Boraks (Borax) Nedir? Nasıl Kullanılır?

Türkiye’de son aylarda gündeme bir slime ( slaym) çılgınlığı, zıp zıp hamur diye de adlandırılan oyun hamuru ile hayatımıza giren Boraks’ı tanıyalım.

Boraks (Borax) Nedir? Nasıl Kullanılır?Sadece slaym oyun hamurundaki kıvam yapıcı özelliğiyle bilinen, adını duyuran boraks artık Evdeki sağlıklı temizliği ve hijyeni sağlayarak baş köşeyi kaptı!

Boraks Nedir?

Boraks aslında doğal bir mineraldir. Oksijen, su, sodyum ve bordan oluşur. Hatta vücudumuzda bulunan doğal bir mineraldir. Boraksın kullanım alanları saymakla bitmiyor aslında. Doğal bir dezenfektan olarak evlerimizde baş köşeyi alarak girmekte. Kimyasal maddelerden uzaklaşmak isteyen, sağlığına dikkat eden, deterjana alerjisi olan, küçük çocuğu için hijyen sağlamak isteyen annelerin gözdesi olmaya devam ediyor.

Boraks Nerede Kullanılır?

  • Evlerimizde kullandığımız kimyasal deterjanların görevini üstlenmekte sadece arasındaki fark çevreye insana zarar vermemesidir çünkü doğal bir mineraldir.
  • Kozmetik sanayide
  • İnşaat sanayinde
  • Enerji sektöründe
  • Atık sanayinde
  • Deterjan yapımında kullanılır.

Boraksı Kullanabileceğiniz Alanları Sizlerle Paylaşalım
Evinizde artık kimyasal deterjan devrini kapatalım ve sağlıklı yaşama hep birlikte Boraksla adım atalım.

Bulaşıkta Boraks

1 su bardağı kaynamış suya 1 tatlı kaşığı boraks, 1 tatlı kaşığı rendelenmiş sabunu bir kapta çırpın. Soğumasını bekleyin ve artık ev yapımı sağlıklı deterjanınız kullanıma hazır bulunmakta, isterseniz ölçüleri çoğalta bilirsiniz.

Boraks ile Çamaşırlarınızı yıkayabilirsiniz.

1 çay bardağı boraks, 1 çay bardağı çamaşır sodası ve limon tuzunu karıştırıp makinanızın deterjan gözüne normal deterjan miktarında koyup çamaşırlarınızı güvenle sağlıklı bir şekilde yıkayabilirsiniz.

Boraks’la Buzdolabı Temizliği

Buzdolabınızın temizliği için 2su bardağı ılık suya 2 çorba kaşığı boraks ilave ediniz ve gönül rahatlığıyla silebilirsiniz.

Borak ile Pas Lekesine Son!

2 çorba kaşığı limon suyu ile 2 çorba kaşığı boraksı karıştırın, pas olan yere sürün ve 30 dk. Bekledikten sonra temizleyiniz.

Boraks ile Küflere Son!

2 su bardağı suya, yarım su bardağı boraksı ilave edip bir sprey şişesinde iyice çalkalayınız sonra leke üzerine sıkıp 1 saat beklettikten sonra durulayınız.

Boraks ile Fırça ve Tarak temizliği

Geniş bir kabı ılık suyla doldurun, biraz bulaşık deterjanı, 4 çorba kaşığı boraks ilave ederek karıştırın.30 dk. Fırça ve taraklarınızı beklettikten sonra durulayanız.

Boraks ile Tuvalet Temizliği

1su bardağı boraksı klozete döküp bir gece beklettikten sonra fırça yardımıyla tuvaletinizi ovunuz.

Boraks ile tıkanan giderleri açabilirsiniz.

Yarım su bardağı boraks dökün. En az 15 dk bekleyin, üzerine kaynar su dökünüz gideriniz açılmadığında tekrarlayınız.

Boraks ile çamaşır lekelerini çıkarın.

1 tatlı kaşığı boraks,2 tatlı kaşığı su ile karıştırıp leke üzerine sürün, 30 dk sonra çitileyin ve normal yıkayınız. Lekenin büyüklüğüne göre Oranı çoğalta bilirsiniz.

Boraks ile halıdaki lekeleri çıkarın.

1su bardağı boraksı , 4 su bardağı ılık suyla karıştırın bir bez yardımıyla lekeyi siliniz , fırçalayınız sonra kurumasını bekleyip süpürünüz.

Boraks ile halılardaki kötü kokuya son!

Boraks ile eşit miktarda karbonatı karıştırıp halılınıza serpiniz 40 dk bekletip süpürgeyle çekiniz.

Boraks ile yatağınızı temizleyebilirsiniz?

Bakınız halı lekesi ve kokusundaki kullanımındaki şekildedir sadece daha güzel kokması için esansiyel yağ olarak beğendiğiniz bir koku ekleyebilirsiniz.

Boraks ile evdeki karıncalardan kurtulun!

Borask ve şekeri eşit miktarda karıştırıp karıncaların gezdiği yerlere serpin, yediklerinde ölürler ve kolonilerini bile etkiler sizde evinizi istila eden karıncalardan kolay yoldan kurtulursunuz. Aynı karışımla Hamam böceği, pire, tahta kurusu gibi böcek çeşitlerinde de etkilidir yöntem aynıdır.

Boraks ile Yer Temizliği

2 çorba kaşığı boraks,2 çorba kaşığı sirkeyle karıştırıp, biraz bulaşık deterjanı, sıcak su ile yer suyunuzu hazırlayın evinizin her alanını silerek hijyen sağlayın.
Boraks ile tencerelerinizi parlatın!
1 çorba kaşığı boraks,1 çorba kaşığı tuzu karıştırıp tencerelerinizi bu karışımla ovarak temizleyebilirsiniz.

Boraks Nerede Satılır?

Boraks Eczanelerde, aktarlarda, organik pazarlarda, güvenilir internet sitelerinde bulmak mümkündür. Son yıllarda insanların sağlıklı yaşam, organik ürünler, seçimiyle Boraks gibi hayatımıza yeni giren pek bilinmeyen maddeleri günümüzde popüler olmasını sağlamıştır.

Gürsel Değirmenci

İnternet Teknolojileri Dijital Pazarlama uzmanı. Araştırma, geliştirme, planlama ve üretim konuların da takım lideri. Öykü, hikaye, oyun sever ve aynı zamanda yazar.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Uyarı: Neler.com'da yer alan içerikler tanı ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Ziyaretçi kullanıcılar site kullanım koşullarını okumuş ve kabul etmiş sayılır. Sağlık sorunları ve alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuza, 112 Acil yardım hattına ya da 182 Hekim Randevu Sisteminden doktorunuzdan randevu alabilirsiniz.