Bögürtlenin Faydaları

Bögürtlenin Faydaları

Bögürtlen

Böğürtlen Gülgillerin Rubuscinsi içerisinde yer alan bir bitkidir ve meyve olarak da anılır. Organik asitler,  vitamin ve mineral açısından oldukça zengin bir bitkidir. 400’den fazla doğal ya da kültür türü bulunur. Yetişmiş olduğu yer ve bölgelerin sayısı oldukça fazla olduğu için ülkemiz böğürtlen açısından zengin olan bir yerdir. Çeşitli rahatsızlıklara karşı tedavi yöntemi olarak kullanıldığı için, böğürtlenin işlenmiş şekillerini bulabilmek de mümkündür. Uzmanların da sürekli olarak tavsiye etmiş olduğu bir meyve olan böğürtlen,  sade tüketimin yanı sıra tatlı ve pastalarda da kullanımı ile bilinir. Ekşimsi tadı sayesinde yiyeceklere oldukça lezzetli bir hale getirmeye fayda sağlar.

Böğürtlenin Faydaları

 • Böğürtlen ağızda oluşan yaralara karşı şifa kaynağıdır. Bademcik iltihabı ve dil ve dişte oluşan iltihaplanmaları önler. Bu gibi rahatsızlıklarda 20 gram böğürtlen yaprağı 1 litre su ile haşlanır ve gargara yaparak uygulanır.
 • Böğürtlen yaprağının ciltte oluşan ağrı ve yaraları iyileştirici etkisi vardır. Hafif yanıklar ve hemoroit hastalığının tedavisinde de kullanılır. Bu gibi rahatsızlıkların varsa böğürtlenin körpe yapraklarını ezerek bir lapa hazırlayın ve problemli bölgenize bu lapayı sürün. Düzenli olarak bir süre uygulayın.
 • Ayaklarda ki şişkinliği indirir.
 • Böğürtlen en sağlıklı antioksidanlardan bir tanesidir. Vücuda çok miktarda vitamin, mineral, yağ asitleri ve karbonhidrat sağlar. Ayrıca kalorisinin az olması sebebiyle diyet listelerinde de tercih edilen bir meyvedir.
 • Kan şekerini düşürmek ve mesane de ki kumları dökmek için böğürtlenin kökünden faydalanabilirsiniz. Kök kısmı kaynatılıp içildiğinde bu hastalıklara şifa olur.
 • Böğürtlen meyvesinin yüksek oranda demir içermesi sebebiyle kan yapıcı özelliği vardır. Anemi hastalığına karşı tavsiye edilir.
 • Doğal ve güçlü bir antioksidan kaynağı olduğunu söylemiştik.  Bu özelliği sayesinde böğürtlen kanser hücreleri ile savaşır. Özellikle mide kanserine karşı böğürtlenin tedavi edici olduğu kanıtlanmıştır.
 • Düzenli tüketildiğinde cildin nemli kalmasını sağlayarak, cildi güzelleştirir.

Böğürtlen Nasıl Tüketilir?

Böğürtlen tüketmenin birçok farklı yolu vardır. Taze olarak, dondurularak, reçel yapılarak, sos haline getirilerek, çayı demlenerek tüketilebilir.

 • Taze olarak tüketilecekse koyu siyah böğürtlenler seçmeye özen gösterilmelidir. Morumsu – kırmızımsı böğürtlenler olgunlaşmadığı için tüketmeye uygun değildir, tüketilirse bağırsak sorunlarına yol açabilir. Taze böğürtlen satın alındıktan sonra birkaç gün içinde tüketilmelidir.
 • Dondurarak saklayacaksanız öncelikle böğürtlenleri geniş bir kapta yıkamalısınız. Böğürtlenler üst üste gelirse ezilebilir. Daha sonra kurutmalı, kilitli buzdolabı poşetlerine yahut plastik kaplara koyarak dondurmalısınız.

Böğürtlen Nerelerde Yetişir?

Böğürtlen çöl iklimi dışındaki bütün iklimlerde yetişebilen bir bitkidir. Ülkemizde hemen her bölgede böğürtlen yetiştirilmektedir. Sağlık yönünden birçok faydası olan bu meyvenin tüketiminin artması ile sadece ülkemizde değil tüm dünyada böğürtlen yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bu bitkinin en önemli özelliği yol kenarında bile kendiliğinden yetişebilmesidir.

Böğürtlenin Zararları Nelerdir ?

 • Kanser tedavisi olmuş veya olan kişiler kesinlikle böğürtlen yaprağı veya kökünden yapılmış çaylardan kaçınmalıdır. Çünkü özellikle böğürtlenin yaprak ve köklerinde bol miktarda bulunan tanen, tümör gelişimine katkıda bulunabilir.
 • Böbrek taşlarına duyarlıysanız böğürtlen tüketimini en aza indirmelisiniz çünkü içeriğindeki oksalatlar bu taşların üretimini artırabilir.
 • Bazı insanlarda alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu yüzden yedikten sonra el, ağız veya dudaklarınızda şişlik veya kaşıntı hissederseniz hemen yemeyi bırakın!
 • Çok fazla miktarda böğürtlen yaprağı ya da kökü çayı içmek,  vücuttaki çok sayıda tanenin aşırı derecede yükselmesine ve mide bulantısı ve kusma gibi mide komplikasyonlarına neden olabilir.
 • Böğürtlen kökü ve yaprağı çayı, kolit gibi kronik gastrointestinal problemlerden muzdarip bireylere önerilmez.
 • Hamile ve emziren anneler, normal miktarlarda böğürtlen meyvesi yiyebilir, ancak böğürtlen yaprağı çayından kaçınmalıdır. Ayrıca 24 aylıktan küçük çocuklara da böğürtlen yaprağı çayı verilmemelidir.

Yorum Gönder