Böbrek ve İdrar Yolu Taşlarını Düşüren Çaylar

Böbrek ve İdrar Yolu Taşlarını Düşüren Çaylar

Böbrek ve İdrar Yolu Taşlarını Düşüren Çaylar

Böbrek ve idrar yolu taşları günümüzde sık görülen sağlık sorunlarından biridir. Bu taşlar idrar tuzlarının kristalleşmeye çökeltme sonucunda oluşur. Böbrek ve idrar yolu taşları farklı ölçü (birkaç mm-den birkaç cm-ye kadar) ve şekilde (yassı, yuvarlak, sivri köşeli) olabiliyor. Genelde erkeklerde bu sorun daha sık görülmektedir.

Taşların oluşum sebebi tam olarak bilinmemektedir. Ama onlardan bilinenleri vücuttaki kalsiyum metabolizması bozulması, kronik üriner enfeksiyon, genetik yatkınlık, fiziksel hareketsizlik, yanlış beslenme, doğuştan böbrek hastalığı ve b. sağlık sorunları. Bu ağrılı bir hastalıktır. Küçük taşların kendiliğinden düşme ihtimali de vardır. Büyük taşların düşme ihtimali az olduğundan cerrahi müdahile de mümkün ola biliyor. Çeşitli tedavi yöntemleri vardır, ama en zararsızı bitki çaylarını içmektir. Bunun için size bir kaç çay tarifi tavsiye edebiliriz.

Kırmızı Yaban Mersini Yaprağı Çayı

Kırmızı Yaban Mersini Yaprağı Çayı
Kırmızı Yaban Mersini Yaprağı Çayı Faydaları

Yaban mersini çayı bitkinin kurutulmuş yapraklarından yapılır. Aktif doğal maddelerle zengin olan yaban mersini yaprakları hem alternatif tıp hem de geleneksel tıp tarafından kullanılmaktadır. Yaban mersini yaprağı çayı iltihap önleyici etkisi ile bilinmektedir. Ayrıca bitkinin yaprakları idrar söktürücü etkiye de sahiptir.

Hazırlanışı: Bu çayı hazırlamak için size 40 gr kırmızı yaban mersini yaprağı, 60 gr kırmızı frenk üzümü yaprağı, 100 gr çilek yaprağı gerekecek. Otların hepsini ufaltın ve iyice karıştırın. 200 gr bu karışımın üzerine 1 litre kaynar su koyun ve tamamen soğuyana kadar demlenmeye bırakın. Sonra çayı süzün. Günde 3 kere 1 su bardağı olarak içilmesi tavsiye edilir. Otların hepsini aktarlardan bulabilirsiniz. Bu çay küçük taşları eritir, büyükleri ufaltarak dökülmesine yardımcı olur.

Çilek Yaprağı Çayı

Çilek Yaprağı Çayı
Çilek Yaprağı Çayı

Tam bir bağırsak dostu olan çilek yaprağı bağırsak iltihabı ve  aynı zamanda idrar söktürücüdür. Böbreklerin çalışmasını düzenler ve kum, taş dökmeye yardımcı olur. Ancak, içerisinde bulunan potasyum ve fosfor ile kronik böbrek yetmezliği olan hastalar için sıkıntı teşkil edebilir. Bu nedenle böbrek hastalarının doktora danışarak tüketmeleri gerekmektedir.

Hazırlanışı: Bu çayı hazırlamak için size 10 yemek kaşığı çilek yaprağı, 60 gr kırmızı yaban mersini yaprağı, 100 gr siyah frenk üzümü yaprağı gerekecek. Otların hepsini ufaltın ve iyice karıştırın. 200 gr bu karışımın üzerine 1 litre kaynar su koyun ve tamamen soğuyana kadar demlenmeye bırakın. Sonra çayı süzün. Günde 3 kere 200 ml olarak içilmesi tavsiye edilir. Ayrıca bu çay sistit belirtileri zamanı da içilmelidir.

Kırkkilit Otu Çayı

Kırkkilit Otu Çayının Faydaları
Kırkkilit Otu Çayının Faydaları

Kırkkilit otu idrar söktürücü etkisi ile fazla suyun vücuttan atılmasına yardımcı olan kırkkilit otuyla ilgili yapılan bazı çalışmalarda antioksidan özelliğinin kanserli hücre oluşumunu önlediği sonucu elde edilmiş.

Hazırlanışı: Bu çayı hazırlamak için size 30 gr kırmızı yabanmersini yaprağı, 30 gr çilek yaprağı, 30 gr kırkkilit otu, 30 gr ardıç meyvesi, 30 gr kimyon tohumu ve 30 gr meyan kökü gerekecek. Otları, kökü ve meyveleri ufaltın, iyice karıştırın. 1 tepeleme yemek kaşığı karışımın üzerine 200 gr soğuk su koyun ve 20-25 dakika kısık ateşte kaynatın. 20 dakika demlenmeye bırakın ve süzün. Günde 2 kere 200 gr olarak içilmesi tavsiye edilir.

Yorum Gönder