Çay Ağacı Yağının Faydaları?

1
54

Çay ağacı sadece Avustralya da yetişen endemik bir bitkidir. Etkileri, faydaları görüldükçe yaygınlaşmış ve yoğun bir şekilde ihracatı yapılıyor. Doğanın bize sunmuş olduğu bir armağan olan Çay ağacının faydaları nelerdir?

Belli bir dönem sivilce problemi yaşıyordum ve bu sıra ilaç kullanıyordum. Tavsiye üzerine çay ağacı yağı kullandım ve beklemediğim bir şekilde güzel sonuç aldım. Sizlere de fayda sağlaması için etkili olduğu alanları ve kullanım şekillerini paylaşıyorum.

Sivilce ve iz oluşumunda tedavi edicidir

Bu gibi cilt problemlerini engellemek için çay ağacı yağı veya içeriği bulunduran kremlerden faydalanabilirsiniz. Cildinizin yağ miktarını azaltarak sivilce oluşumunu engelliyor. Daha önceden var olan yaraları da kısa zamanda kuruyor.

Saç dökülmesi ve yara oluşumunda tedavi edicidir

cay-agacı-yagı-sac

Saç problemlerini önlemek için çay ağacı özlü şampuanlar kullanabilirsiniz. Dilerseniz benim yaptığım gibi kendi şampuanınıza da bir miktar çay ağacı yağı ekleyebilirsiniz. Tedavi edici özelliğini saç derisindeki yaraları iyileştirerek, kepek oluşumunu engelleyerek ve saç dökülmesini sonlandırarak gösterecektir.

Çıban, uçuk ve siğil oluşumunda tedavi edicidir

cay-agacı-yagı

Antiviral özelliği sayesinde çıban, uçuk ve siğil gibi yaraların tedavisinde etkilidir. Tabi tam oluşmadan, yara oturmadan uygulandığında daha etkili sonuç alırsınız. Günde iki kere uygulanmalı. Yaraları geçirdiği gibi çoğalmasını da önüne geçer.

Diş etlerine tedavi edicidir

Çay ağacı yağı ile diş fırçanızı temizlerseniz fırçadaki kalıntıları temizleyerek bakteri oluşumunu engeller ve diş eti rahatsızlıklarının önüne geçmiş olur. Suyla seyreltilip gargara yapıldığında diş etlerini de besler.

Boğaz iltihabında ve tıkanıklıkta tedavi edicidir

cay-agacı-yagı-buhar

Sıcak suya bir miktar çay ağacı yağı karıştırarak soluduğunuz da rahat nefes almanızı sağlar.

Mantar oluşumunda tedavi edicidir

cay-agacı-yagı-ayak-mantarı

Özellikle ayaklarda çıkan mantarlara karşı antibakteriyel özellik gösterir. 6 ay boyunca günde 2 kere uyguladığınızda etkisini fark edeceksiniz.

Tırnak batması ve iltihabında tedavi edicidir

Tırnağınız kontrolsüzce uzayıp deriye batıyorsa; problemli bölgedeki eti hafifçe iterek çay ağacı yağı damlatın. Bu sayede orada oluşan iltihabı kurutur. Ayrıca sıcak bir suya çay ağacı yağı ekleyip elinizi veya ayağınızı içinde bekletirseniz iltihapları ve şişmeleri alır.

Ağızdaki yaraları ve iltihapları tedavi edicidir

cay-agacı-yagı-agız-yarası

Çay ağacı yağını su ile karıştırarak gargara yapın. Antibakteriyel özelliği sayesinde mikropları kırar ve ağız içi yaralarını iyileştirir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here