Blockchain nedir?

Kısaca Blockchain; dağıtık (merkezi olmayan) ve ortak bir veri kayıt sistemidir. Güvenlik, şeffaflık, güvenilirlik ve kesinlik sağlar.

Blockchain nedir?
Blockchain nedir?

Blockchain, Türkçe karşılığıyla Blok Zinciri yani bloklardan oluşmuş bir zincir anlamına gelir. Para transferlerinde gönderen kişinin kimliği, alıcı kişinin kimliği ve gönderilen tutar gibi bilgiler şifrelenir ve yeni bir blok oluşur. Bu bilgi bloğu diğer blokların sonuna eklenir ve tüm ağa dağıtılır, üzerine eklenen yeni bloklarla bu blok asla değiştirilemez ve kırılamaz hale gelir.

Bitcoin

Satoshi Nakamoto adlı bir kişi (veya bir grup insan) 2009’da “Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System” başlıklı bir makale yayınlar. Bu makalede güven yerine ihtiyaç duyulan şeyin kriptografik ispata dayanan bir ödeme sistemi olduğunu anlatır. Bu sistem sayesinde herhangi iki parti, üçüncü bir partiye ihtiyaç duymadan doğrudan kişiden kişiye transfer yapabilecektir.

Satoshi makalenin yayınlanmasından hemen sonra aynı zamanda bahsettiği sistemin yazılımını da yayınlar. İnsanlar bu uygulamayı indirir ve Bitcoin kullanımı böylece başlar. Bu sistemde kullanılan dijital paranın birimi Bitcoin’dir. İnsanlar birbirine internet üzerinden, çok kısa bir sürede Bitcoin gönderebilir duruma geldiler.

Bitcoin altyapısında Blockchain dediğimiz teknoloji kullanılmaktadır.

Blockchain işlem kayıtlarının tutulması, bu kayıtların sistemi her bir noktaya dağıtılması ve her noktada aynı kayıtların bulunmasını sağlayan teknolojidir. Bütün işlemlerin kaydını tutan veritabanına (kayıt sistemine) ortak defter (shared ledger), dağıtık defter (distributed ledger) yada açık defter (public ledger) denir.

Blockchain’ in güvenli yapısı bu şekilde oluşur. Gelen her yeni blok şifrelenir ve diğerlerinin ardına eklenir. Bu bloklar tüm ağdaki herkese dağıtılır ve herkeste aynı şifreli bilgiler bulunur. Ağdaki kimse bu bilgileri değiştirmeye kalkamaz veya müdahale edemez. Blockchain’ in merkeziyetsizleştirilmiş olma prensibi bu teknolojiye dayanır. Bloklar tüm ağda bulunur ve sadece bloktaki bilgilerde belirtilen alıcı ve satıcı tarafından o bloktaki bilgiler işlenebilir.

Tüm insanlık kripto paranın not defteri olan Blockchain üzerinden bu güne dek tüm kayıtları incelebilir.

Teknolojisi şeffaftır. İsteyen herkes şuana kadar birikmiş bilgi bloklarını inceleyebilir, onları gözden geçirebilir. İlk çıktığı zamanki para transferleri bile incelenebilir. Ancak alıcı ve satıcıya dair sadece şifrelenmiş kimlikler içerdiğinden alıcı ve satıcının gerçekte kim olduğu bilinemez veya tahmin edilemez. Bu açıdan iki tarafında anonim kalmasını sağlar.

Yorum Bırak