Ayva Yaprağı Çayının Faydaları

Ayva yaprağı çayı nasıl demlenir, nasıl kaynatılır, nasıl yapılır, ne sıklıkla içilmeli, ayva yaprağı çayının demleme şekli, ayva yaprağı çayının kaynatılma süresi kaç dakika olarak hazırlanır ve nasıl içilir, neye iyi gelir, ne işe yarar, faydaları nelerdir?


Ayva Yaprağı Çayının Faydaları
Ayva Yaprağı Çayının Faydaları
Ayva Yaprağı Çayının Faydaları
Ayva Yaprağı Çayının Faydaları

Ayva Yaprağı Çayı

İbn-i Sina ayvanın şifalı özelliklerini hastalarının tedavisi için kullanmıştır. Eski zamanlarda ayva yaprağı çayını onlarca hastalığın tedavisinde kullanmışlar. Ayva yaprağı çayı en çok böbrek hastalıkları zamanı idrar söktürücü olarak kullanılır.Ayva meyvesinin kendisi kadar kabuğu, çekirdekleri ve yaprakları da sağlık açısından oldukça faydalıdır. Kış meyveleri arasında bulunan ülkemizde oldukça bol miktarda üretilen bir meyvedir ayva.

Ayva yaprağı çayının sağlığa faydası oldukça fazladır. Uykusuzluk ve stres durumlarında sakinleştirici özelliği vardır. İshal durumlarında kabız edici ve ateş düşürücü özelliği vardır. Ayva yaprağı gibi ayva da protein, şeker, organik asit, C, A ve B2 vitamini, demir, bakır, potasyum gibi minerallerce zengindir. Ayva yaprağı, bağırsak ve mideyi zararlı mikroplardan koruyarak hazımsızlığı önler. Cildi daha parlak ve zinde hale getirir. C vitamini, antioksidan vitaminler grubunda yer aldığı için ayva yaprağı çayı cildin erken yaşlanma etkilerini ortadan kaldırır. Daha sağlıklı görünen, ışıltılı bir cilde sahip olmayı kolaylaştırır. Cilt bakımını ayva yaprağı çayı ile destekleyerek parlak ve pürüzsüz bir cilde kavuşabilirsiniz.

Ayva Yaprağı Çayının Faydaları

  • Yüksek tansiyonu düşürür
  • Kalp-damar hastalıklarına iyi gelir
  • Mide-bağırsan hastalıkları tedavisinde kullanılır
  • Sakinleştirici etkiye sahiptir
  • Bronşiyal astım ve solunum yolu iltihabı zamanı içilir

Ayva Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır?

Çayın dahada etkili olması için ayva meyvesinin tohumlarını da yaprakları ile birlikte demleyebilirsiniz. 1 yemek kaşığı kurutulmuş ayva yaprağı ve 1 yemek kaşığı ayva tohumunun üzerine 200 ml henüz kaynayan su koyun ve kısık ateşte 5-6 dakika kaynatın. Soğuduktan sonra süzün, isteye göre içine bal da koyabilirsiniz. Günde 3-4 kere 1 yemek kaşığı içilir.

Ayva Yaprağı Çayının Zararları ve Yan Etkileri

Hamileler, küçük çocuklar ve bitkiye özel alerjisi olanlara bu bitki çayını içmek yasaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir