Dut Yaprağı Çayının Faydaları

Dut Yaprağı Çayının Faydaları

Dut Yaprağı Çayı

Dut ağacı (Morus) dutgiller ailesinden olan bir meyve ağacıdır. Bilinen 17 türü vardır. Beyaz ve siyah meyveli dut ağaçları vardır. Beyaz dutun ana vatanı Çindir. Siyah dutun anavatanı ise İran ve Afganistan olarak bilinmektedir. Dutun çiçekleri beyaz, meyveleri beyaz, pembe ve siyah (kırmızı olur). Şifa amaçlı dutun meyveleri ve yaprakları kullanılmaktadır.

Dut yaprağı çayı yeşil ve siyah çay, kahve yerine içebileceğiniz daha faydalı bir içecektir. Bu çayda yeşil çaydan 200 kere daha az kafein vardır. Bu bitki çayı sağlığı korumaya ve hastalıklarla başa çıkmaya yardımcı olur.

Şifalı dut çayı vücudu canlandırır, tonusu arttırır, mide ve dalak aktivitesini düzenler. Dut ağacının yapraklarından demlenmiş çay, hücre yenileyici ve antibakteriyel etkisi vardır. Bunun yanında dut yaprağı kalp sağlığı için oldukça önemlidir. Kalp sağlığını olumlu yönde etkileyen maddeler barındırır.

Bu bitki çayı çoğu zaman zayıflamak için de içilir. Dut yaprağı çayı metabolizmayı hızlandırır ve yağ emilimini düzenler. Dut çayı kandaki kötü kolesterol seviyesini düşürebiliyor.

Dut çayı karaciğer hücrelerini temizlemeye yardımcı olur, kan dolaşımını hızlandırır. İçeriğinde C, B1, B2 Vitaminleri ve kalsiyum bulunur,

Dut Yaprağı Çayının Faydaları

  • Diyabet
  • Baş ağrısı
  • Baş dönmesi
  • Öksürük
  • Göz iltihaplanması
  • Vitamin eksikliğine bağlı çeşitli hastalıklar
  • Yüksek ateş
  • Farenjit
  • Böbrek ve kalp hastalıkları
  • Yüksek tansiyon

Dut Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır?

Dut Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır
Dut Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır

Bu bitki çayının hazırlanması çok kolaydır. 2 yemek kaşığı kurutulmuş dut yaprağının üzerine 1 litre kaynar su koyun ve termosta birkaç saat demlenmeye bırakın. Sonra süzün ve gün içinde çayı bitirmeye çalışın. İyi sonuçlar ala bilmek için bu bitki çayını yemekten birkaç dakika önce içmeniz tavsiye edilir.

Dut Yaprağı Çayının Zararları

Hamileler, küçük çocuklar, düşük tansiyonlu insanlar ve bitkiye özel alerjisi olanlar kullanmaları tavsiye edilmiyor.

Henüz Yorum Yok

Yorum Gönder

Your email address will not be published.

Bu web sitesinde yer alan hiçbir içerik, tanı ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Bu web sitesini ziyaret eden her kullanıcı site kullanım koşullarını okumuş ve kabul etmiş sayılır. Karşılaştığınız sağlık sorunları ve alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuza başvurmalısınız. 112 Acil Yardım numarasından acil destek alabilir, 182 Hekim Randevu Sisteminden doktorunuzdan muayene için randevu alabilirsiniz.