Aydın’da gezilecek yerler?


Tarihi mimarileri yönünden zengin olan Aydın iline gitmek istiyorsanız önceden rota belirlemenizi tavsiye ederim. Bu konuda yardımcı olmak adına; Aydın’ da Gezilecek Yerler Nelerdir ?

Forum Aydın

Bildiğimiz alışveriş merkezleri dışında şirin sokaklarla düzenlenmiş, küçük bir kasaba edasında, açık hava alanında kurulmuş ferah bir mimariye sahip. Aradığınız bir çok mağazayı ve yemek yiyebileceğiniz yerleri bulabilirsiniz. Rahat dolaşabilmeniz için çocuklarınızı bırakabileceğiniz 2 tane kapalı oyun alanı bulunuyor. Ayrıca akşamları hoş vakit geçirebileceğiniz canlı müzik yapan kafeler de bulunuyor.

Saplı Ada

Aydın’ ın Didim ilçesinde bulunuyor. Manzarasıyla, doğasıyla, huzuruyla muazzam bir yer. Ada mimarisiyle çok geliştirilmemiş, çiftlik havasında, doğal yaşam bozulmamış. Burada düzen kurmuş bir aile tarafından hayvancılık yapılıyor, gittiğinizde koyunlar kuzular atlar göreceksiniz. Denize girmek için uygun bir kıyı, tertemiz… Sakin saatler geçirmek istiyorsanız saplı adayı es geçmeyin derim…

Zeus Mağarası

Aydın’ ın Kuşadası ilçesinde, Güzel çamlı millipark girişinde bulunuyor. İçerisinde bulunan soğuk ve tatlı suyuyla dikkatleri üzerine çekmektedir. Adına birçok rivayet vardır. Bu suda yüzmenin cilde iyi geldiği, suyunun denize akarak devirdaimle temizlendiği ve bitiş noktasının hiçbir dalgıç tarafından bulunmadığı söylenir.

Dilek Yarımadası

aydin-dilek-yarimada (2)

Dünyanın önemli güzelliklerini barındıran bir tabiat alanı. Burası Türkiye’ nin en temiz kıyılarında doğayı iliklerine kadar hissetmek isteyenlere bir armağan… Pırıl pırıl cam gibi denizin kumsallarında yürümek bile huzur verirken ahşap masalarda yemek yeme fırsatı bulabiliyorsunuz. Kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biri.

Güvercin Ada Kalesi

aydin-guvercinada-kalesi

Bu kale tarihi değerlerinin yanında kıymetli doğal değerlere de sahip. Kale içinde doğal bitkiler ve ağaç türleri görebiliyorsunuz. Turistik açıdan güzelleştirilmesi için restorasyonu yapılıyor. Kuş adasının bu tarihi güzelliğine şahit olmanızı isterim…

Didyma Antik Kent

aydin-didyma-antik-kent

Aydın ilinin Söke ilçesi, Yeni Hisar köyü Didyma, Apollon Tapınağı ile ünlüdür. Apollon ve ikiz kardeşi Ay Tanrıçası Artemis adına Yunanca “ikiz kardeş” anlamına gelen Didyma ismi verilmiştir. Tanrıların izlerini barındıran bu antik kent; mitoloji sevenlere eğlenceli, sırlarla dolu ve fantastik bir gezi planı sunuyor.

Arpaz Kalesi

aydin-arpaz-kalesi

Aydın’ ın Nazilli ilçesine bağlı Esenköy’ de bulunur. Osmanlı Devleti döneminde derebeyliklerin ön plana çıktığı yıllarda bu çevrede hakimiyet kurmuş ailelerden biri tarafından yapıldığı söyleniyor. Apaz kalesi ne gitmek istiyorsanız efsanevi hikayesini öğrenmek için özel zaman ayırın.

Tralleis Antik Kent

aydin-tralleis-antik-kenti (2)

Güzelhisar mevkisinde bulunup, üç göz diye bilinen bu muhteşem yapı Aydın’ ın ilk yerleşim yeri. Roma dönemine ait hamam, tiyatro, stadium ve kentin diğer yapıları kendini gösteriyor. Tarihi ve büyüleyici yapısıyla eski antik liman kenti.

Kurşunlu Manastırı

aydin-kursunlu-manastiri (1)

1.Dünya Savaşı na kadar Rumlar tarafından kullanıldığı söylenir. Yıllarca bakımı ihmal edilen manastır 2005 yılında Belediye ve Orman İşletmesi beraberliğinde bakımı yaptırılmış ve görseller daha fazla ortaya çıkmıştır. Tavanda fresk sanatıyla yapılmış simgeler görüyorsunuz. Manastırın çevresine yıkılmış ofis, keşiş odaları, yemekhane ve mutfak gibi yapıları ile geçmiş kültürle hakkında çağrışım yapabiliyorsunuz.

Tarihi antik kentleri ve turistik tatil beldeleri açısından zengin bu şehirde daha uygun fiyatlarla daha çok yer gezebilmek için turlara katılmanızı tavsiye ediyorum. Rehber yardımı da alırsanız kültürleri konusunda daha emin bilgiler edinir, dolu dolu bir gezi yapmış olursunuz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Gürsel Değirmenci
İnternet Teknolojileri Dijital Pazarlama uzmanı. Araştırma, geliştirme, planlama ve üretim konuların da takım lideri. Öykü, hikaye, oyun sever ve aynı zamanda yazar.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir