Çiğ Yumurtanın Faydaları ve Zararları

Çiğ Yumurtanın Faydaları

Yapılan bir çok araştırma sonrasında özellikle çiğ yumurtanın protein bakımından oldukça güçlü bir besin olduğu kanıtlanmıştır. İnsan sağlığı için en önemli protein kaynağı özellikle tavuk yumurtasında bulunmaktadır. Her gün günde 1 tane olmak üzere mutlaka tüketilmesi tavsiye edilir.

Çoğunlukla çiğ yumurtayı sporcular ve opera sanatçıları tüketmektedir. Ancak günümüzde çiğ yumurtayı tüketen pek çok insan bulunmaktadır. Protein bakımından bu kadar önemli olan tavuk yumurtasını düzenli ve tavsiye edilen biçimde ister çiğ olarak isterseniz de pişirerek tercih edin.

Çiğ Yumurtanın Faydaları

  • Özellikle çiğ yumurta yüksek oranda demir içerdiğinden dolayı kansızlık rahatsızlığına en iyi gelen besin kaynaklarından bir tanesidir. Eğer kansızlık problemini varsa her gün düzenli olarak çiğ yumurta tüketirseniz bu sorunu biraz daha hafifletmiş olursunuz.
  • Gebe olan anne adayları mutlaka yumurtanın içeriğindeki vitaminler ve minerallerden yararlanması gerekmektedir. Çünkü gebe anne adayının karnındaki bebeğin gelişimine çok büyük katkı sağlamaktadır.
  • Yumurta insanların beyin hücreleri ile beyin fonksiyonlarının gelişimi açısından oldukça faydalıdır, hatta insanların beyin zarlarının korunmasında yumurta çok etkilidir.
  • Özellikle sabah kahvaltısında tüketilen yumurta kişinin gün boyunca enerjisini korumada çok faydalıdır.

Çiğ Yumurtanın Zararları

  • Yumurtanın beyazında avidin denen bir madde bulunmaktadır. Bu madde vücutta biotin emilimini durdurur. Bu yüzden fazla miktarda çiğ yumurta tüketimi biotin eksikliğine neden olmaktadır. Biotin B grubu vitaminlerden biri olup yaşam için zorunlu bir vitamindir. Biotin eksikliği sonucu; iştahsızlık, halsizlik, çabuk yorulma, saçlarda beyazlama ve dökülme, adale incelmesi ve adale ağrıları gibi rahatsızlıklar ortaya çıkar.
  • Yumurtanın çiğ tüketilmesi sindirimi zorlaştıracağı için yumurtada bulunan zengin içeriğin bir kısmı emilmeden dışkı olarak atılır.
  • Çiğ yumurta tüketiminin diğer bir zararı da özellikle kanatlı hayvanlarda görülen salmonella hastalığının insana geçmesine neden olmaktadır. Bu hastalık önemli bir hastalıktır ve tedavisi için hastaneye yatılması gerekebilir. Salmonella bakterisinin bulaşması sonucu tifo veya besin zehirlenmesi görülebilir. Genellikle bu bakterinin bulaştığı kişilerde yüksek ateş, halsizlik ve ağrılı ishal görülür.
  • Bir yanlış bilgi de çiğ yumurta içmenin ses tellerine iyi geldiğinin sanılmasıdır. Oysaki, çiğ yumurta tüketmek sadece boğazı rahatlatır fakat ses tellerine iyi gelmez.
  • Yumurtanın doğal oluşumu sürecinde hayvanın dışkısıyla yakın teması sayesinde yumurtaya bulaşan dışkıları içerdiği zararlı bakteriler yumurta kabuğunun geçirgen olması nedeniyle iç kısma geçebilir. Bu zararlı bakteriler çiğ olarak alındığında bazı değişik hastalıklara da sebebiyet verebilir.

NOT: Eğer yumurtayı çok seviyorsanız seri üretim çıkışlı yumurtalardan çok “Doğal ortamda üretilen köy yumurtası” tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Yorum Gönder