Dut Yaprağı Çayının Faydaları

Dut Yaprağı Çayının Faydaları
Dut Yaprağı Çayının Faydaları

Dut Yaprağı Çayın Faydaları; Dut Yaprağı Çayı nasıl demlenir, nasıl kaynatılır, nasıl yapılır, ne sıklıkla içilmeli, dut yaprağı bitkisinin çayın demleme şekli çayının kaynatılma süresi kaç dakika olarak hazırlanır ve nasıl içilir, neye iyi gelir, ne işe yarar, sağlık açısından nasıl tüketilmeli bilgileri yer almaktadır.

Dut yaprağı çayı yeşil ve siyah çay, kahve yerine içebileceğiniz daha faydalı bir içecektir. Bu çayda yeşil çaydan 200 kere daha az kafein vardır. Bu bitki çayı sağlığı korumaya ve hastalıklarla başa çıkmaya yardımcı olur. Şifalı dut çayı vücudu canlandırır, tonusu arttırır, mide ve dalak aktivitesini düzenler. Dut ağacının yapraklarından demlenmiş çay, hücre yenileyici ve antibakteriyel etkisi vardır. Bunun yanında dut yaprağı kalp sağlığı için oldukça önemlidir. Kalp sağlığını olumlu yönde etkileyen maddeler barındırır. Bu bitki çayı çoğu zaman zayıflamak için de içilir. Dut yaprağı çayı metabolizmayı hızlandırır ve yağ emilimini düzenler. Dut çayı kandaki kötü kolesterol seviyesini düşürebiliyor. Dut çayı karaciğer hücrelerini temizlemeye yardımcı olur, kan dolaşımını hızlandırır. İçeriğinde C, B1, B2 Vitaminleri ve kalsiyum bulunur,

Dut ağacı (Morus) dutgiller ailesinden olan bir meyve ağacıdır. Bilinen 17 türü vardır. Beyaz ve siyah meyveli dut ağaçları vardır. Beyaz dutun ana vatanı Çindir. Siyah dutun anavatanı ise İran ve Afganistan olarak bilinmektedir. Dutun çiçekleri beyaz, meyveleri beyaz, pembe ve siyah (kırmızı olur).Şifa amaçlı dutun meyveleri ve yaprakları kullanılmaktadır.

Dut Yaprağı  Çayının Faydaları

• Diyabet
• Baş ağrısı
• Baş dönmesi
• Öksürük
• Göz iltihaplanması
Vitamin eksikliğine bağlı çeşitli hastalıklar
• Yüksek ateş
• Farenjit
• Böbrek ve kalp hastalıkları
• Yüksek tansiyon

Dut Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır?

Bu bitki çayının hazırlanması çok kolaydır. 2 yemek kaşığı kurutulmuş dut yaprağının üzerine 1 litre kaynar su koyun ve termosta birkaç saat demlenmeye bırakın. Sonra süzün ve gün içinde çayı bitirmeye çalışın. İyi sonuçlar ala bilmek için bu bitki çayını yemekten birkaç dakika önce içmeniz tavsiye edilir.

Dut Çayının Zararları ve Yan Etkileri

Hamileler, küçük çocuklar, düşük tansiyonlu insanlar ve bitkiye özel alerjisi olanlar kullanmaları tavsiye edilmiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here