Ebegümecinin Faydaları

Ebegümecinin Faydaları

Ebegümeci

Ebegümecinin literatürde bulunan ismi Malva sylvestris‘tir. Ebegümecigiller (Malvaceae) familyasındandır.  Bilinen diğer isimleri; Althaea, Mellow ve Marshmallow’dur. Ebegümecinin çiçekleri olgunlaşmaya başladığı anda toplanır. 1500 türü bulunan ebegümeci tek veya çok yıllık,  çiçekli bir bitkidir. Ortalama 20-30 cm’ye kadar uzayabilirler. Kutuplar hariç, dünyanın her yer yerinde rahatlıkla yetişebilir. Ancak genellikle ılıman iklimleri sevmektedir.

Yeşillik alanlarda, yol kenarlarında, çayırlık ve meralarda ebegümeci bitkisine rastlayabilirsiniz.  Gövde kısmı narin ve tüylü yapıdadır.  Çiçek ve kök kısımları kullanılmaktadır,  ayrıca yaprakları sebze yemeği şeklinde pişirilmektedir. Ülkemizde yetişen ebegümeci türlerinden en bilineni, büyük ebegümecidir. Bazı ebegümeci türleri çok renkli çiçeklere sahiptir. Bitki tohumla çoğalır. Yaprakları elimsi şekilde büyük ve parçalıdır.

Ebegümecinin Faydaları

 • Ebegümecinin çay olarak tüketilmesinin sağlık açısından büyük faydaları bulunmaktadır.
 • İran’da kullanılmaya başlandığı ilk dönemde kan basıncını dengelediği görülmüştür,  üstelik bu etki herhangi bir yan etki olmaksızın meydana gelmiştir.
 • Ebegümeci özellikle yüksek tansiyon problemi olanlar için önerilmektedir.
 • Bir diğer özelliği ise antibakteriyel özelliğinin bulunmasıdır.  Özellikle temas yoluyla bulaşan virüs ve mikroplara karşı son derece etkili olan ebegümeci,  bağışıklık sistemini güçlendirerek vücut mekanizmasını sağlamlaştırır.
 • Bitkinin laksatif etkisi de bulunmaktadır.  Özellikle uzun süreli kabızlıkyaşayanların ebegümeci çayı içmeleri müshil ilacı etkisi yaratarak anında sonuç vermektedir.
 • Ebegümeci,  sedatif etkisi vardır. Yani insana dinginlik ve sakinlik verir.
 • Böbrek taşı oluşumunu önlemede kullanılmaktadır.
 • C vitamini ve protein açısından zengin bir içeriğe sahiptir.
 • Ağız yaralarına ve bademcik iltihaplanmalarına iyi gelir.
 • İçerdiği yüksek bağırsak söktürücü özellikler sayesinde hem idrar yollarında hem de anal yollarda sıkıntısı olanlara iyi gelmektedir.
 • Diş etlerine faydalıdır.
 • Astım,  bronşit gibi üst solunum yolu hastalıklarına iyi gelir.
 • Ses kısıklığını düzeltir.
 • Göz kuruluğu olanlar,  ebegümeci çayından fayda sağlayabilirler.
 • Adet söktürücü etkisi olması nedeniyle,  uzun süredir adet göremeyen kadınlar ebegümecini tüketerek üreme yollarını ve adet döngülerini düzenleyebilirler.
 • Ebegümeci çiçeklerinde veya başka kısımlarında herhangi bir zehirli maddeye rastlanmamıştır.
 • Mide bulantısı ve kusma sorunlarına iyi gelir.

Ebegümeci Nasıl Kullanılır?

Mor çiçeklere sahip olan bitkinin yaprakları yenilebilir formdadır.  Daha çok sebze olarak tüketilen ebegümecinden birçok farklı yemek,  börek ve salata yapılmaktadır. Ülkemizde özellikle kırsal kesimlerde içerisinde bulgur veya pirinç eklenerek pişirilmektedir. Kore ve Çin gibi ülkelerde genellikle kavurarak pişirilmektedir.

Ebegümecinin çay olarak tüketilmesi halinde bardak başına bir çay kaşığı konulması yeterli olacaktır. 1,5 gram öğütülmüş ebegümeci çayının üzerine taze kaynatılmış sıcak su ilave ederek 10 dakika kadar demlenmesini bekleyebilirsiniz.  Günde 3 veya daha fazla bardak tüketebilirsiniz.  Tüketmeniz sırasında çayın sıcak veya soğuk olması önemli değildir,  önemli olan tek şey iyi demlenmiş olmasıdır.

Ebegümeci çayı haricen kullanılabildiği gibi geleneksel ilaç olarak da tercih edilmektedir. Bunun yanında pek çok krem, losyon gibi kozmetik ürünlerin yapımında kullanıldığı bilinmektedir.  Ebegümeci hem çiğ olarak hem de pişirilerek yenebilir.  Fakat çiğ olarak tüketildiğinde besleyici özelliğini muhafaza etmektedir.

Damla formunda tüketmek istediğiniz takdirde,  1 bardak suyun içine 10 damla kadar ebegümeci özü sıkabilirsiniz.  Bu özün miktarını daha yoğun olarak da kullanabilirsiniz.  Günde 2 kere aç karnına 1 çay kaşığı ebegümeci özü de içebilirsiniz.  Bunlardan başka ebegümecinin yaprakları salata ve yemeklerde istenildiği gibi kullanılabilir.

Ebegümecinin Zararları

Ebegümeci özellikle yanlış ve aşırı tüketilmesi durumunda sağlık açısından bazı sorunlara neden olabilir. Birçok sağlık uzmanı,  ebegümecinin 1 haftadan fazla tüketilmesini önermemektedir. Çay olarak tüketildiğinde ise günde 3 bardak sınırı aşılmamalıdır.  3 bardak çay ise güne yayılmalı,  arka arkaya içilmemelidir.

 1. Ebegümecinin kan basıncını düşürücü özelliği bulunduğundan düşük kan basıncı sorunu olan kişilerin ebegümeci tüketiminden uzak durmaları gerekmektedir. Çünkü mevcut sorunu daha da arttırır ve bu durum kalp ve bünyeye zarar verebilir.
 2. Gebelik döneminde olan anne adaylarına ebegümeci tüketimi tavsiye edilmez.  Rahim ve o bölgede kan akışını arttıracağı için düşük yapma riskini arttırmaktadır.  Bu yüzden gebelik döneminde ebegümeciden uzak durulması gerekir.
 3. Sinirsel sorunları olan kişilere önerilmez.  Özellikle epilepsi hastalarının doktorlarına başvurmadan ebegümeci tüketmeleri asla önerilmez.  Bazı durumlarda sağlıklı insanlarda sarhoşluk hissi ve halüsinasyona neden olabilmektedir.
 4. Ebegümeci çayı bazı insanlarda gözlerde kaşıntı,  kızarıklık,  nezle ve sinüs sorunları gibi alerjik problemlere neden olabilir.

Yorum Gönder