Ayvanın faydaları nelerdir, ayva yaprağı ve suyu neye iyi gelir?

Ayvanın Faydaları

Ayva

Soğuk kış mevsiminde bağışıklık sistemini güçlendirmede meyvelerin elbette ki payı çok büyük. Ayvanın A, B, C vitamini ve potasyum bakımından zengin yapısıyla kanserden bağırsak rahatsızlıklarına, eklem ağrılarından öksürüklere kadar birçok hastalığa iyi geldiğini söyleyen uzmanları tarafından ”eczane gibi meyve” olarak tanımlanan ayvanın faydaları nelerdir?

Ayva, çok faydalı bir kış meyvesidir. Hem yaprakları hem de kendisi hemen hemen her alanda tüketilebilir. Zengin vitamin ve mineral kaynağı olan ayva tat bakımından da oldukça lezzetlidir. İnsanı rahatlatıcı ve sakinleştirici özelliği de bulunan ayva her kış ayında tüketilmesi gereken yemek listesinde ilk sıralarda yerini alır.

Ayvanın Faydaları

İçeriğinde bol miktarda lif barındıran ayva, A, B, C vitaminlerini de içerir. Ayrıca bakır, çinko, selenyum, demir, potasyum ve fosfor açısından da oldukça zengindir. İşte ayvanın insan sağlığına 11 faydası.

1- Kolon Kanseri

Meyvenin etli olan kısmında kateşin epikateşin adı verilen ayvaya o buruk tadını veren tanenler bulunuyor. Ayvanın içerisinde ki bu bileşenler kolonda kansere sebep olan toksinleri ve kimyasalları bağlayarak mukozayı koruyor ve özellikle kolon kanseri gibi bağırsak hastalıklara da bulunmaz bir şifa.

2- Bağışıklık

Yaklaşık 100 gram ayva içerisinde vücudun günlük ihtiyacının yüzde 25’ini karşılayacak kadar C vitamini barındırır. C vitamini açısından zengin olan meyveler ve sebzeler vücudumuzdaki zararlı serbest radikalleri azaltır ve strese karşı koruyarak vücudun dinç kalmasını sağlar. Ayrıca bu özelliği ile ayva bağışıklığı güçlendirir, mikroplar ve virüslerden koruyarak hastalıklara karşı doğal bir savaşçıdır.

3- Sindirim Sistemi

Ayva, sindirim sistemi hastalıklarında, ishal, mide ağrıları ve bulantılarına da oldukça iyi geliyor. Hazımsızlığı giderir, bağırsakları yumuşatıcı özelliği vardır. Balla karıştırılıp tüketildiğinde ishal, kabızlık, kolit gibi bağırsak rahatsızlıklarına iyi gelir.

4- Gastrik Ülser

Ayva suyunun gastrik ülserlerde yardımcı olduğu ve gastrointestinal sistemi rahatlattığı da bilinenler arasında. Çin’de yapılan bir araştırma ayvanın mide ülserine karşı etkili olduğunu ortaya koymuştur. Bunun yanında ayva suyu da mide ülseri hastaları için faydalıdır. Bunun yanında mide ve bağırsak sistemini rahatlatır. Mideyi kuvvetlendirir. İçerdiği zengin derecedeki lifler midenin güçlenmesini sağlar.

5- Böbrek

Ayvanın potasyum içeriği böbrek sağlığının korunmasında da ön plana çıkıyor. Yapılan araştırmalar yeterince potasyum tüketmenin böbrek taşı oluşma riskini önemli oranda azalttığını ortaya koyuyor.

5- Kolesterol

Kötü kolesterol olarak bildiğimiz LDL kolesterolün ve kan basıncının dengede kalmasına destek olur. Ayrıca damar tıkanıklığı, kalp krizleri gibi koroner kalp hastalıklarına da iyi gelir.

7- Kan Basıncı

Ayva gibi potasyum bakımından zengin gıdaların tüketilmesi kan basıncı seviyesinin kontrol altında tutar.

8- Ağrı Kesici

Ayvayı direkt olduğu gibi dilimlenmiş halde ağrıyan eklemlere, yaralara, şişiklere, göğüs ucu ağrılarına sürerek ağrıyı hafifletebilirsiniz.

9- Cilt Bakım

Ayva çayı veya ayva suyu cilt yaralarının, akne ve lekelerin tedavisinde yardımcı olur. Serbest radikalleri azalttığından dolayı daha sağlıklı ve genç bir görünüş sağlamada rol oynar.

10- Soğuk Algınlığı

Ayva suyu veya ayva çayı öksürüğe iyi gelir, bağışıklık sistemini destekler. Grip, nezle gibi hastalıklarda tedavi amacıyla kullanılabilir. Astım, bronşit gibi solunum yolu hastalıklarından kurtulmaya yardım eder. Kışın sıkça yakalandığımız soğuk algınlığı, grip, nezle, öksürük ve balgam gibi şikayetler için bire birdir. Kış aylarında, uzun kış gecelerinde bolca tüketmenizi tavsiye ederiz. Özellikle öksürük tedavisinde kullanılabilir.

11- Diyet

Ayvayı kabuğuyla birlikte yemek diyet lifi alımını büyük ölçüde arttırıyor. Uzmanlar ayvanın hem sağlık hem de bağışıklık sistemi üzerinde hatrı sayılır bir etkisi olduğunu da eklemeden geçmiyorlar.

Ayva yaprağı çayı nasıl yapılır?

Ayva Yaprağı Çayı
Ayva Yaprağı Çayı

Özellikle ayva yaprağı çayı yapacak olanların bilmesi gereken birşey var ki çok kaynatmamaktır. Çok kaynadığında özelliğini yitirmektedir.

  • Su ( 4 bardak )
  • Ayva yaprağı ( 5 tane )

Hazırlanışı: 1 litre suyu ilk etapta kaynatın ve ayva yapraklarını ilave edip 2 – 3 dakika daha kaynatın. Karışımı 5 dakika bekletip süzün ve hiçbir tatlandırıcı ilave etmeden için. Tadını beğenmediyseniz çok az bal ekleyebilirsiniz.

Ayva Suyu Kürü

Saçlarınızın dipleri çabuk yağlanıyor ve saçlarınız kepekleniyorsa ayva suyu ile saç diplerinizi ovabilirsiniz. Ayrıca yüksek oranda demir, bakır ve çinko gibi elementler içermesi sebebiyle kırmızı kan hücrelerinin üretimini arttırır. Kırmızı kan hücreleri üretiminin yüksek olması vücuttaki oksijen dolaşımının artmasına neden olur. Bunun sonucunda ise saçlar kuvvetlenir, sağlıklı görünür ve daha kolay uzar. Kafa derisindeki kan akışı hızlanır.

Ayvanın Zararları

  • Yüksek tansiyonu olanlar çok miktarda tüketmemelidir.
  • Hamilelik döneminde ayva çekirdeği tüketilmemelidir.
Henüz Yorum Yok

Yorum Gönder

Your email address will not be published.

Bu web sitesinde yer alan hiçbir içerik, tanı ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Bu web sitesini ziyaret eden her kullanıcı site kullanım koşullarını okumuş ve kabul etmiş sayılır. Karşılaştığınız sağlık sorunları ve alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuza başvurmalısınız. 112 Acil Yardım numarasından acil destek alabilir, 182 Hekim Randevu Sisteminden doktorunuzdan muayene için randevu alabilirsiniz.