek isteyen annelerin diyeti diyebiliriz. Doğum sonrası bir kadında aşağı yukarı 6 ile 12 kilo arası bir kilo kalır. Ancak bu dönem hem anne hem de bebek için oldukça hassas bir dönem olduğundan emziren anne diyetinin dikkatli bir şekilde yapılması büyük bir önem taşıyor.

Emziren Anne Diyeti

Dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri ise doğum yapmış bir annenin en az 3 hafta boyunca emziren anne diyetine başlamamasıdır. Bu sürenin ardından doktorunuzla beraber beslenme programınızı oluştururken doktorunuz ”emziren anne diyet programını” onaylarsa başlayabilirsiniz. Çünkü bebeğinizin sağlıklı beslenebilmesi ve yeterli anne sütünü alabilmesi için annenin sağlıklı ve yeterli beslenmesi en önemli noktadır. Bu süreçte kaliteli ve doğru yiyeceklerle beslenmek size sağlanacak en büyük katkı olacaktır. Bu nedenle emziren anne diyetinin mutlaka uzman kişiler tarafından hazırlandığının, bünyenize, genel beslenme rutininize ve bebeğinize uygun olduğundan emin olmalısınız.

Kilo Vermek İçin Yapılması Gerekenler

Emzirirken dengeli beslenen ve yeterli sıvı alan anne altı ay sonunda hamilelik sırasında aldığı kilolardan büyük ölçüde kurtulur.

  • Bebeğinizi bol bol emzirin
  • Sıvı alımı ile vücudun sıvı kaybı dengelenmelidir
  • Fiziksel aktivite için hafif tempolu yürüyüşler idealdir
  • Yeterli ve dengeli beslenme hedeflenmelidir

Nasıl Yapılır?

Kahvaltı: 1 bardak süt, 1 adet haşlanmış, az yağda pişmiş ıspanakla zenginleşen yumurta, 1 dilim peynir, 4-5 adet zeytin, 1 dilim tam buğday ekmeği.

Ara Öğün: 1 adet elma yada 2-3 adet kuru kayısı veya incirle lezzetlendirilmiş 1 kase yoğurt.

Öğle Yemeği: 1 porsiyon mümkün olduğu kadar yağsız hazırlanmış etli sebze veya baklagil yemeği, 1 kase yoğurt, ceviz yada badem gibi kuru yemişlerle zenginleştirilen bol yeşillikli salata, haşlanmış makarna.

Ara Öğün: 1 kase yoğurtlu kereviz salatası (Farklı sebzeler ve meyveler seçebilirsiniz)

Akşam Yemeği: 1 kase besleyici bir çorba (karabuğday, bulgur, tavuk vs.) 1 porsiyon haşlanmış, fırınlanmış veya ızgarada pişirilmiş et veya tavuk, (Bazı günler 3 adet köfte ve fırında veya buğulma şeklinde pişirilmiş balık ile değiştirebilirsiniz) bol yeşillikli domates ve havuçlu salata.

Ara Öğün: Yarım elma, muz yada armut veya 1 bardak süt

Bu örnek emziren anne diyetinde dikkat etmeniz gereken şeyler kullandığınız tüm yiyecek ve içeceklerin mutlaka olabildiğince doğal ve katıksız olması bir diğeri ise de doktorunuzun onaylaması. Aynı şekilde anne sütünü etkileyecek en önemli faktörlerden biri de gün boyu bol bol su içmeyi ihmal etmemeniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Öncelikle kendinize ve bebeğinize uygun yiyeceklerden oluşan, kendinize özel bir beslenme programı oluşturmak. Bunun için doktorunuza ve diyetisyeninize başvurunuz. Alerjiniz olan malzemelerle hazırlanan tarifleri listenizden çıkarıp yerine başka alternatifler koydurmalısınız. Bunların yanında diyetin yalnız başına yeterli olmayacağını bilmeli ve zor da olsa kendinize yürüyüş veya hafif sporlar yapabilecek kadar vakit ayırmalısınız. Vee tabii ki son olarak da sigara ve alkol gibi alışkanlıklardan kendinizi sakınmalı, kullanılan alanları da tercih etmemeye özen göstermelisiniz.

Böylesine özenli dönemlerde doktorlar ve diyetisyenler eşliğinde hareket etmeye de dikkat etmelisiniz

Yorum Gönder