Çam Kozalağının Faydaları Nelerdir?

Çam Kozalağının Faydaları

Çam Kozalağı

Çam kozalağından su elde edip çeşitli hastalıklardan kurtulabilmeniz mümkün. Çam kozalağı akciğerlerin temizlenmesine yardımcı oluyor. Vücudun ihtiyacı olan gerekli mineralleri karşılamasından dolayı, akciğer rahatsızlıklarına neden olan sigaranın kalıcı zararlarını ortadan kaldırmaya yardımcı oluyor.

Çam kozalağının hafta da bir kez bile tüketilmesi; astım, nefes darlığı, bronşit, balgam, nezle, halsizlik, mide ağrısı gibi rahatsızlıklar üzerinde oldukça etkilidir.

Çam Kozalağının Faydaları

Çam Kozalağının Faydaları
Çam Kozalağının Faydaları
 • Çam kozalaklarında bulunan pinen solunum kaynaklı sorunların tedavisinde kullanılır.
 • Öksürme, bronşit, boğaz ağrıları, nefes darlığı gibi sorunları tedavi edicidir.
 • Akciğeri temizler, nefes almada çekilen rahatsızlıkları giderir.
 • Bağışık sistemini güçlendirir.
 • Hastalık yayıcı mikroplara karşı vücudun daha dinç kalmasını sağlar.
 • Psikolojik sorunlardan kaynaklı salgılanan hormonlarda kişinin daha rahat hissetmesini sağlamaktadır.
 • İnsan metabolizmasını düzene sokar, uyku sorunlarına çözüm getirir.
 • Odaklanma kabiliyetini arttırır.

Çam Kozalağının Sağlığa Faydaları

Solunum Rahatsızlıkları: Çam kozalağı, öksürmede, balgam, bronşit gibi hastalıklarda kesin şifa sunmaktadır. Özellikle astım rahatsızlıklarında, tedavi edici bir etkiye sahiptir.

Akciğer Sorunları: Çam Kozalağı akciğerin temizleme detoksuna yardımcı olur. Vücudun gerekli olan mineralleri karşılamasından dolayı akciğer rahatsızlıklarına neden olan ve sigara gibi zehirli dumanların kalıcı zararlarını ortadan kaldırmaktadır.

Grip ve Nezle: Bugün birçok doktor ve uzman bilim insanları çam kozalağının işlenmesi, yağının çıkartılması ya da reçel yapılmasıyla ve tüketilmesi halinde tüm kış boyunca hastalık geçirmeyeceğini belirtmektedirler. Bağışıklığı arttıran bir etkiye sahip olan Çam Kozalağı, nadir bulunan özel bileşenleri içeriğinde barındırmaktadır.

Saçları Besler: Çam yağının saçlara sürülmesi saç kökleri beslediği bilimsel olarak ispatlanmıştır. Özellikle kadın ya da erkeklerin saç dökülmeleri şikayetlerinde Çam Kozalağı yağı, etkili bir formül olarak kendini kanıtlamaktadır. Böylece dökülen saçların yerini, yeni saçlar alarak Çam Kozalağı, birçok mucizevi şifasını ortaya koymaktadır.

Çam Kozalağı Suyu Faydaları

Çam kozalağı suyunu yapmak basittir ve sağlık açısından birçok yarara sahiptir.

Hazırlanışı: 5 adet çam kozalağının doğranır, Ardından bir kaba ya da geniş hacimli bir su dolu kaseye konur, 24 saate yakın bir süre bekletildikten sonra yarım saat kaynatılmalıdır. Kaynadıktan sonra bal veya şekerle tatlandırıcı uygulanmalıdır. Sonrasında rahatlıkla günde bir bardak ya da çay bardağı adedince tüketilebilir.

Hafta bir kez bile tüketilmesi; astım, nefes darlığı, bronşit, balgam, nezle, halsizlik, mide ağrısı gibi rahatsızlıklar üzerinde oldukça etkilidir.

Çam Kozalağı Reçelinin Faydaları

 • Cildi gençleştirir,
 • Koca bir kış hiçbir hastalık yaşanmadan mükemmel bir şekilde geçirilir,
 • Nezle, grip ve diğer bulaşıcı hastalıkları önler,
 • Vücudun yenilenmesini ve performansının artmasına yardımcı olur,
 • Ayrıca doğallığın en muhteşem şifasının bir örneğidir,
 • Solunum yolu hastalıklarına da mükemmel bir derecede iyi gelmektedir,

Çam Kozalağı Reçeli Nasıl Yapılır?

Çam Kozalağı Reçeli Nasıl Yapılır?
Çam Kozalağı Reçeli Nasıl Yapılır?

4 adet kuru incir, 1 kilograma yakın kozalak, 1kg şeker ve kozalakların üzerlerine kadar ulaşabilecek su eklenmelidir. 2 buçuk saat boyunca az ateşte pişirilmeli ve köpüğünü toplayana kadar bekletilmelidir. Ardından dilediğiniz gibi Çam kozalağı reçelini tüketebilirsiniz.

Çam Kozalağı Hakkında Pratik Bilgiler

Çam kozalağı eğer sirkeyle karıştırılıp gargara yapılırsa diş ve diş eti ağrılarına iyi gelir. Plakları temizler ve dişleri rahatlatır.

1 fincan zeytinyağı, 60 gram çam fıstığı, 35 gram balmumu birlikte erimesi ve sıcaklığını geçirdiğinde yaralara sürülmesi, hücreyi ve deriyi besleyerek hızlı bir şekilde yaraların kapanmasını ve kabuk bağlamasına yardımcı olur.

Çam Kozalağının Besin Değerleri

Günde 1 bardak çam kozalağı suda kaynatılarak içilirse;

40 gram protein,
19 mg kalsiyum,
3,9 g şeker
14 gram karbonhidrat
60 mg potasyum bulunmaktadır.

Çam Kozalağının Zararları

Olgunlaşmayan Kozalak: Mide sindirimi için olumlu bir tepki vermez ve mide rahatsızlıklarına yol açabilir.

Çam Kozalağı Suyunun Fazla Tüketilmesi: Aşırı tüketim yarardan çok zararlı etkenleri oluşturabilir. Bu yüzden yerinde ve kararında Çam kozalağı reçeli, çayını ya da suyunun içilmesi günlük 1 bardağı geçmemelidir.

Yorum Gönder